Tel Aviv je lemován plážemi se zlatavým pískem a proslulý svojí kavárenskou kulturou a inovativními restauracemi, takže je to nejkosmopolitnější město Izraele „mladé svým duchem“. K hlavním aktivitám ve městě patří relaxace na slunečných plážích, nakupování v uměleckých buticích a seznamování se s gurmánskou scénou. Co město postrádá na významných turistických atrakcích, to si vynahrazuje svojí pohodovou atmosférou. Přezdívá se mu „Bílé město“ a status památky UNESCO získal v roce 2003 díky krásným ukázkám architektury stylu Bauhaus (modernistický styl z počátku 20. století). K tomu připočtěte řadu galerií umění a malých specializovaných muzeí, která můžete navštívit. Pokud Vám však jde o historické prostředí, měli byste se vydat do Jaffy jižně odtud. Dobře zachovalé přístavní město má historii dlouhou tisíce let a dnes zde naleznete vynikající restaurace a kavárny.
Tel Aviv je definován svojí polohou na pobřeží, přičemž pláže lákají turisty i místní. O víkendech jsou písčité úseky pobřeží plné vyznavačů slunce, povalečů a lidí jednoduše relaxujících. Nejoblíbenější pláže jsou Gordon Beach, Frishman Beach a Banana Beach ležící uprostřed, kde najdete vynikající zařízení, jako jsou sprchy a půjčovny lehátek a slunečníků. Dlážděný chodník Tayelet, který vede kolem pláže mezi centrem Tel Avivu a Jaffou, je nejoblíbenějším místem pro večerní procházky a lemuje ho spousta kaváren a restaurací umožňujících strávit celý den venku na pláži.
Když půjdete z centra Tel Avivu pěšky podél pobřeží, dostanete se do starého arabského přístavního města Jaffa se zachovalými zbytky akropole a zrenovovanou kamennou architekturou. Velkou část prostoru původního bazaru dnes zabírají restaurace a butiky řemeslníků. Obzvlášť živo je zde večer, kdy se staré město zaplní davy mířícími na večeři do restaurací. Pro návštěvníky je hlavní atrakcí bleší trh plný povyku jako v pravém orientálním bazaru, ale neměli byste si nechat ujít ani klášter sv. Petra a prostor starého přístavu. Ve srovnání se shonem a ruchem velkoměsta v Tel Avivu je Jaffa krásně tiché místo, kde se můžete procházet, a i přes pokračující gentrifikaci si uchovává svůj starosvětský půvab.
Kde: 2 km jižně od Tel Avivu
Jeden z nejpůsobivějších okrsků Tel Avivu, Jemenská čtvrť, je plný klikatících se uliček lemovaných starou architekturou, která přežila gentrifikaci oblasti. Na počátku 20. století ji jako první osídlili jemenští Židé a zdejší původní atmosféra je v těsných uličkách stále patrná. Okrsek přiléhá ke Karmelskému tržišti, které je rušné, pestré a plné čerstvých plodin, takže představuje telavivskou obdobu známé tržnice Mahane Yehuda Market v Jeruzalémě. Pokud byste v Tel Avivu dostali hlad a chtěli levné jídlo, vydejte se právě sem.
Centrem Tel Avivu je Dizengoffovo náměstí ležící na dvou úrovních, s vyvýšeným prostorem pro chodce nad vozovkou a zakončené neobvyklou moderní fontánou Oheň a voda od izraelského umělce Yaacova Agama. Náměstí a ulice z něj vedoucí byly pojmenovány po Meiru Dizengoffovi, prvním starostovi Tel Avivu po oddělení města od Jaffy. Z náměstí vede Dizengoffova ulice jihovýchodním směrem k nám. Habima Square, což je kulturní centrum města s divadlem Habima Theater z roku 1935. Kromě toho zde naleznete vynikající Pavilon současného umění Heleny Rubinstein, kde se konají výstavy současného umění. Vedle nám. Habima Square na ul. Berdyczewski Street najdete jedno z nejlepších specializovaných muzeí ve městě, Joseph Bau House Museum, umístěné v domě, kde žil a pracoval známý izraelský umělec Joseph Bau, který přežil holokaust. K vidění jsou expozice s jeho pracemi, jako jsou animované filmy, obrazy a grafické umění; prohlídky vedou umělcovy dcery.
Adresa: Dizengoff Street, centrum Tel Avivu
Telavivské muzeum umění, přední muzeum města i scény moderního umění v Izraeli, obsahuje práce od Degasa, Moneta, Van Gogha, Henry Moorea, Picassa, Jackson Pollocka největší sbírku prací izraelských umělců na světě. Zvláštní atrakcí je sbírka tisků Aloise Breyera z počátku 20. století a architektonické provedení ukrajinských dřevěných synagog, které byly zničeny během II. světové války. Supermoderní budova se svojí sofistikovanou architekturou skvěle uchovává a prezentuje umělecká díla. Kromě permanentní sbírky muzeum nabízí také pravidelné dočasné výstavy a další akce.
Adresa: 27 Shaul HaMelech Boulevard, centrum Tel Avivu
Osobitá čtvrť Neve Tzedek je nejstarší okrsek města, kde si začali stavět domy židovští osadníci z Evropy v 80. letech 19. století. Pěkné staré budovy jsou dobře zachovalé a v mnohých jsou dnes umístěny butiky s uměním, kavárny a restaurace patřící k nejstylovějším ve městě. Na ul. Rochkach Street pak naleznete dva hlavní předměty zájmu: Rockach House s malou sochařskou galerií a Muzeum umění Nachuma Gutmana, které vystavuje díla tohoto izraelského malíře. V jihozápadním rohu okrsku se nachází staré osmanské železniční nádraží HaTachana. Budova byla zrestaurována a znovu otevřena jako stylový komplex kaváren, restaurací a designérských butiků.
V ulici Bialik Street se nacházejí tři historické domy, které zaujmou především milovníky kultury a historie. V domě malíře Reuvena Rubina je dnes umístěno Muzeum Reuvena Rubina věnované jeho práci, s mnoha obrazy a také starými fotografiemi Tel Avivu. Dále na této ulici stojí Bialik House, někdejší dům básníka Chajima Nachmana Bialika a dnes jeho památník. Vedle něj se nachází původní telavivská radnice známá jako Beit Ha’ir, kde jsou vystaveny dokumenty o historii Tel Avivu.
Oblast starého přístavu v Tel Avivu známá jako Namal byla krásně omlazena a dnes představuje stylový nábřežní prostor plný obchodů a kaváren. Zdejší vyvýšený chodník je oblíbená promenáda pro mladé, zatímco o víkendech sem míří rodiny s dětmi. Naleznete zde malé soukromé galerie umění a vynikající krytou tržnici. Během víkendů se zde konají živé koncerty se vstupem zdarma a další akce spolu se zábavou pro celé rodiny. Jedná se o skvělé místo, kam se můžete vydat, když s sebou budete mít děti, protože zde bývá hodně věcí, které je zaujmou.
Kde: u HaYarkon Street
Eretz Israel Museum (Muzeum země Izraele) zabírá komplex budov včetně archeologické lokality Tell Qasile. Komplex zahrnuje planetárium, a také pavilony s expozicemi skla, keramiky, historie psaní, vědy, etnografie a folkloru. V centru komplexu se nachází naleziště Tell Qasile, kde izraelští archeologové objevili 12 úrovní osídlení až do 12. stol. př.n.l.. Vrstva XII. a vrstva XI. jsou přičítány Pelištejcům, zatímco vrstva X. pochází z 10. století, kdy zde izraelští králové měli svůj přístav. Později vrstvy (straty) ukazují, že lokalita byla osídlena také během helénistického, římského a byzantského období a byla opuštěna (ve prospěch nedaleké Jaffy) až během islámského období.
Adresa: 2 Chaim Levanon Street, Tel Aviv
Beit Hatefutsoth (Muzeum diaspory nebo Muzeum Židů) líčí život a kulturu Židů po celém světě a v průběhu historie. Má širokou škálu expozic (včetně filmových záznamů a modelů) dokumentujících židovské obyvatelstvo světa během staletí. Hlavní atrakci přitom představuje expozice věnovaná etiopské židovské komunitě a expozice o Bobu Dylanovi. Kromě toho je zde vynikající nová sekce pro děti s interaktivními multimediálními prvky.
Adresa: 2 Klausner Street
Oblíbené přímořské letovisko leží na krásné pláži se zlatavým pískem, která měří přes 10 km. Pobřeží a pláže přitom představují hlavní atrakci. Míří sem obyvatelé Tel Avivu za slunečných víkendů, aby relaxovali s přáteli a rodinou. Centrum je plné kaváren a restaurací a za letních večerů to tu skutečně žije. Přesto je to tišší alternativa k Tel Avivu, pokud nemáte rádi shon velkoměsta, a k dispozici je hojnost ubytování. Vojenské muzeum Jewish Legion Museum (vzdálené 4 km severně od centra města) dokumentuje úspěchy židovských vojenských jednotek v britské armádě během I. světové války.
Kde: 32 km severně od Tel Avivu
Přestože je Lod známý především díky Mezinárodnímu letišti Ben-Guriona, město má bohatou historii. Založil ho kmen Benjamin po izraelitském obsazení Zaslíbené země a v 8. stol. př.n.l. Lod zničili Asyřané. Od 4. stol. př.n.l. zde žili Řekové, kteří ho nazývali Lydda. Během byzantského období se Lydda/Lod stala významným křesťanským centrem, kde podle Bible apoštol Pavel vyléčil muže upoutaného na lůžko předtím, než pokračoval do Cesareje. Je také jedním z měst uvedených v Madabské mozaikově mapě z 6. století v Madabě v Jordánsku. Dnes můžete v Lodu navštívit řecký pravoslavný kostel sv. Jiří, který byl vybudován v roce 1870 na místě původní kaple z křižáckého období, a mešitu El-Chodr postavenou ve 12. století.
Kde: 22 km jihovýchodně od Tel Avivu
V Centru Jicchaka Rabina je umístěno Muzeum Izraele, které obsahuje řadu informací o Izraeli a Jicchaku Rabinovi (1922-1995), izraelském premiérovi, který byl zavražděn židovskými teroristy poté, co vyjednával o míru s Jordánskem. Velmi podrobné expozice v muzeu zahrnují řadu archivních filmů a fotografií. Návštěvníky provedou izraelskou historií od počátku 20. století se zaměřením na Rabinův životopis od dětství přes vojenská léta, období ve vládě a v čele země až do jeho zavraždění.
Adresa: 8 Haim Levanon Street, Tel Aviv
Na této ulici v centru města naleznete nejlepší architekturu ve stylu Bauhaus v Tel Avivu a jedná se o skvělé místo k procházkám, především za začátku večera. Na ulici se nacházejí dvě muzea, kde si můžete udělat zastávku mezi obdivováním okolních budov. Síň nezávislosti (Beit Dizengoff) je někdejší sídlo prvního starosty města a místo, kde David Ben-Gurion v roce 1948 vyhlásil stát Izrael. Uvnitř jsou vystaveny památky na tuto událost. Také na této ulici je dům, kde sídlil velitel Hagany Eliyahu Golomb. Dnes je v něm Muzeum Hagany dokumentující židovskou podzemní organizaci Hagana, která aktivně napadala britskou mandátní zprávu. Spatřit můžete vystavené zbraně a najít informace o aktivitách Hagany.
***
Přestože Tel Aviv samotný je moderní město, Jaffa na jeho jižní straně je osídlena po celá staletí. Vykopávky v nedávných letech vynesly na světlo zeď pocházející z hyksóského období (18.-16. stol. př.n.l.) a archeologové nalezli také kamenné dveře s nápisem obsahujícím jméno egyptského faraona Ramsese II. (ze 13. stol. př.n.l.). Kolem roku 1200 př.n.l. se Pelištejci (bibličtí „Filištýni“) usadili v Jaffě v lokalitě Tell Qasile (severně od řeky Jarkon). Později (asi 1000 př.n.l.) město obsadil král David a jeho syn Šalamoun patrně přes přístav v Jaffě nebo Tell Qasile dopravoval cedrové dřevo z Libanonu na stavbu jeruzalémského chrámu. V pozdějších staletích však bylo obyvatelstvo Jaffy převážně fénické a od 3. stol. př.n.l. převážně řecké. Během 1. stol. př.n.l. ztratil přístav v Jaffě svoji přední pozici ve prospěch nově založeného města Caesarea. Křesťanské období v Jaffě započalo návštěvou apoštola Petra (Skutky apoštolů 9,36-43) a sídlem biskupa se stala ve 4. stol.n.l.. V roce 636 n.l. ji dobyli Arabové a během 7. a 8. století prožívala období prosperity pod vládou umajjovských a abbásovských kalifů. Křižáci město v roce 1099 zničili a později znovu vybudovali hradby. Pak přístav používali poutníci na návštěvě Svaté země. Křižácká okupace však skončila poté, co město v roce 1267 dobyl mamlúcký sultán Bajbar. Pak zůstala Jaffa po mnoho staletí zpustlá.
Od roku 1520 vládli Palestině osmanští turci, kteří roku 1650 povolili františkánským mnichům postavit v Jaffě kostel a hospic pro poutníky. V roce 1807 se stal Mahmúd (kterému se pro jeho krutost přezdívalo Abu Nebut-Otec palice) pašou Gazy a Jaffu učinil její metropolí. Z té doby pochází mnoho staveb v Jaffě, jako je Seraglio (dnes muzeum), nedaleké lázně hammam, mešita Mahmudiye a fontána Abu Nebut.
Nové období vývoje pod evropským vlivem započalo v polovině 19. století. Kapitulace ve smlouvě s osmanskou vládou zajistily velký vliv evropských mocností v Palestině. Francouzi zde budovali nemocnice a zvětšili kláštery a kostely. Rusové vybudovali kostel sv. Petra u „Hrobu Tabity“ na kopci Abu Kabir. Severně odtud byly zřízeny židovské osady Neve Tzedek a Neve Shalom. V roce 1892 francouzští inženýři vybudovali železniční trasu mezi Jaffou a Jeruzalémem. V roce 1909 založili ruští imigranti čistě židovské předměstí Ahuzat Bayit s Herzlovým gymnáziem (na jeho místě dnes stojí budova Shalom Tower). To znamenalo počátek moderního města, které bylo v roce 1910 pojmenováno Tel Aviv („Jarní pahorek“), a po arabských nepokojích v roce 1921 se odtrhlo od Jaffy a stalo se nezávislým městem. V období Britského mandátu (1920-1948) byly vytvořeny nové široké ulice protínající labyrint uliček, aby bylo lépe možné hlídat pořádek. Do roku 1924 mělo město 35 000 obyvatel. Plán OSN na rozdělení Palestiny (1947) navrhoval, aby Jaffa (100 000 obyvatel, z toho 30 000 Židů) zůstala arabská a Tel Aviv (230 000 obyvatel) byl židovský. V roce 1948, když byl rozpuštěn Britský mandát, vedl útok arabských odstřelovačů k tomu, že židovské ozbrojené síly obsadily Jaffu. Velká část arabského obyvatelstva z Jaffy uprchla během následných bojů. Dne 14. května 1948 David Ben-Gurion vyhlásil stát Izrael v domě Meira Dizengoffa, prvního starosty Tel Avivu. V roce 1949 bylo staré město Jaffa spojeno s novým židovským městem pod názvem Tel Aviv-Yafo.
Zážitkové dárky a poukazy se staly velmi populárním způsobem, jak obdarovat naše blízké. Představte si,…
Pokud se zajímáte o to, kolik stojí metro ve Valencii, je důležité si uvědomit, že…
Valencie, rozprostírající se na pobřeží Středozemního moře, je třetím největším městem Španělska a díky své…
Po příletu na letiště ve Valencii, které je oficiálně známé jako Letiště Manises, se návštěvníci…
Valencie, toto nádherné španělské město nacházející se na pobřeží Středozemního moře, je místem, které oplývá…
Valencie, okouzlující město na východním pobřeží Španělska, je místem, které nabízí návštěvníkům nejen slunečné počasí…