V době, kdy se renesanční malíř Leonardo da Vinci věnoval práci na světoznámém obraze Poslední večeře, uchýlil se do malebné vinice v blízkosti Milána. Soukromá vilka, v níž zanechal umělec své stopy, však byla během 2. světové války zcela zničena. Naštěstí prošla rozsáhlou rekonstrukcí a dnes je v plné kráse připravena přivítat své návštěvníky.
Leonardovi vinice sloužila k odpočinku i práci v jednom. Po namáhavém dni plném práce na světoznámém obraze mu umožňovala odpočinout si v klidu a tichu malé vily. Samozřejmě, nesměl při tom chybět pohár dobrého vína. Toto ideální útočiště da Vincimu poskytl jeho patron, milánský vévoda Ludovico Sforza. Na dvoře vévody Leonardo působil několik let a ve vinici sídlil od roku 1498.
Vinice jako projev vděčnosti i příslib občanství
Vévoda Leonardovi daroval vinohrad, když měl umělec 46 let. Šlo o projev vděčnosti za prováděné služby. V Leonardově rodě se objevilo několik vinařů a on také toužil vlastnit alespoň malý kousek země. Pozemek by mu umožnil věnovat se produkci vína. Získání půdy mu navíc zaručilo milánské občanství. Leonardo byl během života pevně spjatý se svou vinicí, po smrti v roce 1519 ji v poslední vůli přenechal dvěma nejbližším služebníkem.
Od té doby nemovitost prošla několika majiteli a později zůstala zcela zapomenuta. Teprve v roce 1920 jeho majitelé požádali italského experta Lucu Beltramiho, aby prověřil minulost nemovitosti. Beltramimu se podařilo zjistit potřebné informace z renesančních dokumentů. Vytvořil také několik historických fotografií, které jsou zachovány dodnes – zachytil na nich vinnou révu, která i po několika letech zanedbávání stále rostla na dřevěných pergolách, vytvořených samotným da Vincim. Architekt ani netušil, jaký historický materiál vytvořil – zahradu totiž v roce 1940 pohltil oheň i se všem jejím zařízením. Bombardování během 2. světové války nemilosrdně zničilo celý areál vinice.
Po více než 500 letech vinohrad opět vzkvétá
Dnes po rozsáhlých pracích mohou návštěvníci překročit brány malebné vinice. Současní majitelé také dali vysadit vinnou révu, která ve vinohradu rostla i během Leonardova života. Vinná genetici totiž prostřednictvím DNA testů dokázali zjistit, jaká odrůda byla v areálu původně pěstována. Jde o odrůdu Malvasia di Candia aromatica, bílé hrozny, populární v renesančním Lombardii.
Vinice v současnosti vzkvétají, dům i okolní pozemky jsou otevřeny pro návštěvníky. Zatímco však vinohrad vyprodukuje kvalitní víno, počkáme si ještě několik let. Současní návštěvníci si však mohou během exkurze vychutnat typický milánský Aperitivo a kulinářské umění regionu.
Leonardo během svého života sice býval od vinice několik kilometrů, návštěvníci si však mohou užít pobyt v jednom ze čtyř prostorných apartmánů. Pobyt v zrekonstruované pokoji ze 16. století by vás měl vyjít přibližně 150 eur za noc.