Hledáte stylové a přitom praktické nápady, jak vytvořit kuchyňský jídelní kout? Ne každý má ten luxus a samostatnou jidelnu, a i když ji máte, jídelní prostor přímo v kuchyni má řadu výhod. Vytváří otevřený prostor, který je ideální pro zábavu a komunikaci s druhými, zatímco vaříte nebo jíte.
Kuchyňský jídelní kout musí být především praktický, ale také chcete, aby to byl stylový prostor, který je funkční a hodí se právě pro Vás a Vaši rodinu. Takže při rozhodování o designu a uspořádání prostoru byste měli zvážit svůj životní styl: jak často budete prostor využívat a jaký počet lidí byste chtěli pohodlně usadit? Chcete mít snadný přístup do zahrady nebo stačí výhled na ni? Chcete, aby jídelní prostor sloužil také jako pracovní prostor? Jakmile zvážíte, jak budete prostor využívat, může dát podobu uspořádání místnosti. Vzhled a styl Vaší kuchyně samozřejmě bude mít vliv i přilehlý jídelní kout, takže když se rozhodnete pro materiály a barvy, které chcete mít na stěnách, podlaze a skříňkách, vynoří se nápady na jídelní stůl, židle a další nábytek. Zde nabízíme řadu nápadů na uspořádání kuchyně a jídelního koutu, a také rady odborníka, které Vás mohou inspirovat.
Správné rozvržení prostoru
Stejně jako u každého otevřeného prostoru také zde musíte dobře promyslet uspořádání. Kuchyňský jídelní kout má být funkčním prostorem s dobrou ergonomií, aby se zde lidé mohli snadno pohybovat. Jak vysvětluje Lucy Robinson, kuchyňská designérka společnosti Neptune:
„Krása kuchyňského koutu spočívá v tom, že na velikosti do určité míry nezáleží. Vytvoření jídelního prostoru v kuchyni lze provést v každé domácnosti, ale vždy je důležité zvážit, jak ho budete používat, zda má být malý útulný nebo zda potřebujete prostornější; ten by samozřejmě vyžadoval více prostoru. Měli byste myslet na plán od samého začátku, abyste měli jasnou představu o tom, s jak velkým prostorem můžete pracovat, když potřebujete umístit kuchyňskou linku/skříňky a pevný i volně stojící nábytek. Při vytváření zón v místnosti byste pak měli zvážit osvětlení a měkké součástí nábytku. Přidání koberečku, přehozu nebo dokonce malého křesla může přispět k tomu, že bude místnost působit více jako domov a odliší se od prostoru pro vaření.“
Pokud máte to štěstí, že máte k dispozici spoustu metrů čtverečních, možná se rozhodnete prostor rozdělit do zón jako kuchyni ve tvaru L nebo U, anebo kuchyňským ostrůvkem, který rozdělí prostor a vytvoří předěl mezi kuchyní a jídelním prostorem. Přitom se ujistěte, že cesta z kuchyňského do jídelního prostoru není příliš dlouhá, jinak by nebylo uspořádání praktické. Jídelní prostor by měl být dostatečně daleko od kuchyně, aby působil jako vlastní samostatná zóna, a přitom natolik blízko, aby se snadno dalo přinést jídlo na stůl nebo odnést ze stolu. Pokud máte malý prostor, takže jídelní stůl bude umístěn v prostoru pro přípravu potravin a vaření, ujistěte se, že je kolem stolu dostatek místa, takže nebude stát v cestě. Zvažte také tvar jídelního stolu – pro dlouhou kuchyni možná bude dobré zrcadlit půdorys pomocí dlouhého úzkého stolu, nebo – pokud je v malé kuchyni málo místa – může být lepší kompaktní kulatý stůl.
Sjednoťte oblasti jednotným schématem
I když chcete, aby Vaše kuchyňská jídelna působila jako dvě oddělené zóny, je třeba, aby v těchto prostorách byla jednota. Proto zrcadlete styl Vaší kuchyně v jídelním prostoru, vyberte si jednotné barevné schéma a v obou prostorech použijte podobné materiály. Pokud máte kuchyňský ostrůvek, zvažte vytvoření dojmu symetrie zrcadlením jeho tvaru u jídelního stolu, a v obou zónách použijte stejné osvětlení. Vyzvedněte klíčové barvy a přiveďte je také do jídelny. Dokonce i výzdoba může spojovat prostor: odpovídající vázy v kuchyni a na jídelním stole, zrcadla použitá v obou prostorách, ubrus se stejným potiskem jako mají utěrky v kuchyni apod.. V tomto případě byla kuchyňská tapeta použita k vytvoření zón v prostoru, takže vzniká pocit, že jsou obě části oddělené, ale modrá barva kuchyňských skříněk byla vnesena do jídelního prostoru pomocí modré tapety, zatímco jemně zelená barva židle vytváří celkově uklidňující, soudržné barevné schéma, které je ideální jak pro kuchyně, tak pro jídelny.
26 barevných nápadů do interiéru kuchyně
Zamyslete se nad osvětlením
Jídelní kout je multifunkční prostor, který vyžaduje různé druhy osvětlení pro různé úkoly, takže je klíčové, abyste vytvořili schéma osvětlení. Jako u každého efektivního schématu je třeba, aby existovaly 3 vrstvy: akcentní osvětlení, ambientní (okolní) osvětlení a účelové osvětlení. Musíte zajistit, aby v kuchyňském prostoru bylo dostatečně silné světlo na přípravu potravin a vaření, takže zvažte přidání reflektorů přímo nad pracovní plochu. V jídelním prostoru bude potřeba více okolního světla, měkkého a zářícího, aby dobře ozařovalo prostor jídelního stolu. Závěsná světla jsou k tomu ideální, protože zároveň odlišují kuchyni od jídelního prostoru. Pokud jídelní stůl slouží také jako prostor pro práci, zvažte přidání stmívatelných spínačů, abyste v případě potřeby mohli přepnout na účelové (pracovní) osvětlení nad stolem.
Vytvořte v kuchyni zóny pomocí kuchyňského ostrůvku
Kuchyňský ostrůvek představuje opravdu snadný způsob, jak rozdělit otevřený plán kuchyně, a navíc znamená další povrch na odkládání a úložný prostor. Může to být také pěkný způsob, jak skrýt neestetický nepořádek, který bývá v kuchyni, např. talíře navíc nebo potřeby na přípravu jídla. Ostrůvek strategicky umístěte a mírně zvedněte, aby byl vyšší než pracovní desky, takže když budete sedět u jídelního stolu, nebudete plně vidět do kuchyňského prostoru.
Kuchyňský ostrůvek může sloužit také jako jídelní stůl
Kuchyňský ostrůvek také může sloužit jako jídelní stůl a představovat neformální jídelní prostor, který lze použít i při přípravě. Můžete na konec ostrůvku postavit lavici, aby poskytla další místa k sezení u menšího jídelního stolu. Nebudete tak mít vizuální nepořádek se spoustou židlí uprostřed kuchyně, ale přitom spoustu míst k sezení.
Využijte na sezení u stolu také lavici
Chcete-li opravdu maximalizovat sezení v kuchyňském koutě, vyměňte tradiční stoly a židle za vestavěnou lavici, která přiléhá ke zdi, takže šetří místo a vytváří útulný kout působící dojmem oddělenosti od kuchyně. Kromě toho může ukrývat další praktické úložiště, pokud byste si vybrali lavici s úložným prostorem. Nechte se inspirovat tímto nápadem na kuchyňský kout a nainstalujte nad kruhový stůl výrazné závěsné světlo, které zvýší útulnost a přispěje k tomu, aby jídelní kout působil jako vlastní zóna.
Do malé kuchyně použijte kulatý stůl
Chcete přidat jídelní prostor do malé kuchyně? Rozhodněte se spíše pro kruhový stůl než pro čtvercový, protože je flexibilnější, co se týče umístění sezení. Navíc poskytne jemnější vzhled a dodá tvar do prostoru obvykle plného strohých rovných linií. Vyberte si nábytek, který vnese texturu: do kuchyní často bývá ošemetné přidávání vizuálního tepla, a skříňky ode zdi ke zdi mohou v místnosti působit velmi funkčně a ne příliš příjemně. Vyberte si ratanové, dřevěné nebo vyplétané židle, abyste do prostoru přidali nějaké surové přírodní materiály.
4 nenákladné možnosti podlahy v kuchyni
Dostatek přirozeného denního světla
Kuchyňský jídelní kout je často srdcem domova, kde trávíte nejvíce času, takže je důležité maximalizovat množství přirozeného světla přicházejícího do místnosti, aby se prostor působil lehce a vzdušně. Prosklené dveře, velká okna a střešní světlíky zajistí, že bude místnost zaplavena přirozeným světlem, a také vytváří bezproblémový přechod mezi interiérem a exteriérem. Množství přirozeného světla můžete vylepšit výběrem designu: také skříňky ve světlých tónech, světlé podlahy a stěny pomohou odrážet světlo v prostoru.
Trend tmavých odstínů
Vzhledem k tomu, že kuchyňské kouty bývají větší, otevřenější a vzdušnější prostory, můžete být odvážnější i s výběrem barev. Inspirujte se tímto nápadem a vytvořte kontrast neutrálních skříní se stěnou v tmavém inkoustovém odstínu. Přitom tmavou barvu „rozbijte“ pomocí „plovoucích“ polic (umístěných na stěně) sloužících jako dekorace i na uložení věcí; dřevo udržujte svěží pomocí bílé či smetanové barvy, která prostor pozvedne. Chcete-li chladné tóny „zahřát“, zvolte dřevěný jídelní stůl a do zbytku prostoru použijte dřevěné doplňky.
Pro ukotvení stolu použijte koberec
Oblastní kobereček, který leží pod jídelním stolem a židlemi, je opravdu snadný způsob, jak ukotvit nábytek ve větším prostoru. Vyberte tvar, který odráží tvar stolu, a ujistěte se, že je dostatečně velký, aby na něm stál veškerý nábytek. Pamatujte také na to, že koberec bude hodně opotřebovaný, takže si vyberte materiál, vzor a barvu, které hodně vydrží. Do kuchyně a jídelny jsou skvělé ratanové koberce, protože jsou velmi odolné a nevytvářejí se na nich snadno skvrny.
***

Co dát do jídelního koutu?
Nejdůležitější věci do jídelního koutu v kuchyni jsou samozřejmě jídelní stůl a židle. Nejen, že musí vypadat stylově a zapadat do celkového stylu Vaší kuchyně, ale také musí být praktické. V každém případě se zamyslete nad tím, kolik lidí bude kolem stolu pravidelně sedět, a zvažte pořízení rozšiřitelného designu, pokud je to Váš jediný jídelní stůl. Myslete na tvar i na velikost. Kruhové jídelní stoly mají tendenci lépe fungovat v menších kuchyňských jídelnách, kde je lze zastrčit do rohu, zatímco ve Větších místnostech může dobře fungovat velký dlouhý stůl ve venkovském stylu. Pokud je jídelní prostor oddělený od kuchyňského prostoru, zvažte přidání dalšího úložného prostoru umístěného blíže jídelnímu stolu. Kompaktní konzolový stůl nebo (není-li problém s prostorem) komoda může poskytnout odkládací prostor pro talíře a sklenice a může představovat dobrý povrch navíc, abyste měli nápoje po ruce.
Jak velký by měl být jídelní kout?
Nejlepší velikost kuchyňského koutu vždy nějak závisí na rozvržení prostoru a plánu, pro který se chystáte. Pokud budou skříňky obklopovat stěny a stůl stát uprostřed, nic menšího než 20 m² nebude fungovat. Vždy je ale třeba se ujistit, že máte dostatek prostoru pro snadný pohyb po této části. Pokud chcete mít otevřenější plán s kuchyní ve tvaru U nebo L a odděleným jídelním prostorem, bude potřeba rozloha asi 30 m².