10 nejkrásnějších hradů a paláců v Evropě

10 nejkrásnějších hradů a paláců v Evropě 1

Zámek Neuschwanstein, Schwangau, Německo

Zámek Neuschwanstein byl zpřístupněn veřejnosti už sedm týdnů po smrti krále Ludvíka II. v roce 1886. Plachý král nechal hrad postavit proto, aby se sem mohl stáhnout z veřejného života. Dnes je Neuschwanstein jedním z nejoblíbenějších paláců a hradů v Evropě a „hrad pohádkového krále“ ročně navštíví 1,4 mil. lidí. V létě asi 6000 návštěvníků denně prochází pokoji, které byly vytvořeny pro jediného obyvatele. Poloha hradu Neuschwanstein nemohla být idyličtější. Přitom je však nutné nepřetržitě sledovat pohyb v základech a strmé skalní stěny musí být opakovaně zajišťovány. Kromě toho má zdejší horské klima nepříznivý vliv na vápencové fasády, které je nutné část po části renovovat.

.

Sanssouci, Postupim, Německo

10 nejkrásnějších hradů a paláců v Evropě 2

Žádný jiný palác není tolik spojený s osobností pruského krále Fridricha II. Velikého jako Sanssouci v Postupimi nedaleko Berlína. Jméno Sanssouci (což francouzsky znamená „bez starostí“) je třeba chápat jako přání krále, protože letní rezidence byla jeho útočištěm v těžkých dobách. Sanssouci, nazývaný také „Pruská Arkádie“, bývá často považován za německou obdobu Versailles (níže), i když je navržen v méně formálním rokokovému stylu a je menší než jeho francouzský barokní protějšek. Poloha hradu, jeho proslulé terasovité zahrady a nádherné stylové interiéry turistům do dnešního dne připomínají lásku Fridricha II. ke krásnému okolí.

.  

Schönbrunn, Vídeň, Rakousko

10 nejkrásnějších hradů a paláců v Evropě 3

Zámek Schönbrunn (UNESCO) je nejnavštěvovanější památkou v Rakousku. Na konci 17. století pověřil císař Leopold I. architekta Bernharda Fischera von Erlacha, aby pro následníka trůnu vytvořil lovecký zámek ve stylu paláce. Během vlády Marie Terezie se Schönbrunn měl stát nádherným místem pro dvorský život. Od té doby (až dodnes) zde bývali ubytování přední evropští státníci. A přestože je dnes Rakousko republikou, Schönbrunn zůstal místem politických setkání na nejvyšší úrovni.  Nádherná architektura barokního paláce s velkolepou výzdobou jeho státních pokojů byla z velké části zachována v původním stavu.

.

Zimní palác, Petrohrad, Rusko

10 nejkrásnějších hradů a paláců v Evropě 4

Zimní palác v Petrohradě byl oficiálním sídlem ruské carské rodiny až do Ruské revoluce v roce 1917. Zeleno bílý palác byl vybudován v roce 1732 a během 18. a 19. století zde probíhaly různé úpravy a vylepšení. V roce 1837 vypukl požár, který zničil téměř všechny interiéry paláce, avšak už za rok byla dokončena rekonstrukce. Palác byl vybudován v monumentálním rozsahu, jenž měl odrážet moc a sílu carského Ruska: car odtud vládl nad 22 400 000 km2 (což je téměř 1/6 světové pevniny) a více jak 125 mil. poddaných (na konci 19. století). Dnes je v Zimním paláci umístěno renomované muzeum Ermitáž.

.

Versailles, Francie

10 nejkrásnějších hradů a paláců v Evropě 5

Komplex Versailles, který je na seznamu UNESCO už 30 let, je jedním z největších počinů francouzské architektury a umění 18. století. Na jeho místě asi 20 km od Paříže byla nejprve lovecká chata Ludvíka XIII., než ji jeho syn Ludvík XIV. („Král slunce“) proměnil a rozšířil, a v roce 1682 sem přesunul dvůr i vládu země. Každý ze tří francouzských králů, kteří zde žili, místo svými zásahy vylepšil a zkrášlil.  Zámek Versailles ztratil své postavení oficiálního sídla moci za Francouzské revoluce v roce 1789.  Dnes opět slouží politickým účelům: hlavy státu jsou hoštěny v Zrcadlovém sále, kde se rovněž scházejí francouzští politici, aby revidovali nebo jinak doplňovali Francouzskou ústavu.

Návštěva Versailles 

Chambord, údolí Loiry, Francie

10 nejkrásnějších hradů a paláců v Evropě 6

Údolí řeky Loiry ve Francii je poseto stovkami elegantních hradů a zámků, avšak největší a nejslavnější z nich je Chambord. Jeho architekturu tvoří  pečlivě vyvážená směs tradičních prvků středověké francouzské architektury a prvků vypůjčených z italské renesance. Zámek měl za úkol „pět slávu“ na krále Františka I. Francouzského, který přikázal jeho výstavbu (ta však nikdy nebyla dokončena). Genialita skrývající se za tímto mistrovským dílem dodnes zůstává záhadou. Zatímco někteří tvrdí, že se jedná o čistě francouzský výtvor, jiní ho přičítají mnohostrannému italskému géniovi Leonardovi da Vinci.

.

Chenonceau, údolí Loiry, Francie

10 nejkrásnějších hradů a paláců v Evropě 7

Hrad Chenonceau, který byl majetkem francouzské koruny a pak královskou rezidencí, je výjimečné místo nejen kvůli svému úžasnému designu (leží přímo na řece Cher) a bohatství své výzdoby, ale také kvůli svému osudu, protože byl milován, spravován a chráněn ženami, které byly mimořádné a většinou se zapsaly do historie. Takzvaný Dámský hrad (Château des Dames) nechala vybudovat v roce 1513 Katherine Briçonnet, později ho zkrášlila Diane de Poitiers a po ní Kateřina Medicejská; v době francouzské revoluce jej vlastnila Madame Dupin.  V dobách konfliktů hrad Chenonceau vždy chránila „železná pěst v sametové rukavičce“, aby mohl navždy zůstat místem klidu a inspirace.

.

Papežský palác v Avignonu, Francie

10 nejkrásnějších hradů a paláců v Evropě 8

Papežský palác, který je zároveň pevnost i palác, byl ve 14. století sídlem hlavy západního křesťanstva. Jeho stavba započala v roce 1335 a byla dokončena za necelých 20 let pod vedením dvou papežů, Benedikta XII. a jeho následovníka Klementa VI.. Papežská rezidence v Avignonu je největší gotický palác v celé Evropě s rozlohou téměř 15 000 m2 (což je ekvivalent 4 gotických katedrál). V Paláci se konalo 6 papežských konkláve, než se papežové v roce 1377 vrátili do Říma. V následujících staletích palác fungoval jako sídlo protipapežských sil, kasárna i věznice. Dnes více jak 600 000 návštěvníků ročně obdivuje papežovy soukromé komnaty a fresky, které vytvořil italský malíř Matteo Giovannetti.

.

Hrad Windsor, Velká Británie

10 nejkrásnějších hradů a paláců v Evropě 9

Windsor je nejstarší a největší obydlený hrad na světě, který je domovem britských králů a královen už téměř 1000 let. Dnes je oficiálním sídlem královny Alžběty II., která zde tráví většinu svých soukromých víkendů. Když je přítomná, na Kulaté věži vlaje její standarta. Windsor je především fungující královský palác a pravidelně je místem konání ceremonií při státních příležitostech. Kromě toho zde královna hostí státní návštěvy, zahraniční panovníky a prezidenty. Kaple sv. Jiří představuje pozoruhodné prostředí pro konání státních recepcí: po celé délce se táhne jeden dlouhý stůl, kde může usednout až 160 lidí. Prostor je vyzdoben porcelánem a pozlacenými stříbrnými předměty z královské sbírky.

.

Alhambra, Granada, Španělsko

10 nejkrásnějších hradů a paláců v Evropě 10

Alhambra (UNESCO) v andaluské Granadě je jedna z hlavních turistických atrakcí Španělska. Smyslný maurský palác s jeho skvělou polohou na vyvýšené planině nad bohémskou čtvrtí Albaicín a se sněhem zahalenými vrcholky pohoří Sierra Nevada v pozadí inspirovala už mnoho příběhů i písní. Od 13. do 14. století byla Alhambra domovem sultánů z dynastie Nasrovců, vysokých státních úředníků, služebnictva a elitních vojáků. Představuje jedinečnou směs islámské a křesťanské architektury a skládá se z obranného prostotoru, pevnosti Alcazaba, Nasrovských paláců a zahrad paláce Generalife