Co dělat v Paříži, až si prohlédnete všechny památky

Co dělat v Paříži, až si prohlédnete všechny památky 1

Paříž je nejnavštěvovanější město v Evropě, které v roce 2019 přilákalo asi 19 mil. turistů z celého světa. Většina návštěvníků tíhne k světoznámým ikonám, jako je eiffelovka, Louvre, Montmartre, Seina a Triumfální oblouk, které jsou seznamu vytoužených destinací mnoha cestovatelů. Ale poté, co strávíte několik dní prohlížením toho nejvýznamnějšího, se možná začnete ptát po skrytých místech, která stojí za návštěvu. Zde se dozvíte pár zajímavých možností, které Vám nabídnou trochu jiný pohled na francouzskou metropoli včetně historie, architektury, jídla a nakupování.

 

Seznamte se s nádherou a tajemstvím pařížské Opery

Na první pohled je Le Palais Garnier nádherná budova Opery se sálem osvětleným lustry a velkolepým schodištěm z bílého mramoru, vedoucím k hledišti s mohutným stropem s obrovskou stropní malbou od Marca Chagalla. Když se ale podíváte pod povrch, objevíte také temné intriky: pod honosnou stavbou se ukrývá nádrž na vodu tak velká, že působí jako jezero. Městské legendy o muži bez tváře pohybujícím se v podzemí budovy inspirovaly klasický román Fantom opery. Dnes Vám někteří průvodci řeknou, že v jezeře trénují požárníci, aby se naučili plavat ve tmě. Další vliv na Frantoma pak měl incident v Le Palais Garnier v květnu 1896, kdy ze stropu spadl lustr, jednu ženu zabil a několik dalších lidí zranil.

 

Objevujte streetart  

Pokud jste přišli do Paříže nasávat umění a kulturu, pak Vás jistě potěší, že najdete spoustu umění i mimo nejslavnější Muzeum v Louvre. Procházení po Paříži a hledání streetartu je radost samo o sobě, především v etnicky pestrém 13. arrondissementu. Můžete podniknout samostatnou pěší prohlídku nejlepších kusů, které se soustřeďují kolem Boulevard Vincent-Auriol.

 

Hledejte filmové lokality a navštivte kino pod širým nebem

Co dělat v Paříži, až si prohlédnete všechny památky 2
Parc de la Villette

Paříž tvořila pozadí pro řadu hollywoodských trháků, včetně filmů Ďábel nosí Pradu, Počátek a Křižovatka smrti 3 – Tentokráte v Paříži. Filmoví fanoušci mohou podniknout vlastní jedinečnou prohlídku města s návštěvou lokalit, které se proslavily díky stříbrnému plátnu. Doporučit můžeme impozantní Rodinovo muzeum (místo, kde se odehrává Půlnoc v Paříži), most Pont de Bir-Hakeim (scéna se zrcadlem ve filmu  Počátek) a fontány v parku Jardins du Trocadéro (jezero pro přistání v Křižovatce smrti 3). Příznivci netflixové série Emily in Paris mají spoustu příležitostí vidět „Město lásky“ očima hlavní hrdinky Emily Cooper. Náměstí Place de l’Estrapade v 5. arrondissementu bylo místem, kde Emily bydlela a kde poprvé ochutnala pečivo pain au chocolat, zatímco na druhém břehu Seiny v parku Jardin du Palais Royal  poprvé potkala Mindy, svoji první kamarádku v Paříži. Pokud toužíte po skvělých výhledech na eiffelovku, které zanechaly Emily beze slov, zamiřte do Café de l’Homme v 16. arrondissementu. Pokud tady budete v červenci nebo v srpnu, připojte se k filmovým fanouškům v parku Parc de la Villette. Promítání je zdarma a můžete si přinést rohož na sezení, nebo si (za poplatek) vypůjčit lehátko.

Paříž má plovoucí kino

Projděte se po dřívější železniční trase 

Co dělat v Paříži, až si prohlédnete všechny památky 3

La Petite Ceinture („Malý pás“), který byl vybudován v 50. letech 19. století, představoval železniční trať, která vedla kolem celé Paříže a byla v provozu do roku 1934. Dnes představuje krásnou městskou divočinu, kde najdete více jak 200 druhů rostlin. Několik úseků trati je dnes otevřeno pro pěší, včetně části mezi Place Ballard a Rue Olivier de Serres v 15. arrondissementu.

Nejlepší parky Paříže

Oddejte se kriminalistickým záhadám

V Paříži je patrně více muzeí než v kterémkoli jiném městě světa, takže je poměrně snadné najít také skvělá, a přitom trochu obskurní muzea. Z nich doporučujeme Policejní muzeum (Musée de la Préfecture de Police), které mapuje historii zločinu a policie ve Francii od 17. století. Expozice jsou věnovány zatýkání, konspiracím a forenzním technikám. Najdete zde sekce věnované anarchistickým bombovým útoků, sériovým vrahů a senzaci budícím případům (jako byl případ Marguerite Steinheil, baronky Abinger a milenky francouzského prezidenta Félixe Faure, která údajně byla v prezidentově posteli, když zemřela na záchvat).

 

Vydejte se po stopách umělců a spisovatelů

Quartier des Batignolles v 17. arrondissementu je malebný okrsek s poklidnou atmosférou, který svého času nabízel levné ubytování umělcům a spisovatelům. Ke jménům slavných lidí, kteří zde žili nebo trávili čas ve zdejších kavárnách, patří Claude Monet, Pierre-Auguste Renoir, Paul Verlaine, Émile Zola, Max Jacob a Paul Éluard. Klidnější tempo v okrsku Batignolles dnes přitahuje turisty, kteří se chtějí vyhnout davům na Champs-Elysées. Zájemci o nákupy mohou v nezávislých obchodech objevit originální nábytek a šperky, zatímco milovníci dobrého jídla se soustřeďují na ul. Rue Brochant, kde je na výběr z bister, vegetariánských podniků a sýráren (fromagerie). Podívejte se po podniku Le Costaud des Batignolles, který je kombinací restaurace a galerie moderního umění.

 

Navštivte mrtvé celebrity

Co dělat v Paříži, až si prohlédnete všechny památky 4

Pokud jste už viděli pařížské katakomby a toužíte po dalších temných místech, pak byste měli zavítat na hřbitov Père Lachaise. Nekropole se 70 000 hrobovými místy zabírající neuvěřitelných 44 ha nabízí ponurou procházku, při které můžete spatřit různé styly náhrobních kamenů a hrobek, od gotických kamenů až po stará mauzolea. Uloženo k poslednímu odpočinku zde bylo také několik slavných lidí, k nimž patří Frédéric Chopin, Oscar Wilde a Jim Morrison, charismatický zpěvák kapely Doors.

Temná turistika: morbidně fascinující destinace světa

Popusťte uzdu geekovi v sobě

Paříž asi nebude první místo, které se Vám vybaví, když jde o kulturu geeků, ale najdete zde pár skvělých podniků pro samozvané dorky, nerdy a fanboye všech druhů. Špičkou mezi nimi je R3SET,  bar s retro hracími automaty a konzolami, od Atari až po Xbox 360. Nabídka koktejlů je plná názvů inspirovaných PC hrami (např. Zelda Love nebo Sonic Blue Lagoon) a podnik vyhledávají také pravidelní hráči cosplay a turnajů v esportu.

 

Ochutnejte nejlepší koktejly v Paříži

La Résistance, nacházející se v módním okrsku ve 4. arrondissementu, je považován za jeden z nejlepších koktejlových barů v Paříži, takže jeho návštěva je nutností pro ty, kdo hledají nové exotické chutě ve stylové atmosféře. Pod rušným barem je umístěn klidnější salonek, kde můžete relaxovat a procházet fantastické menu podniku. Pokud by Vás přesto nic z nabídky nezaujalo, můžete požádat o klasický koktejl nebo si nechat připravit originální.

 

Přihlaste se na kurz vaření 

Francouzská kuchyně je celosvětové proslulá a Paříž oslňuje svými restauracemi, které udávají trendy a nabízejí vše od tradičního až po avantgardní menu. Kromě večeře v některé z nejlepších restaurací se také můžete přihlásit na kurz vaření. Pokud Vám jde především o prestiž, pak na předním místě je škola Le Cordon Bleu: byla otevřena už v roce 1895 a nabízí různé kurzy, od přípravy eclairek až po kombinování jídla s vínem.

Paříž – ubytování a tipy na výlety