Když se řekne Francie, mnohým z nás se v mysli vybaví obraz kavárny, kde elegantní Francouzi popíjejí malé espresso. Kávu si Francouzi užívají ve velké míře a espresso je u nich velmi oblíbené. Tento nápoj je charakteristický svou malou porcí, ale silnou chutí, která vás dokáže ihned probrat. Káva však není jediným nápojem, který si Francouzi rádi dopřávají. Existuje celá řada nealkoholických alternativ, ať už je to široká škála ovocných šťáv, čajů, nebo minerálních vod. Jednou z nejznámějších značek minerální vody je Evian, která pochází z městečka u Ženevského jezera a je považována za luxusní značku.
Víno je nápojem, který je s Francií spojován neodmyslitelně. Francie je totiž největším producentem vína na světě a její vinařské tradice sahají až do období Římské říše. Francouzský systém kontrolovaného označení původu, známý jako Appellation d´Origine Côntrolée, zaručuje, že pod určitou značkou vína najdete vždy jen víno z konkrétního regionu, u něhož je přesně stanoveno, z jakých odrůd a jakým způsobem se smí vyrábět. Celkem existuje ve Francii více než stovka těchto Appellation, mohou to být celé regiony, vesnice nebo jen konkrétní vinice.
Francouzská vína jsou známá po celém světě a mnohé odrůdy, které se dnes pěstují v různých částech světa, vznikly právě zde. Mezi ty nejznámější patří například Cabernet Sauvignon z oblasti Bordeaux, Chardonnay z Burgundska a Champagne, Pinot noir rovněž z Burgundska, Sauvignon blanc z údolí Loiry a Bordeaux, nebo Syrah z údolí řeky Rhôny. Neopomenutelným je také Merlot, který pochází z Bordeaux.
Víno se však nedělí jen na červené a bílé, ale také na šumivé. Šampaňské víno, které pochází z regionu Champagne, je proslulým symbolem pro všechna šumivá vína. Vyrábí se vyvoláním druhotného kvašení v lahvi, při němž vzniká oxid uhličitý. Tento proces se nazývá metoda Champenoise a je chráněný Evropskou unií.
Francie, ačkoli je známá svými víny, není považována za pivařskou velmoc. Pivo se zde vyrábí především v regionu Alsasko, který je ovlivněn sousedním Německem, jinak se spíš dováží z jiných zemí. Avšak Francouzi mají také své silné ovocné pálenky jako je koňak, armagnac, calvados a další, které se souhrnně označují jako eaux-de-vie.
Koňak, pojmenovaný podle městečka v západní Francii, je vinná brandy, která se smí vyrábět pouze v tomto regionu. K jeho výrobě se používá specifické odrůdy bílého suchého vína, destiluje se dvakrát v měděných kotlích a zraje minimálně dva roky v dubových sudech.
Grand Marnier je dalším francouzským likérem, který je vyrobený jako směs Cognacu, destilované esence hořkého pomeranče a cukru. Používá se často do míchaných nápojů, ale také do jídel, jako jsou například palačinky crêpes Suzette.
Armagnac je vinná brandy pocházející z Gaskoňska v jihozápadní Francii. Také armagnac se destiluje ze směsi několika odrůd vína a zraje v dubových sudech. Je to nejstarší brandy destilovaná ve Francii, výroba se datuje už do 14. století.
Pastis je francouzský anýzový likér a aperitiv, který obsahuje většinou 40 až 45 % alkoholu. Poprvé ho na trh uvedl Paul Ricard v roce 1932, 17 let po zákazu absintu. Rostoucí popularita nového nápoje nejspíš souvisela s oblibou anýzových nápojů v „desetiletích absintu“, ale také s tradicí anýzových nápojů ve Středomoří.