Rozsáhlé město Athény, které představují místo zrození západní civilizace, nabízí tolik neoklasicistických budov, že jejich poznáváním strávíte týden.
Když se však vydáte mimo Parthenon, objevíte mladší stránku metropole s novými galeriemi umění, pohodovou kavárenskou kulturou a venkovními kiny. Dnešní Athény nabízí mnohem více než jen antické památky a rychlé trasy na řecké ostrovy, ačkoli ani ty jsme nemohli úplně vynechat. Zde představujeme 16 nejlepších aktivit v Athénách.
Největší symbol slávy starověkého Řecka, athénská Akropole, se tyčí v samém centru města. Za vlády Perikla v 5. stol. př.n.l. sloužil vrchol kopce jako svatostánek. Tak jako sem přicházeli poutníci před tisíciletími, můžete i dnes vyjít po mramorových schodech na západní straně nahoru, kde se budete cítit jako trpaslíci vedle vysokých sloupů velkolepého Parthenonu.
Odbočka: nakonec můžete navštívit koncert nebo představení v Odeonu Heroda Attica.
Přirozené světlo spadá prostornými galeriemi moderního Muzea Akropole a osvětluje poklady nedozírné hodnoty, které byly na kopci vykopány a sem umístěny kvůli bezpečnosti. Horní část muzea tvoří prosklené atrium, kde je na úrovni očí nainstalován vlys dlouhý 161 m pocházející z horní části Parthenonu (bez části, která se dodnes nachází v Britském muzeu v Londýně), aby návštěvníci mohli vidět všechny detaily mistrovského díla z mramoru a uvědomit si jeho velkolepé měřítko.
Vydejte se ve stopách Sokrata a jeho politických a filosofických druhů na Agoře, které představovaly jádro občanského života starověkých Athén a místo zrození demokracie. V majestátním prostoru Attalovy stoa (architektonické paradigma pro nákupní pasáže, které uvidíte v moderních Athénách) se nachází Muzeum Agory vystavující neobvyklé nálezy z každodenního života v antice. Hefaistův chrám je nádherná a výborně zachovalá stavba; podívejte se na vlys, kde můžete identifikovat různé Herkulovy úkoly.
Národní archeologické muzeum, přední museum v Athénách, uchovává největší a nejlepší sbírku řeckých starožitností na světě. Předměty nedozírné hodnoty zahrnují období neolitu (6800 př.n.l.) kykladské, mykénské a klasické období. Při procházení galeriemi můžete spatřit ikonické skulptury historie západního umění, jako je bronzová postava vousatého muže nebo (sporná) tepaná posmrtná maska Agamemnona. Čekají na Vás však také další překvapení, jako jsou fresky z ostrova Santorini ve vyšším patře.
Budování největšího chrámu v Řecku trvalo sedm staletí. Dnes se však jedná spíše o to, co z něj zbylo: dochovalo se jen pár kolosálních sloupů, protože zbytek byl rozebrán a znovu použit na jiné budovy. Chrám byl zasvěcen Diovi a neoficiálně také římskému císaři Hadriánovi, který stavbu de facto dokončil a nechal zde postavit svou sochu. Když zde budete, všimněte si Hadriánova oblouku, který mu gratuluje k jeho úspěchu. Pokud budete pátrat, můžete najít rovněž Panův svatostánek na odlehlém konci lokality.
Budete-li mít čas na návštěvu pouze jednoho muzea, vyberte si tohle. Perfektní soukromá sbírka v muzeu ukazuje Řecko od antiky až do poloviny 20. století. Je umístěno v úžasné neoklasicistické budově a výtvarné umění i všední předměty jsou v něm vystaveny chronologicky. Jako protiklad k čistému klasicismu oslavovanému jinde na archeologických lokalitách ve městě vyprávějí sbírky v Muzeu Benaki o tom, jak Řecko absorbovalo vlivy a myšlenky jiných kultur, čímž vznikla jeho jedinečně synkretická kultura.
Starověká nekropole zahrnuje ulici hrobek, kde byly pohřbeny významné osobnosti antického období. Mnohé z nejkrásnějších náhrobních kamenů jsou kopie, kdy originály najdete v malém muzeu na místě. V lokalitě se navíc nacházel ceremoniální vstup do starověkých Athén, a přestože brány už nestojí a přístupovou silnici nahradila dlážděná ulice, jedná se o zajímavé místo, kde se můžete zastavit a představovat si aktivitu, která zde kdysi probíhala.
Mýtické bojiště Thésea s Amazonkami je dnes jeden z nejlepších parků v Athénách, posetý menšími ruinami staveb spojenými krásnými dlážděnými chodníky, které představují menší architektonický div samy o sobě. Udělejte si ve svém programu čas a vydejte se sem v době západu slunce, abyste mohli pozorovat rozsvěcující se světla na Akropoli zářící proti modrému nebi. Je to také místo, kam mnoho Athéňanů přichází venčit psy, takže při své návštěvě můžete vidět spoustu krásných řeckých pejsků.
Odbočka: kopec Pnyx severně odtud nabízí neméně přesvědčivé výhledy a téměř vždy bývá prázdný.
Kulturní centrum Nadace Stavrose Niarchose (SNFCC), současný div Athén a dílo architekta Renza Piana, zahrnuje Řeckou národní operu a hlavní pobočku Národní knihovny. Zhlédnutí představení může být vrcholem Vaší návštěvy města, ale také zde můžete vidět a dělat řadu věcí zdarma, včetně procházení se po mimořádně krásném Parku Stavrose Niarchose. Mírně se svažující zahrady, které skýtají přehlídku středomořské flóry, představují ideální místo pro relaxaci a obdivování výhledů s chladivým mořským vánkem.
Athéňané nečekají na víkend, aby vyrazili ven a bavili se s přáteli; dny tráví ve stínu pomerančovníků s kávou v ruce a celé hodiny debatují. Ve dne jsou zelené centrální okrsky Pangrati a Exarhia plné místních, kteří vycházejí z kaváren (kafeneion) do ulic, filozofují (oblíbená aktivita Řeků), hrají stolní hry na mramorových stolech a pomalu upíjejí ze svého šálku.
V sobotu se centrum Athén zaplní nakupujícími hledajícími výhodné koupě na obrovském bleším trhu Monastiraki, který probíhá mezi okrsky Monastiraki a Thiseio. Prodejci si tu otevřou své obchůdky second hand, kde předvedou směsici nálezů z bleších trhů, retro oblečení a kuriozit (od retro časopisů popsaných řeckým písmem přes nábytek z poloviny 20. století až po podivné cetky). Když se budete dobře dívat, možná najdete skryté poklady (a pokud ne, aspoň si uděláte představu, čím moderní Řekové v posledních 60 letech vybavovali své domovy).
Umělecká scéna v Athénách se začíná stále více prosazovat. Od neziskových galerií, jako je CheapArtAthens, až po etablované komerční galerie, jako je The Breeder, Goulandris Foundation a Národní muzeum současného umění (EMST) (otevřené v roce 2020), kreativní scéna ve městě je na vzestupu. K tomu připočtěte řadu zahraničních umělců, kteří se ve městě usadili a založili zařízení, jako je Kypseli Print Studio (sítotiskové studio, kde se konají workshopy pro lidi všech úrovní schopností) a Haus N (kreativní centrum pro nové instalace a díla mladých řeckých umělců), a poznáte, že scéna se mění k lepšímu.
V samém srdci Athén na náměstí Syntagma se tyčí narůžovělá budova řeckého parlamentu. Snažte se zastihnout ceremoniál střídání stráží; kdykoli zde můžete vidět dva strážce (evzones) oblečené do tradičních kostýmů včetně fezu se střapcem, silného kiltu a punčoch v botách s bambulemi. V létě zde bývá tak horko, že strážci musí být otíráni ubrousky, protože se nesmí pohnout se své pozice, když hlídají Hrob neznámého vojína. Pouze v celou hodinu pochodují v dokonalém souladu a vysoko zvedají nohy při střídání stráží.
Uniknout z horka velkoměsta je v Athénách snadné: stačí zamířit na pláž. V horkých letních měsících nasedněte do tramvaje A1 jedoucí do okrsku Palaio Faliro, kde najdete promenádu lemovano palmami a pláž s měkkým pískem. Dále na Apollonově pobřeží leží luxusnější jižní předměstí Glyfada a Vouliagmeni s řadou plážových klubů, pokud byste chtěli strávit celý den odpočinkem od památek. Mimo sezonu nabízí Vouliagmeni vzkvétající surfařskou scénu.
Kostel z 16. století na úpatí kopce Filopappou sice není nejstarší v Athénách, ale určitě je jedním z nejhezčích, s těžkou dřevěnou střechou, mramorovými podlahami a stálou vůní kadidla. Interiér zdobí velká freska Demetria ze Soluně (1732) na koni v pozici, jakou měl na starých zobrazeních Alexandr Veliký. Hřbitov s dřevěnou bránou a zvony pak vyvolává dojem Japonska, což je dotek modernistického architekta Dimitrise Pikionise. Ten použil svůj přesný styl také při zrestaurování zadní venkovní zdi, krásného díla z kamene. V roce 1648 se v kostele údajně odehrál zázrak. Turkové usazení na Akropoli byli připravení střílet z kanonu na věřící shromážděné v kostele, když tu kanonýra zasáhl blesk. Od toho je odvozeno Loumbardiaris („od kanonu“) v názvu kostela.
Panathénský stadion (Stadium Panathinaiko) má řady sedadel z bílého pentelského mramoru vybudované ve stěnách rokle vedle kopce Ardettos (Ardittos), a tento původně strarovněký stadion, který byl proměněn v moderní, je lákadlem jak pro milovníky klasické architektury, tak pro sportovní fanoušky. Po zaplaceního vstupného Vás čeká audioprohlídka, vstup do malé expozice týkající se moderních olympiád (především plakáty lákající na hry) a příležitost se vyfotografovat na stupni vítězů. Stadion, který byl vybudován ve 4. stol. př.n.l. a zrestaurován pro první moderní olympijské hry v roce 1896, kdysi sloužil jako místo konání panathénských sportovních soutěží. Při inauguraci císaře Hadriána v roce 120 n.l. prý byl v aréně obětován tisíc divokých zvířat. Později nechal Herodes Atticus místa na sezení vybudovat z mramoru.
Samonivelační hmoty jsou klíčovým materiálem pro přípravu podkladů před pokládkou různých podlahových krytin, jako je…
Zážitkové dárky a poukazy se staly velmi populárním způsobem, jak obdarovat naše blízké. Představte si,…
Pokud se zajímáte o to, kolik stojí metro ve Valencii, je důležité si uvědomit, že…
Valencie, rozprostírající se na pobřeží Středozemního moře, je třetím největším městem Španělska a díky své…
Po příletu na letiště ve Valencii, které je oficiálně známé jako Letiště Manises, se návštěvníci…
Valencie, toto nádherné španělské město nacházející se na pobřeží Středozemního moře, je místem, které oplývá…