Vzdělanost a rozhled ve finančním sektoru a podnikání v různých sektorech se může stát velmi neocenitelnou pomůckou, která iz malé ryby ve světě podnikání dokáže vytvořit obrovského finančního žraloka, za jehož moudré rady si dnes mnozí lidé rádi zaplatí velké sumy peněz.
1172Svoje o tom věděl i Meyer Lansky (1902 – 1983). Pokud byste jeho jméno hledali na seznamech finančních odborníků, hledali byste marně. Lansky byl totiž jeden z nejznámějších mafiánských bossů minulého století v USA.
Narodil se v Grody, které tehdy patřilo Polsku, dnes patří Bělorusku. V roce 1911 odchází i se svou rodinou do USA. Už v tomto období se u Lansky projevují, jako u jiných mafiánských bossů té doby, sklony k různým pouličním činnostem. Mohli bychom tedy říci, že jeho začátky byly stejné.
Nicméně jeden rozdíl se přece jen našel. Lansky, na rozdíl od jiných mafiánských bossů, kteří strávili čas utrácením peněz v drahých podnicích, investoval své peníze do seriózních (!) Podniků. Zbytek času trávil studiem knih o bankovnictví a podnikání na burze, čímž se z něj stal největší odborník, ba doslova génius v těchto směrech v mafiánských okruzích. Později si za své znalosti a finanční poradenství celé mafiánské obci vysloužil právem přezdívku „ministr financí.“
Nikdy nebyl za své činy odsouzen.
Jeho „investice“ do studia přineslo výsledky. Za nějaký čas si ho osobně vyžádal Arnold Rothstein, jeden z nejlepších podvodníků 30. let 20. století. Díky prohibici, která ten čas panovala USA, dokázali za krátký čas vydělávat šestimístné čísla na pašování a výrobě falešného alkoholu. Po krátkém čase se z Lansky navíc stává šéf gangu, jehož jádro tvořili židé, protože on sám byl tohoto vyznání. Příkladem takových výdělků byl propad jeho kolony aut s alkoholem, který vedl sám boss Joe Masseria (1887 – 1931), který tímto připravil Lansky o milion dolarů! Je třeba si uvědomit, že milion dolarů v té době byl ohromně velký peníz.
Samozřejmě, vraždy, narkotika a další podobné činnosti také spadaly pod jeho výdělečnou činnost. Když v roce 1933 skončí prohibice, nastávají pro mafii v USA těžké časy. Ne však pro Lansky. Ten začíná naplno používat své vědomosti. Dosud nebyly všechny jeho aktivity zmapované. S určitostí se dá říci, že byl jedničkou v máchání peněz. Sám vytvořil tzv. loterii chudých, v níž byla vložená částka pět centů. Jelikož byly místa na sázení doslova na každém kroku, vydělával Lansky opět miliony dolarů.
“Nikdy nebyl za své činy odsouzen.”
Do konce života z něj šílel dokonce samotný ředitel FBI J. Edgar Hoover (1895 – 1972), který ho chtěl za každou cenu dostat za mříže. Bez úspěchu. K šílenství hnal i finanční policii. Té se nikdy nepodařilo najít v účetních spisech ani tu nejmenší chybičku.
V životě Lansky samozřejmě byly problémy. Například ztráta investovaných sedmi milionů dolarů do kasin na Kubě v roce 1960, kdy se k moci dostal Fidel Castro nebo vyhoštění z Izraele, kam se pro jistotu uchýlil před FBI, v roce 1972. O jeho vyhoštění požádala samotná premiérka Golda Meirová (1898 – 1978) i přes imigračnímu zákonu, dovolující každému židovi stát se občanem Izraele. Obavy z možné mafiánské činnosti měly přednost.
Po návratu do USA, protože ho dokonce vyhostili i ze Švýcarska a Brazílie, byl zatčen, ale ihned propuštěn na vysokou kauci a díky vlivným známostem. Svůj život dožil, jako malá hrstka mafiánů, klidně. Když v roce 1983 zemřel, majetek, který v podstatě neměl, neboť byl napsán na imaginárních lidí v bankách ve Švýcarsku, byl odhadován na 300 milionů dolarů.
Mayer Lansky, i přes své temné minulosti, je jasným příkladem, že ve světě byznysu a finančnictví nemá člověk bez patřičných znalostí žádnou šanci.