14 turistických atrakcí Černé Hory

14 turistických atrakcí Černé Hory 1

Malá, ale pozoruhodná země, která je nezávislá teprve od roku 2006, se rychle stává jedním z oblíbených cílů turistů v Evropě. Má to svůj dobrý důvod: Černá hora nabízí malebná historická města, krásné pláže s teplým čistým mořem, skalnaté vrcholky a mírné středozemní klima. Navíc je cenově dostupná, kdy Vás dovolená na zdejší pláži vyjde na zlomek toho, co byste zaplatili ve Francii, Itálii nebo v sousedním Chorvatsku. Atrakcí nabízí nespočet: od impozantního benátského starého města Kotoru s nádherně modrým zálivem připomínajícím fjord až po hornaté vnitrozemí s mnoha národními parky, hory a jeskyně, jako je Lipská jeskyně.

 

Staré město Kotor a Kotorský záliv

Staré město Kotor, jemuž dominuje katedrála sv. Tryphona z 12. století, je jedno z nejlépe dochovaných opevněných středověkých měst na pobřeží Jadranu. Má typický benátský styl (Benátky byly jen jedním z mnoha městských států a říší, které v průběhu staletí vládly regionu) a leží na okraji nádherně modrého Kotorského zálivu (Boka Kotorska) obklopen dramatickými vysokými horami. Katedrála sv. Tryphona uchovává vyřezávaný kamenný oltář, vynikající příklad díla z kamene, jakými bylo město ve středověku proslulé. Procházejte se zdejším labyrintem ulic a uliček ve starém městě, zastavte se na jídlo v tradiční restauraci nebo studený nápoj v kavárně na chodníku přímo na náměstí. Pokud byste si přáli více pohybu, vydejte se na túru k horním městským hradbám: budete odtud mít fantastické výhledy na město i záliv.

 

Budvanská riviéra

Budvanská riviéra, která se táhne podél centrálního černohorského pobřeží s městem Budva, je oblíbená letní destinace pro místní i turisty. Zdejší pláže tvoří směs písku a oblázků vedle čistého Jaderského moře v krásných akvamarínových a tyrkysových odstínech na jedné straně a s dramatickými horami na druhé. Na Budvanské riviéře najdete mnoho kvalitních pláží, jako je pláž Mogren, která leží nejblíže starému městu Budva, kam se dostanete za 5 minut chůze po pobřežní stezce. Pláže na Budvanské riviéře jsou lemovány restauracemi s venkovním sezením. Staré město Budva má historii dlouhou 2500 let. Je to středověké město s hradbami s rušnou atmosférou, plné restaurací a obchodů, a také s městským muzeem.

 

Sveti Stefan 

14 turistických atrakcí Černé Hory 2

Na Budvanské riviéře se nachází (polo)ostrov Sveti Stefan spojený s pevninou úzkou šíjí a osídlený od 15. století (tehdy to byla obyčejná rybářská vesnice). Do povědomí veřejnosti se dostal v 50. letech 20. století, kdy byl proměněn v luxusní resort, kde trávili odpočinek hvězdy typu Marilyn Monroe a Sophie Loren. Po úpadku na konci 20. století poté, co se rozpadla jugoslávská federace, je dnes opět rekreačním rájem s krásnou oblázkovou pláží na každé straně šíje. Pláže jsou sice veřejné, ale původní vesnice je přístupná pouze hostům ubytovaným v Aman Sveti Stefan (akční nabídka ubytování zde).

 

Lipská jeskyně

Jedna z nejdelších jeskyní v Černé Hoře, Lipská jeskyně nacházející se jen pár kilometrů od městečka Cetinje, leží na hornatém severu a východně od Budvy. Jeskyně byla objevena náhodně díky psovi, který do ní dírou spadl, ale podařilo se mu bezpečně dostat ven jiným otvorem. Dnes je krasová jeskyně jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí Černé Hory pro odvážné děti i dospělé. Návštěva začíná jízdou mini vláčkem divokou krajinou se spoustou stromů nesoucích granátová jablka a divoké fíky až ke vchodu do jeskyně. Odtud budete pokračovat se skupinou s průvodcem chodbami a velkými sály (s celkovou délkou 3,5 km) vytvořenými díky tisícům let kapající vody a proudění podzemní řeky.

 

Modrá jeskyně

Relativně neznámý černohorský poloostrov Luštica nabízí půvabné vesnice, krásné pláže, a také Modrou jeskyni. Svůj název získala podle fluorescenční modré vody, která získává své dramatické odstíny díky světlu odrážejícímu se od písčitého dna v jeskyni kulatého tvaru s klenutým stropem. Do Modré jeskyně se dostanete jedině na lodi. Výletní lodě odplouvají pravidelně z přístaviště ve městě Herceg Novi od dubna do října a míří buď pouze do Modré jeskyně, nebo ji spojují s návštěvou dalších atrakcí. Jeskyně je také skvělým místem pro šnorchlování a potápění.

 

Skadarské jezero

Skadarské jezero na hranicích s Albánií je další velké přírodní jezero na jihu Evropy. Jedná se o skvělé místo pro milovníky života v přírodě s mnoha druhy stěhovavých ptáků a dalších živočichů. Černohorská strana jezera byla prohlášena za národní park. Prohlédněte si jezero při lodním výletu a také si nechejte čas na průzkum vesnic ležících kolem. Mnohé z nich pochází z 13. století a jsou na seznamu UNESCO. Na jihozápadním břehu jezera naleznete pláž Murići, čistý a tichý úsek pobřeží v pozadí s krásným pohořím Rumija. Na pláž se dostanete po strmé silnici do vesničky na okraji jezera. Je to skvělé místo pro relax, kde můžete dýchat čerstvý vzduch a vnímat krajinu.

Severní Makedonie a Ohridské jezero 

Ulcinj

Přímo na hranicích s Albánií na nejjižnějším výběžku Černé Hory leží Ulcinj, starobylé přístavní město, kdysi nechvalně proslulé jako metropole jadranských pirátů. Dnes je Ulcinj jedinečné černohorské město s převážně muslimským obyvatelstvem, pár krásnými mešitami a vynikajícími blízkovýchodními restauracemi a kavárnami, spolu s klidnou přímořsku promenádou. Oblast je rovněž známá svými plážemi včetně Velké pláže (Velika Plaža) dlouhé 12 km (a tím nejdelší v zemi). Moře je zde velmi mělké a vhodné pro rodiny s malými dětmi. Také je to přední místo pro vyznavače kitesurfingu, kteří využívají zdejší mělké klidné vody a převažujícího větru. Pokud byste se chtěli o tomto sportu dozvědět více, na jižním konci Veliké pláže je k dispozici řada škol kitesurfingu.

 

Cetinje

Město Cetinje z 15. století bylo metropolí Černé Hory na konci 19. a začátku 20. staletí (před I. světovou válkou, když to ještě byla samostatná země). V té době z něj jeho poloha v údolí ve vnitrozemí na okraji tehdejší osmanské říše učinila významné místo pro diplomacii. Dnes jsou z ambasád muzea, státní budovy a vzdělávací akademie a město je příjemným místem k odpoledním procházkám bez cíle. Zdejší Klášter Cetinje uchovává sbírku raně křesťanských památek, které můžete vidět (za příspěvek), a kostel Vlaška pocházející z 15. století.

 

Pohoří Lovčen

Černá Hora získala své jméno podle žulového vrcholku hory Lovčen, která je předmětem národní pýchy. Je součástí NP Mount Lovcen a výhledy z kruhové plošiny na vrcholku jsou skutečně fantastické: uvidíte na Kotorský záliv a na středověké město Kotor na jeho břehu. V nedalekém Njegošově mauzoleu můžete vzdát hold autorovi černohorského národního eposu Horský věnec;  pohřben je zde jeho autor, básník Petr II. Petrovič-Njegoš. Městečko Cetinje je hlavní základnou pro výpravy do parku a najdete zde řadu hotelů a restaurací.

Nejlepší luxusní hotely v Černé Hoře

Městečko Perast

Ve stejném krásném zálivu jako Kotor severozápadním směrem od něj leží Perast, malebné městečko s mnoha kostely a kamennými vilami. Kostel sv. Mikuláše skýtá ze své zvonice skvělé výhledy na město a na Kotorský záliv. Dva nejkrásnější kostely v Perastu, kostel Panny Marie na Skalách a kostel sv. Jiřího, se však nacházejí na maličkých ostrůvcích v zálivu. Město nemá pláž, ale kamenná mola na břehu zátoky jsou oblíbená místa vyhledávaná v létě milovníky opalování.

 

Národní park Durmitor

Nedaleko horského města Žabljak leží NP Durmitor, další oblíbená přírodní turistická atrakce. Park se nachází v Dinárských horách (Dinárských Alpách) a zahrnuje asi 18 ledovcových jezer, řeku Tara a druhý nejhlubší kaňon světa. Naleznete zde úseky hustého lesa a přírodu, od medvědů hnědých po divoká prasata, a 163 různých druhů ptáků. V zimě park nabízí příležitosti k lyžování a snowboardingu, zatímco v létě můžete mj. podnikat pěší túry, tábořit a sjíždět na raftu divokou řeku.

 

Kaňon řeky Tary 

14 turistických atrakcí Černé Hory 3

Kaňon řeky Tary patří k nejúžasnějším přírodním památkám Černé Hory. Po americkm Velkém kaňonu je to druhý nejhlubší kaňon světa a – tak jako Velký kaňon – si ho můžete prohlédnout při velkolepém výletu na raftech na divoké řece. Pamatujte na to, že voda je o něco chladnější než jinde a má kolem 10 °C. Pokud se nebudete chtít namočit, můžete se na kaňon podívat z Djurdjevićova mostu (foto). Betonový klenutý most byl vybudován po II. světové válce po tom, co byl předchozí most vyhozen do vzduchu coby opatření, jak zastavit italskou invazi. Dnes se most klene 172 m nad dnem kaňonu a vedle výhledů se mohou milovníci adrenalinu nad ním projet na zipline.

 

Klášter Ostrog

Klášter Ostrog, vybudovaný během 17. století jako útočiště před osmanskými útočníky, je dnes významnou křesťanskou destinací.  Nachází se na velkém žulovém výčnělku a celý klášter je vytesán z jeskyně v téměř vertikální skalní stěně (podobně jako např. klášter Sumela v Turecku). Představuje impozantní pohled, přičemž navštívit můžete dva vnitřní jeskynní kostely, které jsou pokryty freskami namalovanými přímo na skalní stěny. Klášter také uchovává ostatky svého zakladatele, sv. Vasilje Ostrožského, který se stal svatým po své smrti v roce 1671.

 

Národní park Biogradska Gora

Značnou část území Černé Hory zabírají národní parky, jako je krásný NP Biogradska Gora v centru země. Leží mezi řekami Lim a Tara a zahrnuje rychle tekoucích bystřiny, lesknoucí se jezera, louky plné květů a jeden z posledních pralesů v Evropě, kde rostou stromy staré 500 let. Hlavní přírodní atrakcí v parku je však velké ledovcové jezero Biograd uprostřed parku. Nedaleké město Kolašin představuje dobrou základnu s ubytováním a restauracemi.

Akční nabídka ubytování zde