Viadukt Millau, Francie
Je to rarita a nejvyšší most světa se „stěžněm“ tyčícím se do výšky 343 m (od základny až ke špičce). I když nemá jasnou červenou barvu zvýrazněnou okolní mlhou, tak jako most v San Franciscu, jeho vzdušný tvar pocházející od Michela Virlogeuxe a renomovaného architekta Normana Fostera je neméně působivý. Pokud byste ho chtěli spatřit na vlastní oči, musíte se vydat k řece Tarn na jih Francie.
Turning Torso, Malmö, Švédsko
Turning Torso vytvořil španělský architekt Santiago Calatrava pro umístění ve Švédsku a jedná se o nejvyšší budovu v severských zemích. Její design imituje lidskou páteř při tom, když se otáčí, což zde vytváří soustava kostek poskládaných na sebe a otáčejících se kolem ústředního bodu. Celkové zakřivení budovy od spodu k vrcholu je celých 90°. Uvnitř se nachází luxusní rezidence zahrnující tělocvičnu, spa a obrovský vinný sklep.
Fallingwater, Pensylvánie, USA
Rezidence Edgara Kaufmanna od Franka Lloyda Wrighta stojí už od 30. let 20. století a patří k pozdějším dílům autora. Kromě toho, že perfektně splývá s okolím, také působí, jakoby stála na vrcholu vodopádu mezi větvemi stromů a ani se nedotýkala země. Byla vytvořena proto, aby nahradila předchozí Kaufmannův letní srub, což byla chatrč bez topení a teplé vody. Budova Fallingwater má samozřejmě obojí a můžete ji navštívit kterýkoli den mimo středu.
Walt Disney Concert Hall, Los Angeles, USA
Sídlo losangeleské filharmonie je dílem Franka Gehryho, kterému se podařilo, že budova zvenku vypadá ultra moderně a hravě, i když je z oceli. Uvnitř je obložena tvrdým dřevem s dobrou akustikou, které skýtá dojem tepla a vynikající zvuk.
Petronas Towers, Kuala Lumpur, Malajsie
Nad rozsáhlou městskou aglomerací Kuala Lumpur v Malajsii se tyčí Petronas Towers od Cesara Pelliho. Po 6 let to byla nejvyšší budova světa a dodnes je nejvyšší dvojitou budovou na Zemi. Výška stavby je sice impozantní, ale skutečná rarita se skrývá pod povrchem: budova má nejhlubší základy, jaké kdy byly vytvořeny, vytesané do měkké skály.
Palác umění královny Sofie, Valencie, Španělsko
Budovy opery obvykle představují architektonický rozmach, což jistě neušlo milovníkům architektury a designu, protože jedna moderní opera bývá fantastičtější a futurističtější než druhá. Tahle zahrnuje čtyři oddělené sály, které vytvořil místní obyvatel Santiago Calatrava. Budova dosahuje výšky přes 70 m a akustika je přizpůsobená vystoupení, od opery přes orchestry až po mluvené slovo.
Burdž Chalífa (Burj Khalifa), Dubaj, SAE
I když je v současnosti nejvyšší budova světa vychvalována coby centrum mezinárodní spolupráce, její design pochází z USA, od chicagské firmy Skidmore, Owings & Merrill LLP. Ta použila tříjádrový design inspirovaný květinou hymenocallis, aby stavbě dala dostatečnou stabilitu pro umístění několika vyhlídkových teras a zdůraznění směřování k nebi.
Budova Čínské ústřední televize, Čína
Je to budova, která se pokouší najít pluralitu, a její design pochází od architektů Rema Koolhaase a Ole Scheerena, zatímco technickou stránku měl na starosti Cecil Balmond. Výsledkem je vzhled, který je silný i měkký, velký i malý, hranatý i šikmý, což vše závisí na úhlu pohledu. Koolhaas k tomu napsal zajímavé prohlášení, které stojí za to si přečíst.
Guggenheimovo muzeum, Bilbao, Španělsko
Přestože je každé Guggenheimovo muzeum uměleckým dílem samo o sobě, pobočka ve Španělsku je dílem Franka Gehryho a vyniká vysoko nad ostatními. Je to zajímavé spojení skla, vápence a titanu, které vypadá jako náhodný výběr tvarů; zjevná metoda se však vyjasňuje přitom, jak člověk prochází dovnitř a ven.
Pekingský národní stadion, Peking, Čína
Stavba, které se přezdívá „Ptačí hnízdo“, byla vybudována exkluzivně pro olympiádu v Pekingu v roce 2008 a je dílem architektů ze studia Herzog and Pierre de Meuron spolu s Li Xinggangem a s pomocí nespočtu dalších. Místo aby byla vytvořena splétaným stylizovaným způsobem, byla nakonec zbavena ozdob; tím byly odhaleny trámy vespod, což je plně transparentní styl bez vší pompy.
Opera v Sydney, Austrálie
Bylo by trestuhodné vynechat budovu Opery, která dodnes určuje velkou část moderní architektury, a to i čtyři desetiletí po jejím otevření. Je zároveň ultramoderní i přirozená, přičemž její táhlé křivky připomínající vlny příboje jsou zde skutečně na pravém místě. Stavba je vrcholným dílem dánského architekta Jørna Utzona.
Burj Al Arab Jumeirah, Dubaj, SAE
Vyvrcholením mnoha stylů použitých výše je Burj Al Arab, symbol moderní Dubaje s okázalostí a hojností, které najdete uvnitř luxusního hotelu. Stavba má připomínat tradiční arabskou loď s napjatou plachou, takže – kromě standardní podoby mrakodrapu – vyvolává iluzi pohybu. Je to vize architekta Toma Wrighta a dílo spolupráce mezi východem a západem.
.
Gateway Arch, St. Louis, Missouri, USA
Kromě hazardu na lodi na řece není moc důvodů pro návštěvu města St. Louis – kromě oblouku Gateway Arch. Ocelová „duha“ byla navržena jako turistická atrakce pro oživení oblasti už ve 40. letech, dokončena až v 60. letech a zpřístupněna veřejnosti v roce 1967. Design vytvořil Eero Saarinen, který vyhrál otevřenou soutěž, ale stavba je stále vylepšována novými prvky, které skýtají další hodnotu pro návštěvníky.
Muzeum umění v Milwaukee, USA
U budov, které vytvořily komise, se občas stává, že příliš mnoho vizí zničí celkový efekt. Avšak architekti Eero Saarinen, David Kahler a Santiago Calatrava, kteří navrhli 3 budovy tvořící muzeum MAM, uspěli v tom, že se jim podařilo přidat vlastní odlišný styl (od rozmáchlého a lehkého po silný a obhajitelný) způsobem, který je ideální pro umístění prací jiných umělců.