Italská kuchyně je ve skutečnosti tvořena kuchyněmi mnoho pobřežních regionů, jako je Sicílie, Kampánie a Ligurie. K pokrmům ba severu a ve vnitrozemí Itálie patří krémové risotto, červené maso a čokoládové pralinky, zatímco přímořské regiony upřednostňují olivový olej, těstoviny, rajčatové omáčky a dary moře.
.
Sicilská kuchyně
Kuchyně Sicílie má mnoho společného s kuchyněmi jiných italských regionů, ale také nese arabské, řecké, španělské a francouzské vlivy. Sicílie je známá svým pouličním jídlem, jako jsou smažené rýžové krokety arancini. Také se zde připravují výborné sladkosti, např. proslulé cannoli, trubičky plněné sladkým krémem. Sicilská pizza se liší od pizzy jinde v zemi. Typicky mívá obdélníkový tvar, silný těstovitý korpus podobný chlebovým plackám focaccia a obložená bývá rajčaty, cibulí, ančovičkami, bylinkami a zdejším výrazným sýrem. Vulkanická půda na Sicílii je ideální pro pěstování vína: na ostrově se vyrábí červené, bílé a dezertní víno. Možná nejslavnější sicilské víno je však dezertní Marsala, která pochází ze stejnojmenného města. Často se podává jako aperitiv mezi chody a je běžnou ingrediencí při vaření. Město i víno mají pozoruhodnou historii, se kterou stojí za to se seznámit, když zde budete; Masalu můžete při krátkém lodním výletě z přístavu Trapani, Sicílie.
.
Neapolská kuchyně
Neapolská kuchyně je doma v Neapoli a v okolní oblasti nazývané Kampánie. Používá prvky z vaření na venkovských statcích (těstoviny, venkovský chléb a čerstvá zelenina), ale také ryby a mořské plody. Neapol je však známá především jako místo zrození moderní pizzy. Pravá neapolská pizza má tenký kulatý korpus a musí obsahovat rajčata San Marzano a mozzarellu z buvolího mléka. Kde najdete nejlepší pizzu ve městě, to je stále předmětem horké debaty, ale obvykle bývají doporučovány 3 restaurace, všechny na ul. Via dei Tribunali: Pizzeria di Matteo, Pizzeria I Decumani a Gino Sorbillo. Počítejte se tím, že zde bývá rušno, a vyberte si restauraci podle jejích otevíracích hodin a délky front. Dalším základním pokrmem v neapolské kuchyni jsou těstoviny, především takové, které se hodí k mořským plodům. Když budete v Kampánii, často uvidíte špagety a těstoviny linguine se škeblemi. Oblíbená je rovněž masová boloňská (Bolognese) a janovská (Genovese) omáčka. Vegetariáni pak najdou v menu spaghetti alla puttanesca: špagety s rajčatovou omáčkou, naloženými kapary a černými olivami jsou regionální specialitou. Jižně od Neapole leží Sorrento a malebná městečka na Amalfitánském pobřeží, kde se vyrábí olivový olej a likér limoncello. Milovníci jídla a vína se mohou vydat na výlet s návštěvou místního tržiště se šéfkuchařem a na prohlídku michelinské restaurace a vinného sklepa se sommelierem.
.
Ligurská kuchyně
Ligurie je region spojovaný především s Italskou riviérou a oblíbenou oblastí Cinque Terre. Čerstvé slané ančovičky představují nejtypičtější ingredienci zdejší kulinářské tradice, spolu s měkkou focacciou a čerstvým pestem. Sklenice domácího bazalkového pesta představuje skvělý suvenýr z Cinque Terre — a ještě lepší je naučit se ho sami připravovat! Když si dáte jídlo v restauraci v Cinque Terre nebo v okolním regionu, začněte předkrmem v podobě antipasti ai frutti di mare. Jedná se o zdejší alternativu k talíři obloženému uzeninami — výběr čerstvých mořských plodů, jako jsou mušle, chobotnice, krevety a cokoli dalšího z úlovku toho dne. Zde je stručný přehled restaurací v Cinque Terre:
- Monterosso al Mare nabízí nejlepší pláže v Cinque Terre a má spíše atmosféru letoviska než než malebné vesnice. K nejoblíbenějším zdejším restauracím patří MIKY, a to díky vynikajícím rybím pokrmům a příjemnému prostředí.
- Vernazza – je obtížné vybrat, která z 5 vesnic je nejmalebnější, ale kdybychom museli volit, vybrali bychom Vernazzu. Obdivovat úžasné výhledy můžete z terasy Ristorante Belforte, jejíž menu nabízí řadu pokrmů z darů moře.
- Corniglia patří k nejobtížněji dosažitelným, a proto také k nejtišším z městeček. Až vystoupáte nahoru, odměňte se večeří s velkolepým výhledem. Ristorante La Posada je domácký podnik, skrytý klenot shlížející na lesknoucí se Ligurské moře.
- Manarola je známá svými úžasnými výhledy, spoustou vinic a historickým hřbitovem. Můžete si dát něco k snědku na hlavním tahu na nábřeží, ale raději vyjděte nahoru k Trattoria dal Billy, kde Vás okouzlí velkolepé výhledy i těstoviny se sépiovým inkoustem.
- Riomaggiore, největší z 5 městeček, představuje počáteční bod Via dell’Amore („Cesty milenců“) nebo větší pěší trasy, která Vás provede 5 městečky. Po túře si dopřejte večeři v Enoteca Dau Cila, romantické pobřežní restauraci s útulným vinným sklepem.