Co dělat a na co se podívat ve Švýcarsku

Co dělat a na co se podívat ve Švýcarsku 1

Rozmanitost atrakcí, které můžete ve Švýcarsku spatřit, je skutečně ohromující – proslulá místa spatříte téměř na každém kroku. Švýcarsko umožňuje návštěvníkům objevovat okouzlující horskou krajinu s více jak 200 vrcholy nad 3000 m, s velkolepými ledovci, mohutnými řekami, venkovskou krajinou, historickými budovami, špičkovými muzei a průzračnými tyrkysově modrými jezery. Zde překládáme výběr 10 nejlepších atrakcí Švýcarska. Pokud byste plánovali cestu do této alpské země, doporučujeme oficiální turistické stránky MySwitzerland.com, které nabízejí řadu tipů, informací a cestovních itinerářů.

 

Matterhorn – symbol Švýcarska

Matterhorn a Švýcarsko jsou spolu neoddělitelně spojené. Kolosální hora tvaru pyramidy, kterou je pověstně obtížné zdolat, je prý nejfotografovanější horou světa. První výstup na Matterhorn v roce 1865, který stál život 4 ze 7 alpinistů, navždy změnil celý podobu region, který byl do té doby izolovaný: Matterhorn se stal světoznámým a ctižádostiví horolezci toužili ho zdolat. I dnes je výstup na Matterhorn velmi náročný a mohou ho dosáhnout pouze zkušení horolezci s vynikajícím vybavením a vyškoleným průvodcem. Fantastický výhled na nejfotografovanější horu světa budete mít z vrcholu Klein-MatterhornMatterhorn Glacier Paradise, který je od Matterhornu oddělen ledovcem a průsmykem Theodul. Návštěvníci mohou nasednout v Zermattu na kabinkovou lanovku, který je vyveze nahoru: zastávka lanovky je umístěna ve výšce 3820 m a je to nejvyšší stanice lanovky v Alpách.

 

Jungfraujoch – střecha Evropy

Návštěva soutěsky Jungfraujoch bývá často pro turisty vrcholem jejich návštěvy Švýcarska. Už více jak 100 let míří železnice Jungfraubahn do nejvýše položené vlakové zastávky v Evropě (3454 m) v samém srdci lokality Swiss Alps Jungfrau-Aletsch (UNESCO). Po celý rok stoupá úzkokolejná ozubená dráha po strmé trati tunelem z průsmyku Kleine Scheidegg na Jungfraujoch. Tunel vedoucí k zastávce Eigergletscher má délku 7 km a postaven byl mezi lety 1896 a 1912. Jedna zastávka v tunelu nabízí pozoruhodné výhledy na ledovcový svět venku okny v severním úbočí Eigeru. Na vrcholu přivítá návštěvníky vysokohorská říše divů ledu, sněhu a skal. To vše můžete obdivovat z vyhlídkových plošin Sphinx a Plateau na ledovci Aletsch nebo z ledového paláce Ice Palace.

 

Aletschgletscher – největší alpský ledovec

Neuvěřitelně obrovský a krásný: takový je Aletschský ledovec (UNESCO), nejmohutnější údolní v Alpách. A také nejoblíbenější, protože je snadno dostupný a má ideální polohu pro rozsáhlejší pěší túry, zimní sporty a speciální výpravy do přírody. Led sahá od severních svahů Eigeru, Mönchu a Jungfrau dolů ke kantonu Valais. Voda protéká soutěskou řeky Massa a vlévá se do Rýna. Celý region je domovem mnoha vzácných druhů rostlin a zvířat, které žijí mj. v oblasti Aletschský les. Nedaleko něj se nachází Přírodní rezervace Pro Natura.  Skvělé výhledy na ledovec nabízí nespočet míst, např. vrchol Bettmerhorn nad obcí Bettmeralp. Hora Eggishorn, kam je možné se dostat také lanovkou z obce Fiesch, nabízí nádherné výhledy na horní část velkého ledovce. V rohu údolního ledovce leží jezero Märjelensee, které je napájeno ledovcovou vodou.

 

Hrad Chillon

Hrad Chillon stojící na skalnatém ostrůvku u břehu Ženevského jezera je nejnavštěvovanější historická stavba ve Švýcarsku. Tvoří ho 25 budov a 3 nádvoří a je chráněn 2 kruhovými zdmi. Po celá staletí byla z tohoto ostrova hlídána a kontrolována plavba po Ženevském jezeře i významná pozemní trasa do Velkého Svatobernardského průsmyku. Chillon patřil od 12. do 16. století hrabatům Savojským, pak vodní hrad dobyli obyvatelé Bernu a po nich převzali moc obyvatelé kantonu Vaud. Chillon ročně navštíví více jak 400 000 turistů, kteří mohou spatřit malby ze 14. století, podzemní klenby, slavnostní sály a ložnice (které se dochovaly v původní podobě) pocházející z doby vlády Bernských. Hrad je také možné si pronajmout pro pořádání různých akcí. Z hradu se můžete lodí, autobusem či pěšky dostat do města Montreux, kde spatříte kryté zátoky o délce 17 km ohraničené promenádami s kvetoucími květinami, exotickými rostlinami a palmami.

Co dělat a na co se podívat ve Švýcarsku 2
Ženeva

Kaňon Ruinaulta/Vorderrhein

Rétorománsky mluvící obyvatelé Vorderrheinu, kde se rodí jeden z pramenů řeky Rýn, nazývají kaňon Ruinaulta, což znamená doslova „vysoká hromada suti“. Bizarní formace bělavé skály v kaňonu podobném soutěsce jsou skutečně tvořeny sutí z prehistorických sesuvů kamení, které zablokovaly Rýn nedaleko dnešní obce Flims po ústupu ledovce doby ledové. Poté se řeka „prokousala“ sutí a vytvořila zde impozantní soutěsku. Tak se zrodilo magické místo s horským lesem plným tajemných jezer a vzácných orchidejí, a zároveň hnízdiště ohrožených druhů ptáků. Rhétská dráha provozuje vlakové spojení v kaňonu, kde se milovníci dobrodružství mohou věnovat raftingu na řece a ostatní se vydat na vyhlídkovou plošinu nazývanou il Spir. Níže pak mírně se svažující písčité břehy vystřídají divoké peřeje, díky kterým se region Rýnská soutěska (Horní a střední Porýní) stal rájem pro vyznavače pěší turistiky, horské cyklistiky, raftingu, plavby na kanoi, a pro milovníky přírody.

Přírodní představení v propasti Creux du Van

Creux du Van, přírodní skalní aréna obrovských rozměrů, se nachází na hranici kantonů Neuenburg/Neuchâtel  a Vaud. Impozantní kolmé skalní stěny vysoké 160 m obklopují dno údolí dlouhé 4 km a široké 1 km. Úžasnou skalní formaci vytvářely nejprve ledovce a po nich potoky z usazenin vápence z prehistorického oceánu starých 200 mil. let. Strmé skalní stěny umožňují detailní pohled na geologii jurského vrásnění. Místní klima v Creux du Van je neobvyklé a výjimečné: ve skalní aréně můžete spatřit lesy a arkticko-alpskou flóru. Zdejší krajinu obývají kamzíci, kozorožci, rysi a řada dalších divokých zvířat, a proto je chráněná coby přírodní rezervace o rozloze 25 km2. Přírodní pramen Fontaine Froide zde tryská z nitra závrtu.

 

Gotthardský soutěska

Mohutnému Gotthardskému masivu se lidé dlouho vyhýbali. Dnes je však Gotthardská soutěska hlavní severojižní spojnicí, kterou procházejí rekreační pěší turisté a milovníci hor. Proslulý Gotthardský úpatní tunel (57 km) a gotthardská železnice v něm zahájili provoz v roce 1882, zatímco dálniční tunel byl zbudován před asi 100 lety. Pokud ale budete cestovat tunelem, přijdete o něco, co stojí za to vidět a zažít: měli byste se alespoň jednou vydat po stezce soutěskou Schöllenen a přes pusté údolí Urseren až do průsmyku (Trasa Gotthardskou soutěskou), ať už pěšky, v „nostalgických“ autobusech Post Bus nebo v kočáře taženém koňmi, jako v 19. století za časů proslulé Gotthardské pošty. Jízda po kameny dlážděné silnici Tremola na jižní straně Gotthardské soutěsky je dechberoucí. Silnice Tremola vede ostrými zatáčkami a serpentinami z vrcholu průsmyku do vesnice Airolo a je považována za nejdelší historickou památku Švýcarska.

 

Bernina Express

Projet Alpami vlakem Bernina Express je jeden z nejlepších způsobů cestování v této oblasti. Na své trase projíždí Bernina Express přes viadukt Landwasser vysoký 65 m , který je ikonickou stavbou Rhétská železnice a památkou chráněnou UNESCO. Celkem vlak míjí 55 tunelů a 196 mostů na své cestě z Churu do Tirana. Cestujícím se přitom naskytnou fantastické výhledy, jako je zátočina Montebello s výhledem na masiv Bernina, ledovec Morteratsch, jezera Lej Pitschen, Lej Nair a Lago Bianco, zastávka Alp Grüm a spirálový viadukt Brusio. V létě má Bernina Express k dispozici panoramatické vyhlídkové vozy na trase DavosPlatz – Tirano. Jsou to otevřené (nezasklené) vagony Cabrio, díky kterým budete blíže přírodě, a také budete moct dělat perfektní snímky okolní scenérie.

 

Rýnské vodopády – největší vodopády v Evropě

Můžete stát vysoko nad nejvyšším vodopádem Evropy a vnímat řev a vibrace vody v celém svém těle, když navštívíte Rýnské vodopády u města Schaffhausen. Kvůli tektonickým posunům v době ledové byla řeka Rýn před 15 000 lety posunuta do nového koryta. Rýnské vodopády jsou místem přechodu, kde tvrdou křídu střídá měkký štěrk. Mají šířku 150 m a několik stovek m3 vody se řítí do hlubin rychlostí 23 m/s. Uprostřed toho všeho stojí mohutná skála, která po tisíciletí odolává živlům. K ní se můžete dostat při okružním výletě k Rýnským vodopádům a pozorovat tohle přírodní divadlo zblízka. Prakticky uprostřed vodopádu mohou návštěvníci stát na plošině, která vyčnívá nad Rýnem. Lodí se odtud můžete dostat k hradům Wörth a Laufen, a nejodvážnější návštěvníci si mohou vypůjčit kanoi.

 

Muzeum dopravy ve Švýcarsku

Muzeum dopravy v Luzernu bylo otevřeno veřejnosti v roce 1959. Je to nejoblíbenější muzeum ve Švýcarsku s řadou expozici, s tematickými parky a simulacemi. Se svými expozičními prostory pro silniční, železniční, vodní (plavbu) a leteckou dopravu je Muzeum dopravy jedním z nejrozsáhlejších muzeí zabývajících se dopravou v Evropě. Návštěvníci mohou využívat velký venkovní prostor s jezerem a herními prvky, kdykoli to počasí dovolí. Kromě samotného muzea zde na návštěvníky čekají také další jedinečné atrakce: v kinosále s největším plátnem v zemi jsou promítány dokumentární filmy a největší a nejmodernější planetárium nabízí 360° zážitek z letu ke hvězdám. Nejmodernější komunikační trendy, jako je virtuální realita, pak čekají v části nazvané Media Word. Multimediální Swiss Chocolate Adventure v Luzernu pak ukazuje cestu kakaových bobů od sklizně až po proslulou švýcarskou čokoládu.

Akční nabídka ubytování zde