Dezinfekční výrobky, jako je bělidlo, mýdlo a alkohol, je potřeba správně použít, aby byly účinné.
Koronavirus způsobující covid-19 je neodbytný jako hnusný hmyz, ale jako jiní členové rodu koronavirů ani on není odolný vůči vhodným dezinfekčním prostředkům.
„S koronavirem je spojeno mnoho špatných věcí, ale také jedná dobrá věc: není nezničitelný,“ říká dr. John Swartzberg, odborník na infekční nemoci a emeritní profesor na University of California, Berkeley, School of Public Health. „Snadno ho můžete zničit pomocí většiny dezinfekčních prostředků.“
Odborníci z Consumer Reports, Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a dalších organizací zvážili rady týkající se produktů, které nám mohou pomoci chránit sebe a náš domov před koronavirem.
„Pravidelné čištění běžnými čisticími potřebami úplně stačí na odstranění nejrůznějších bakterií, tedy nejen koronaviru, z povrchů,” říká Catherine Roberts, editorka z Consumer Reports. „Zaměřte se na místa, kterých se hodně dotýkáme, jako jsou vodovodní kohoutky, kliky, zábradlí a pracovní desky, což jsou věci, na které často saháme.”
Nejlepší je dezinfikovat tyto povrchy několikrát denně. Catherine Roberts navrhuje vytvořit si seznam všech míst, které je doma potřeba čistit, abyste na žádné nezapomněli. Ale některé komerční (zakoupené) dezinfekční výrobky obsahují až příliš agresivní chemikálie: „Ve skutečnosti se jedná o pesticidy registrované u agentury EPA, takže pokud je to možné, používejte je tam, kde nejsou děti, protože mohou vyvolat astma.”
Poptávka po dezinfekčních ubrouscích v současnosti nepolevuje, ale můžete použít také mnoho jiných výrobků – možná už některé z nich máte doma. Agentura na ochranu životního prostředí (EPA) má seznam těch, kdo splňují kritéria pro použití proti novému koronaviru. Na stránkách CDC jsou také doporučení pro domácnosti s podezřením nebo s potvrzeným případem koronaviru. Zde předkládáme názory odborníků, co účinkuje proti koronaviru.
Mýdlo a voda
Není to výmysl, mýdlo a voda skutečně fungují. Mýdlo odstraní virové částice, které ulpěly na povrchu (ať už se jedná o Vaše ruce nebo pracovní desku), které se uvolní do vody, a spolu s ní jsou pak setřeny. Richard Sachleben, odborník v oblasti organické chemie a člen Americké chemické společnosti, říká, že většina čisticích výrobků, které označujeme jako mýdla, jsou ve skutečnosti čisticí prostředky, které odstraní bakterie z povrchu a usmrtí je.
„Virus má vnější vrstvu a vnitřek, což je DNA nebo RNA, která způsobuje nemoc. Můžete si ji představit jako obal bomby či torpéda,“ vysvětluje Sachleben. „Horní vrstva je tvořena proteinem, a ten mýdlo nebo jiný čisticí prostředek poruší, takže vnitřek se vylije ven a rozpadne.“
Roztok bělidla
„Bělidlo je velmi účinné pro usmrcení koronaviru, tak jako v podstatě všech bakterií,“ říká dr. Paul Pottinger, profesor infekčních nemocí z Washingtonské univerzity. „Problém je, že páchne, jeho použití není snadné a může čištěný povrch poškodit“. Kvůli ochraně pokožky byste měli při používání bělidla vždy mít rukavice a nemíchat bělidlo s ničím jiným než s vodou. CDC předkládá následující návod na přípravu roztoku zředěného bělidla: dát 5 lžic (1/3 šálku) bělidla do 5 l vody, nebo 4 kávové lžičky bělidla do 1 l vody. Roztok ztratí účinnost asi za 24 hodin, takže si každý den musíte připravit nový. Pamatujte na to, že bělidlo je drsný čisticí prostředek. Takže pokud se vydáte touto cestou, udělejte si nejprve test stálobarevnosti, než začnete čistit celý povrch. Dávejte pozor, aby roztok nevystříkl na něco jiného. Bělidlo také může poškodit některé barvy a v průběhu čas způsobit korozi kovů. Proto buďte při jeho použití opatrní, řekl Sachleben.
Peroxid vodíku
Peroxid vodíku není tak silný jako bělidlo, takže je menší pravděpodobnost, že způsobí poškození, může však změnit barvu některých textilií, říká Sachleben. Neřeďte ho, používejte ho přímo; peroxid vodíku se rozkládá na vodu a kyslík.
Technický alkohol
Výrobky obsahující technický alkohol s min. 70 % alkoholu koronavirus usmrtí, a přitom je menší šance, že způsobí škodu, než u bělidla. Když používáte technický alkohol, neřeďte ho. Podle Consumer Reports je technický alkohol bezpečný na všechny povrchy, ale u některých plastů může způsobit změnu zbarvení.
Nespoléhejte na destilovaný bílý ocet, vodku (a další alkoholické nápoje)
Mnoho lidí používá k úklidu ocet, který je levný a přírodní. Návody na čištění s ním najdete na mnoha místech, ale stránky Consumer Reports varují, že neexistují žádné důkazy o jeho účinku proti koronaviru. I když na sociálních médiích můžete najít něco něco jiného, vodka (ani jiné typy destilátů – lihovin) nefungují jako dezinfekce.
„Prosím, nepoužívejte vodku na čištění povrchů,” říká Roberts. „Nemá dostatečný obsah alkoholu, aby usmrtil viry.”
Také americký výrobce alkoholických nápojů upozornil, že „vodka má pouze 40 % alkoholu, takže nesplňuje současné požadavky CDC na dezinfekci rukou, která musí obsahovat min. 60 % alkoholu“.
Správná technika: rychle otřít nestačí
„Když chcete nějaký povrch vyčistit, nestačí ho jen otřít, ale musíte ho vytřít, skutečně vydrhnout, dokud nebude důkladně namočen celý povrch, který pak necháte uschnout,” říká Pottinger. „Fyzická námaha, kterou přitom vynaložíte, skutečně nese ovoce. Odolnou nečistotu musíte odrhnout. Antiseptická látka pak představují další bezpečnostní opatření, aby byly usmrceny zbylé viry.“
Proto je zásadní použít dostatek dezinfekčního prostředku a nechat mu čas, aby mohl fungovat. Například čisticí ubrousky Clorox jsou určeny k dezinfekci tvrdých neporézních povrchů: „Použijte tolik ubrousků, aby ošetřený povrch zůstal vlhký po dobu 4 minut. Pak ho nechejte uschnout.”
Vyhněte se obchodníkům prodávajícím obskurní výrobky
Na covid-19 neexistuje žádný lék, to ale neznamená, že se neobjevili lidé, kteří se ho snaží prodat. Nedávno zaslaly americké organizace FDA a FTC varovné dopisy sedmi společnostem, které prodávaly podvodné prostředky proti covid-19. Společnosti byly informovány, že jejich výrobky jsou „neschválená léčiva, která představují značné riziko pro zdraví pacientů a porušují federální zákony.“ FDA také nedávno varovala, že koloidní stříbro není bezpečné ani účinné na léčbu jakékoli nemoci.
A co dezinfekce vlastní výroby?
Na internetu teď najdete mnoho návodů, jak si připravit dezinfekci na ruce vlastní výroby. Ale je to dobrý nápad? Názory se liší, ale WHO a Consumer Reports to nedoporučují.
„Většina odborníků, s nimiž jsme mluvili, řekli, že to není nejlepší nápad,” říká Roberts. „Nemusíte totiž dosáhnout správné koncentrace. A pokud roztok nemá dostatečně vysoký obsah alkoholu, nepomůže Vám.“
Sachleben má obavy z receptů na domácí přípravu na ruce. Je chemik a přitom si nepřipravuje dezinfekční prostředky ani sám pro sebe: „Nikdy nevíte, zda to, co si sami připravujete, je tak účinné jako to, co si můžete koupit v obchodě. Když si prostředek koupíte, víte, že bude fungovat.“
Swartzberg věří, že udělat alespoň něco je vždy lepší než nedělat vůbec nic, ale obává se, že dezinfekce na ruce vlastní výroby mohou dát lidem falešný pocit bezpečí.
„Mám obavy, že lidé si nepřipraví dezinfekci s dodatečným obsahem alkoholu. Pak mohou klamat sami sebe, když si budou myslet, že používají něco účinného, přičemž to nebude pravda.“
Pamatujte: dezinfekční prostředky na ruce na bázi alkoholu nejsou tak účinné, když máte viditelně znečištěné nebo mastné ruce. Proto je nutné si nejprve umýt ruce mýdlem a vodou.
Zvlhčujte si ruce
Při zvýšeném mytí a dezinfikování rukou mohou být Vaše ruce suché a začít praskat. Praskliny na kůži přitom skýtají úkryt bakteriím. Proto je důležité používat dobrý zvlhčovač (moisturizer), abyste zabránili praskání. Stránky Consumer Reports doporučují výrobky obsahující ceramidy (tuky), dimethikon/polydimethylsiloxan (typ silikonu) a bambucké máslo, které přispívají k dobré ochraně pokožky. Čím silnější vrstva, tím lépe. Mastné prostředky, jako je vazelína (petroleum jelly) vytvářejí silnější bariéru než krémy a pleťová mléka.
***
Nový český antigenní test na bazi slin začala výrabět společnost Bakter Medical. Tyto testy doporučují přední čeští odborníci, jelikož dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i osobami bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení. Vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol nebo sportovních oddílů. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo na různé akce.
Více o těchto testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/