Jordánsko je malá země s velkou pohostinností, starověkou historií a kulturou, s řadou památek UNESCO, a také s nespočtem možností pro milovníky dobrodružství. Nespravedlivě však leží v oblasti zmítané konflikty, takže ji mnozí cestovatelé přehlížejí. Ale ve skutečnosti je to vstřícná a poklidná destinace, kterou byste si neměli nechat ujít. Proto se nebojte zaplatit si zájezd, ale nejprve se podívejte na 10 následujících věcí, které byste měli vědět, než se do Jordánska vydáte.
Zamilujete se
Možná to bude ve chvíli, když budete usínat pod hvězdnou oblohou, nebo když budete stát v úžasu u obrovských starověkých kamenů. Nebo možná Vás to zasáhne, když dosáhnete vrcholu hory a budete se těšit z výhledu, daleko od ruchu a shonu velkoměst. Může to být smích a příběhy, které uslyšíte od Vašich nových beduínských přátel. Nebo chuť čaje se šalvějí a cukrem připraveného na ohni. Může to být čerstvý mansaf (jordánské národní jídlo z jehněčího masa, rýže a jogurtové omáčky), který Vám s láskou připraví Vaši hostitelé a budete ho jíst rukama. Nebo to může být moment, kdy uslyšíte muezzinovo svolávání k modlitbě a budete pozorovat ptáky vznášející se proti západu slunce. Určitě nastane okamžik – nebo spíše více okamžiků – kdy kouzlo Jordánska pronikne do Vaší duše. Jordánsko Vás přivítá, dá Vám výzvy, a může Vás i změnit. Možná budete plánovat svoji příští cestu ještě před skončením té první.
Jordánsko je bezpečná země
Jordánsko sice leží v oblasti s dlouhou historií konfliktů, ale přitom je to „tichý dům v hlučném okolí“, přátelská oáza, otevřená a vstřícná vůči návštěvníkům. Pohostinnost je zde na prvním místě, násilná kriminalita je velmi vzácná a v hodnocení Gallup’s se Jordánsko dostalo na 9. místo (ze 135) na světě, pokud jde o osobní bezpečnost (USA jsou až na 26. místě). Když budete dodržovat obvyklá obecná opatření (zařídit si předem pojištění, nenosit s sebou velké částky peněz, cennosti mít uloženy v bezpečí a nechodit v noci sám/sama), nemusíte mít žádné obavy.
Pohostinnost vládne
Nenechte se oklamat „jordánskou zamračeností“. I když zde uvidíte stažené obočí a na první pohled nepřátelské tváře, rychle zjistíte, že za drsným zevnějškem a stálou zamračeností se skrývá láska k zábavě a hluboce zakořeněný smysl pro pohostinnost, jejíž původ je možné vystopovat v beduínské kultuře. Není nic neobvyklého, když Vás pozvou na čaj nebo i jídlo majitelé obchodů nebo cizí lidé, které potkáte. Místní zdraví: „Ahlan wa sahlan“ (vítejte). „Odkud jste? Vítejte v Jordánsku.“
Jordánci vedou, co se zdravení týká
Uvidíte lidi stejného pohlaví, jak si potřásají rukou, objímají se a dávají si lehké polibky na tváře. Ale když natáhnete ruku nebo napřáhnete ruce k objetí, může se stát, že nebudou opětovány. Někteří muslimové se z úcty ke svému náboženství a své manželce/manželovi nedotknou lidí jiného pohlaví, pokud to nejsou příbuzní. Neberte si to osobně a buďte připraveni a otevření se učit místní zvyklosti a tradice. Když někoho potkáte, můžete se zastavit, říct „hello“, usmát se, a pak vše přenechat na něm/ní. Pokud natáhne ruku nebo rozpřáhne ruce, můžete udělat totéž. Pokud ale nechá ruce viset nebo položí pravou ruku na srdce, je to jejich forma pozdravu.
Slunce nesvítí pořád
Běžný omyl ohledně Jordánska bývá, že je zde stále horko, sucho a slunečno. Sice to tak může být, když přicestujete v době od května do září, ale Jordánsko má také své zimní období. Od listopadu do února bývá v zemi chladno a hodně oblačnosti, deště, a někdy i sníh, plískanice nebo kroupy. Teplota se obvykle pohybuje mezi 0 a 10 °C ve dne a v noci klesne pod 0 °C, takže pokud sem pojedete v období od poloviny října do poloviny března, nezapomeňte si vzít nepromokavou bundu a teplé oblečení, a také sledujte počasí. Bleskové povodně jsou mimořádně nebezpečné a dokonce i Petra bývá v případě nepříznivého počasí uzavřena.
Oblékejte se uctivě
Jordánsko je země s muslimskou většinou, ale slaví se zde Vánoce a Židé i vyznavači jiných náboženství zde poklidně žijí vedle sebe. Není zde žádný zákon, který by vyžadoval, že ženy musí nosit hidžáb, ale očekává se, že se budete oblékat uctivě – proto je dobré se vyhnout halenkám odhalujícím břicho či ramena, krátkým sukním a šortkám. Pokud byste chtěli navštívit svatostánek, muži i ženy musí mít zakrytá kolena a ramena a ženy by měly mít zakryté vlasy, hrudník a krk. Ale toto zahalení neznamená, že byste se měli oblékat nedbale: Jordánci obecně velmi dbají na svůj zevnějšek a dobře se oblékají. Některé restaurace vyžadují přísnější dress code, především v Ammánu. Na to pamatujte, když si budete balit věci, a nebojte se (uctivě) předvést svůj osobní styl, pokud budete trávit čas v metropoli Ammánu.
Muslimský měsíc ramadán: více než jen půst
Alkohol je legální
Pokud si nedovedete cestování představit bez míchaných drinků, alkohol zde najdete v řadě restarací, barů a samozřejmě ve specializovaných obchodech ve větších městech, jako je Ammán a Akaba, a také ve městech s křesťanskou většinou, jako je Madaba a Fuheis (kde se nachází Carakale, jediný pivovar s řemeslným pivem v Jordánsku). Vinařství St George a Jordan River produkují zdejší víno, ale počítejte s tím, že zaplatíte značné částky (přestože je alkohol legální, jsou na něj uvaleny vysoké daně). Nezapomínejte také, že nemovitosti vlastněné muslimy a období islámských svátků mohou mít vliv na to, nakolik je alkohol k dispozici. Například je nelegální prodávat alkohol kdekoli v zemi během ramadánu (s výjimkou pár luxusních hotelů) a většina táborů ve Wadi Rum neprodává alkohol vůbec (ale můžete si často přinést vlastní). Proto si můžete telefonicky ověřit předem, zda je alkohol k mání a jestli zrovna neplatí nějaké omezení. A když už budete pít, dávejte pozor na množství a pijte rozumně.
Běžně se tu kouří vodní dýmky a cigarety
Alkohol je sice v zemi vzácnější, ale všude uvidíte spoustu vodních dýmek (zde nazývaných argeeleh). V každém případě je kouření vodních dýmek národní kratochvíle a v celé zemi najdete kavárny argeeleh (shisha). Také se obecně toleruje kouření cigaret – ve většině restaurací, kaváren, hotelů, domovů, obchodů, taxících i v některých kadeřnictvích. Návštěvníci, kteří kouří, zde budou mít volnost, ale kuřácká kultura v Jordánsku může být náročná pro nekuřáky a lidmi trpícími zdravotními problémy. Proto když si budete rezerovat pokoj, výlety, místa v restauraci či dopravu, zeptejte se předem, jestli je k dispozici nekuřácká možnost/část.
Vezměte s sebou filtrační láhev na vodu
Voda z kohoutku není v Jordánsku pitná a ekologická osvěta i zařízení na recyklování jsou vzácné. Proto uvidíte jinak krásnou krajinu znečištěnou plasty a dalšími odpadky. Místní společnosti a organizace s ekologickým přístupem a bezplastovou politikou, jako je Feynan Ecolodge, Jordan Trail a Eco Hikers, se dnes velmi snaží učit a motivovat prostřednictvím svých ekologicky zaměřených aktivit místní lidi i návštěvníky. Návštěvníci země přitom mohou pomoci tím, že budou podporovat ekologicky fungující společnosti a podniky a nosit s sebou vlastní opakovaně použitelnou filtrační láhev na vodu (jako je GRAYL) a další znovu použitelné potřeby.
Jordánsko je důkazem, že „velké věci přicházejí v malém balení“
Jordánsko je rozlohou menší než Portugalsko, ale na jeho území naleznete nekonečné množství příležitostí pro dobrodružné aktivity, starověkou historii a kulturu, přírodní rezervace, zážitky, při nichž proniknete mezi místních komunit (jaké nabízí např. Baraka Destinations, Engaging Cultures a Experience Jordan) a 5 lokalit UNESCO včetně divů architektury v dávném městě Petra a rozlehlé pouště a vysoké skály ve Wadi Rum. Pokud dostanete vízum pro cestování do země, zakupte si Jordan Pass, s kterým získáte přístup do některých nejlepších lokalit s památkami, jako je Petra, Wadi Rum, Herkulův chrám v Ammánu, římské památky ve městě Džeraš (Jerash) a hrad Ajloun. Pamatujte však na to, že i když je Jordánsko malé rozlohou, jeho terén je rozmanitý, silnice mohou být nerovné a doprava může Vaše plány zdržet. Cestování k památkám může vyžadovat více času, než jste si mysleli, takže plánujte podle toho a snažte se mít ve svém rozvrhu trochu volna navíc. Ponořte se do zážitků a nechejte si čas na nečekané.