Ashera
Ashera je nejexotičtější plemeno kočky domácí na světě. Podobá se bengálské kočce a byla vyšlechtěna z asijské divoké bengálské kočky. Je to kočka s kontrastními skvrnami, která se podobá levhartovi a stojí až 125 000 USD. Tyto kočky je možné vodit ven a procházet se s nimi na vodítku, a prý jsou přátelské k dětem. Ale v zimě je dobré je zahřívat elektrickou přikrývkou, protože jsou zvyklé na tropické klima.
Hypoalergenní kočka Allerca
Jeden z hlavních problémů, které lidé v souvislosti s kočkami mají, představují alergie. Existují případy, kdy se majitelé musí svých chlupatých mazlíčků vzdát právě kvůli alergii na jejich srst. K nejčastějším řešením patří desenzitizace na alergen. Avšak u hypoalergenní kočky Allerca tohle už neplatí – s ní můžete mít svého čtyřnohého mazlíčka i přes alergické reakce na kočky. Hypoalergenní kočka Allerca stojí asi 6000 USD, ale někdy se prodává až za 50 000 USD. To je skutečně absurdní částka, která zároveň představuje průlom, kolik jsou milovníci koček ochotni zaplatit. Podle vědců, kteří vyšlechtili tohle plemeno, za alergické reakce odpovídá protein obsažený v kočičích slinách a pokožce označený Fel d1. Existují však zprávy, že u malého množství majitelů se projevily alergické reakce i na tuhle kočku.
Bengálská kočka
Bengálská kočka (úvodní foto) je domácí kočka, která patří k nejdražším plemenům. Byla vyšlechtěna tak, aby působila jako divoká kočka – při bližším pohledu zjistíte, že vypadá jako ocelot nebo levhart. To však nepřekvapuje, protože byla zkřížena s asijskými bengálskými kočkami (Asian Levhart Cat), což jsou divoké kočky žijící v jižní a východní Asii. Pokud byste se však obávali, že bengálská kočka bude mít povahu divoké kočky, není tomu tak. Byla zkřížena s domácími kočkami tak, aby měla vzhled divoké, ale povahu domácí kočky. Vznik bengálské kočky byl čistě náhodný. Asijské bengálské kočky byly zkříženy s domácími kočkami především kvůli studiu zjevné imunity tohoto plemene vůči kočičí leukémii.
Peterbald
Peterbald je další drahé kočičí plemeno, které si můžete pořídit, pokud máte tisíce dolarů navíc. Kočka, která pochází z Ruska, se podobá orientálním krátkosrstým kočkám. Existují různé typy koček Peterbald, s nimiž se můžete setkat: některé mají rovnou srst, zatímco jiné se rodí holé. Přitom k nejunikátnějším skutečnostem u plemene Peterbald patří to, že má gen pro ztrátu chlupů. Tato kočka je obzvlášť chytrá a má dobrou povahu. Hodí se k dalším kočkám i k dětem. Co se týče historie Peterbald, jedná se o novější plemeno, které bylo vyšlechtěno v roce 1994 v ruském Petrohradu a bylo výsledkem experimentu s kočkou Sphynx.
Ruská modrá
Ruská modrá je další kočičí plemeno, které patří k nejdražším. Prodává se za 3000 USD a je vhodná pro ty, kdo chtějí kočku s krásnou srstí a úzkým poutem k lidem. Charakteristická je její hustá břidlicově šedá srst a známá je už více jak sto let. Jak jméno naznačuje, má původ v ruském Archangelsku (proto se někdy také nazývá archangelská modrá) a patrně byla přivezena z archangelských ostrovů do severní Evropy v 60. letech 19. století. V průběhu let chovatelé tohle plemeno dále šlechtili a během II. světové války, když byl nedostatek ruských modrých koček, bylo toto plemeno zkříženo se siamskými. Je to kočka, která spolu s Vámi zestárne – dožije se totiž 10 až 20 let (v některých situacích až 25 let).
Sphynx
Sphynx je další plemeno „holých“ koček a patří k nejdražším. Oblibu získalo od 60. let 20. století, kdy vzniklo prostřednictvím šlechtění. Jedním z největších omylů týkajících se tohoto plemene je domněnka, že je bezsrsté: ve skutečnosti má na kůži texturu srsti. Problém u něj spočívá v tom, že ztrácí více tělesného tepla než jiná plemena. Pokud byste se někdy rozhodli si pořídit Sphynxe, nebuďte překvapeni tím, že je to extrovert. Přestože se takhle chová, zároveň bývá loajální a milující ke svým majitelům. Tyto kočky navíc mají „psí“ chování, kdy majitele zdraví a dokonce se mají k cizím lidem.
Skotská klapouchá
Skotská klapouchá (Scottish fold) je plemeno proslulé deformací ušní chrupavky, takže jsou jeho uši „sklopené“ (podle některých tak svým vzhledem připomíná sovu). Do 60. let 20. století se plemeno nazývalo Lop-Eared a až v roce 1966 získalo svoje současné označení Scottish Fold. Původní skotská klapouchá byla obyčejná bílá kočka domácí, u které se objevila mutace uší. Její koťata se dál rodila se stejně sklopenýma ušima, až byla zaregistrována jako nové plemeno. Pokud byste si chtěli pořídit skotskou klapouchou, pamatujte na to, že plemeno je náchylné k různým neduhům včetně roztočů v uších a hluchoty. To je také důvod, proč byla křížena s jinými plemeny koček, jako je britská a americká krátkosrstá.
Britská krátkosrstá
Britskou krátkosrstou jste mohli vidět v reklamách i mnoha videích na internetu. Je známá svým zavalitým tělem a širokým obličejem a je to oblíbené plemeno, které je ale také značně drahé. Cena britské krátkosrsté bývá v rozmezí 500-1500 USD v závislosti na tom, kde si chcete koupit. Tohle plemeno také posloužilo jako inspirace pro tradiční ilustrace Alenky v říši divů od Johna Tenniela. Plemeno je známé už dlouho a jeho původ můžeme vysledovat do 1. století. Do Británie ji patrně přinesli římští vojáci z Evropy a pak se zkřížila s jinými kočkami z Evropy, až se vyvinula do dnešní podoby.
Egyptská Mau
Dalším plemenem na seznamu je egyptská mau. Je to kočka střední velikosti známá svými přirozenými skvrnami. Další plemeno, které má tyto charakteristiky, je bahrajnská kočka Dilmun (Bahraini Dilmun cat). Skvrny egyptské kočky mau jsou unikátní v tom, že se objevují jen na špičkách chlupů. Egyptská mau vznikla v roce 1952 podle některých v Egyptě, ale DNA říká něco jiného: podle genetického testování má svůj původ v Severní Americe a v Evropě. Někteří rovněž věří, že egyptská mau patří k předkům moderní domácí kočky. Existují některé nápadné rozdíly mezi fyzickými charakteristikami egyptské mau a ostatními uvedenými plemeny, přičemž nejvýraznější z nich jsou kratší přední nohy. A jak poznáte egyptskou mau? Má dlouhý tmavý hřbetní pruh od hlavy až k ocasu. Pokud jde o temperament, můžete očekávat, že je přátelská a loajální, ideální pro rodiny s dětmi.
Norská lesní
Norská lesní kočka, která pochází ze severní Evropy, je na 10. místě v tomto seznamu nejdražších koček. Je to plemeno, které se přizpůsobilo chladnému klimatu. Zajímavé na něm je, že patrně pochází z krátkosrstých koček, které přivezli Vikingové z Norska během 11. století. Původní krátkosrsté kočky se patrně křížily se sibiřskými a s tureckou angorou. Za II. světové války norské lesní kočky málem vyhynuly – přežily jen díky úsilí klubu na jejich záchranu. Pokud byste si chtěli tohle plemeno pořídit, je potřeba pamatovat na to, že se s nimi pojí některé zdravotní problémy: plemeno je náchylné k nemocem ledvin a srdce. Cena kočky bývá kolem 600 USD, ale samozřejmě může být dražší, to závisí na kvalitě a vzhledu kočky, kterou chcete koupit.