Španělsko, stejně jako mnoho dalších zemí světa, je signatářem mezinárodní dohody CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin). Tato úmluva striktně reguluje a v mnoha případech zcela zakazuje obchod s ohroženými druhy, jejich částmi a produkty z nich vyrobenými. Cílem je ochrana biodiverzity a zabránění vyhynutí těchto vzácných organismů v důsledku nelegálního obchodu a nadměrného využívání. Z toho vyplývá, že existuje celá řada položek, které si z vaší dovolené ve Španělsku nemůžete legálně přivézt.
Živočišná říše
Z živočišné říše se zákaz vztahuje na široké spektrum druhů, počínaje exotickými plazy, jako jsou želvy, přes ptáky až po savce. I zdánlivě neškodné suvenýry, které obsahují části ohrožených živočichů, mohou být problematické. Například šperky z želvoviny, kabelky z krokodýlí kůže, vycpaniny vzácných ptáků, nebo dokonce i léky obsahující složky pocházející z ohrožených druhů, jsou všechny předmětem přísné regulace a jejich dovoz bez potřebných povolení je nelegální. Zákaz se vztahuje i na živé exempláře, takže si nemůžete jen tak pořídit například chameleona, kterého jste zahlédli v přírodě a vzít si ho domů jako netradičního mazlíčka.
Rostlinná říše
Rostlinná říše není výjimkou. Španělská flóra je bohatá na endemické druhy, z nichž mnohé jsou chráněné. Mezi nejznámější příklady patří různé druhy orchidejí, kaktusů a sukulentů. I zde platí, že se zákaz vztahuje nejen na celé rostliny, ale i na jejich části, jako jsou semena, cibule, kořeny a květy. Dokonce i zdánlivě nevinné suvenýry, jako jsou náhrdelníky ze semen exotických rostlin, dřevěné sošky vyřezávané z chráněných dřevin, nebo bylinné směsi obsahující ohrožené rostlinné druhy, mohou být problematické a jejich dovoz může skončit konfiskací a pokutou.
Mořské organismy
Mořské organismy také spadají pod ochranu CITES. Zejména korály a mušle, oblíbené plážové suvenýry, jsou často předmětem nelegálního obchodu. Je důležité si uvědomit, že sběr a vývoz těchto organismů, ať už živých nebo mrtvých, je v mnoha případech zakázán. Některé druhy mušlí a korálů jsou extrémně vzácné a jejich odstraňování z přirozeného prostředí může mít devastující dopad na mořské ekosystémy.
Ověření na místě!
Proto, pokud si chcete z dovolené ve Španělsku přivézt něco netradičního a originálního, důrazně se doporučuje ověřit si před vývozem, zda daný předmět nepodléhá regulaci CITES. Informace o chráněných druzích a o podmínkách jejich dovozu a vývozu lze nalézt na webových stránkách Ministerstva životního prostředí a dalších relevantních institucí. Ignorance zákona neomlouvá a nedodržení těchto předpisů může mít za následek nejen zabavení suvenýrů, ale i vysoké pokuty a v krajních případech i trestní stíhání. Vaše suvenýry by tak mohly vaši dovolenou nepříjemně prodražit a zkazit.