Co je to varianta delta?
Po celém světě kolují tisíce různých typů (variant) covidu-19. Jeden z nich, známý jako delta nebo B.1.617.2, se rychle šíří v mnoha zemích včetně Velké Británie, kde se stal dominantní variantou. Zde klasifikují deltu jako „variantu zájmu“, což znamená, že je odborníky a úředníky nejvíce sledovaná. K dalším variantám zájmu patří:
- alfa (B.1.1.7), poprvé identifikovaná ve Velké Británii, která se rozšířila do více než 50 zemí,
- beta (B.1.351), poprvé identifikovaná v JAR, která byla detekována v nejméně 20 dalších zemích,
- gama (P.1), poprvé identifikovaná v Brazílii, která se rozšířila do více než 10 dalších zemí
Viry neustále mutují a většina změn je bezvýznamná. Některé dokonce viru škodí. Ale jiní mohou způsobit, že je nemoc nakažlivější či nebezpečnější – a tyto mutace mají tendenci dominovat.
Je varianta delta nebezpečnější?
Neexistuje žádný důkaz, že by delta (nebo některá z dalších variant) způsobovala u drtivé většiny lidí vážnější onemocnění. Stejně jako u původní verze zůstává nejvyšší riziko u lidí, kteří jsou starší nebo mají závažné zdravotní problémy. Ale v každém případě pokud je varianta infekčnější, povede to k více úmrtím u neočkované populace. Vakcíny nabízejí vysokou ochranu před závažným onemocněním covidem-19, včetně infekcí způsobených tzv. variantami zájmu. Vakcinace rovněž snižuje riziko nákazy. Není však dokonalá a nevylučuje úplně všechna rizika. Není jasné, kolik lidí v Číně je plně očkováno, ačkoli úřady tvrdí, že dosud bylo podáno více než 1,6 miliardy dávek. Rada, jak se vyhnout infekci, zůstává u všech virových kmenů stejná: mýt si ruce, udržovat odstup, nosit roušku a věnovat pozornost větrání.
Jak se mutanti chovají?
Všechny varianty zájmu prošly změnami ve špičkovém proteinu (spike protein), tj. části viru, která se váže na lidské buňky. Delta má některé potenciálně důležité (například L452R), které mohouy usnadnit šíření. Podle britských odborníků však zatím neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že způsobuje závažnější onemocnění, nebo může snížit účinnost současných vakcín. Mutace nazývaná N501Y, kterou mají varianty alfa, gama a beta, patrně viru pomáhá infikovat buňky a šířit se. Také beta a gama mají klíčovou mutaci nazývanou E484K, která může viru pomoci vyhnout se některým imunitním reakcím těla. Odborníci našli také malý počet případů alfy s touto změnou.
Budou vakcíny fungovat také proti variantám?
Současné vakcíny byly navrženy pro dřívější verze koronaviru, což znamená, že nemusí být ideální pro nové varianty a nemusí tak dobře fungovat. Odborníci však tvrdí, že jsou stále velmi efektivní při ochraně životů snížením rizika vážného onemocnění. Analýza provedená vládní agenturou Public Health England zjistila, že dvě dávky vakcíny Pfizer nebo AstraZeneca měly účinnost více než 90 % při předcházení hospitalizace s covidem-19 způsobeným variantou delta. Jedna dávka vakcíny však byla méně účinná při prevenci nemoci způsobené variantou delta ve srovnání s tím, jak dobře fungovala proti variantě alfa. Podle lékařů je zásadní, aby lidé dostali obě dávky, aby získali maximální ochranu před existujícími a vznikajícími variantami.
Budou kvůli variantám potřeba další dávky vakcíny?
Odborníci věří, že stávající vakcíny lze přepracovat a upravit tak, aby lépe zvládaly nově vznikající mutace. Britská vláda uzavřela dohodu s biofarmaceutickou společností CureVac o vývoji vakcín proti budoucím variantám a předobjednala 50 milionů dávek. V závislosti na tom, jak se varianty budou dál vyvíjet, by tyto potenciálně později mohly být použity jako posilovací vakcíny pro starší a/nebo klinicky zranitelné obyvatele.