Dlouhé čekání Afriky na vakcínu

Dlouhé čekání Afriky na vakcínu 1

Afrika bude muset čekat „týdny ne-li měsíce“, než dostanete vakcíny proti covid-19 schválené WHO, říkají různé autority, které pracují na získání dávek vakcíny pro tento kontinent.

Téměř 900 mil. dávek bylo zatím zajištěno prostřednictvím různých iniciativ, což je dostatek na očkování asi 30 % z 1,3 mld. obyvatel kontinentu. Proces získání vakcín přitom zpomalilo hromadění vakcín bohatými zeměmi, nedostatky ve financování, omezení a požadavky na „studený dodavatelský řetězec“.

„Svět je na pokraji katastrofálního morálního selhání a bude nutné zaplatit cenu v podobě životů a v nejchudších zemích, “ varoval šéf WHO dr. Tedros Ghebreyesus.

Roste volání po rovnosti. Téměř 40 mil. dávek bylo distribuováno v minimálně 49 zemích s vyššími příjmy, ve srovnání s pouze 25 dávkami vydanými v jediné zemi s nejnižšími příjmy, jak řekl dr. Tedros. „Ne 25 milionů, ne 25 tisíc, ale jen 25,“ řekl, aniž by uvedl konkrétní zemi.

Zatím žádná z hlavních západních vakcín nebyla získána v Africe, a to téměř 2 měsíce poté, co byly první dávky získány v Evrope. Koalice organizací spolu s aktivisty nazývaná The People´s Vaccine Alliance zjistila, že „bohaté země tvořící jen 14 % světové populace koupily více jak polovinu (53 %) všech nejslibnějších vakcín.“ To zahrnuje všechny vakcíny Moderna pro rok 2021 a 96 % očekávané produkce vakcín Pfizer. Kanada stojí na vrcholu tabulky: podle dat analytické společnosti Airfinity má „dost dávek, aby očkovala každého Kanaďana pětkrát“. Většina této poptávky musí být splněna předtím, než přijde řada na země s nižšími příjmy.

 

Nečekejte mimořádné zisky

V Africe tato situace vyvolává vzpomínky na 90. léta, kdy byla antiretrovirová (ARV) léčba HIV/AIDS vyráběna v USA. Přestože byl v Africe mnohem větší počet lidí nakažených HIV, trvalo minimálně 6 let, než zde byla dostupná tato léčba zachraňující životy. Během jednoho desetiletí v Africe zemřelo 12 mil. lidí na komplikace spojené s AIDS, a to přesto, že úmrtnost v USA dramaticky poklesla, dle analýz Afrického centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Winnie Byanyima, ředitelka UNAIDS stojí v popředí těch, kdo volají po férovosti výrobců vakcín proti covid-19.

„Ale chceme po nich, aby měli ztráty,“ řekla pro BBC. V případě ARV to byl tlak od lidí žijících s HIV a zastánců práva na život, co vlády přimělo k výrobě generických léčiv, která byla cenově mnohem dostupnější. „Cena antiretrovirové léčby na osobu poklesla z 10 000 USD ročně na pouhých 100 USD.“

Stejný přístup chce u vakcíny proti covid-19 a naléhá na farmaceutický průmysl, aby „nebyl hnán pouze touhou po velkých ziscích.“ Budou prý mít zisky, i když prozradí složení.

 

Předbíhání ve frontě

Také vedoucí WHO volal po rovnosti: „I když mluví jazykem spravedlivého přístupu, některé země a společnosti nadále priorizují oboustranné obchody, obcházejí iniciativu Covax, ženou ceny nahoru a předbíhají v řadě.“

Zařízení Covax je iniciativou WHO a Aliance pro vakcíny, aby byly vakcíny proti covid-19 spravedlivě distribuovány v celém světě.

„Většina zásoby hlavních vakcín byla předobjednána bohatými zeměmi ještě předtím, než byla k dispozici data o jejich bezpečnosti a účinnosti,“ řekl dr. Richard Mihigo, vedoucí pro imunizaci a vývoj vakcíny WHO pro Afriku.

Po dotazu, proč Covax neudělal totéž, řekl, že prvním úkolem iniciativy je zajištění financování. Zatím bylo vybráno 6 mld. USD z potřebných 8 mld. USD pro 92 zemí s nízkými a středními příjmy, podle dr. Thabani Maphosy z Vaccine Alliance, Gavi. Zatím zařízení zajistilo 2 mld. dávek pro tuto skupinu zemí, která zahrnuje celou Afriku. Pro tento kontinent je určeno asi 600 milionů. Africká unie přijala opatření, aby členské státy požádaly věřitele o financování ve výši 7 mld. USD, což by pokrylo 270 milionů vakcín, dle slov současného předsedy Cyrila Ramaphosy z JAR.

 

Mamutí operace

Ale není to jen zakoupení vakcín, co potřebuje finanční podporu. Země také musí rozběhnout své „studené řetězce“ před příchodem vakcín. To platí především pro vakcínu Pfizer, kterou je nutné skladovat při teplotě -70 °C. UNICEF, dětský fond OSN, který se obvykle zabývá distribucí dětských vakcín, bude obstarávat logistiku při dopravě vakcín proti covid-19 do zařízení Covax. Agentura se připravuje na převoz minimálně dvojnásobku své obvyklé kapacity, což označuje za „mamutí a historickou logistickou operaci.“

Ale předtím, než to bude možné udělat, země musí mít připravenou infrastruktura na přijetí a administraci dávek. Benjamin Schreiber, který koordinoval zařízení Covax s UNICEF, řekl, že má obavy, že „nemáme dostatek prostředků na zavádění.“  „Vidíme při zavádění v některých zemích s vysokými příjmy, že je to komplikované. Je třeba jej zajistit zdroji a řádně naplánovat, a v zemích s nízkými příjmy nebyl dostatek globálních zdrojů,“ řekl pro BBC.

I přes nedostatky maluje optimističtější obrázek schopnosti kontinentu zavést nové vakcíny. „Afrika má mnohem více zkušeností než mnoho jiných regionů. Za posledních 10 let jsme realizovali mnoho zavádění vakcín a máme dobré odborné znalosti pro organizování cílených kampaní vakcinace.“

Dodává, že některé země čelily ebole a mají také zkušenosti s ultra chladným řetězcem a infrastrukturou. Ještě předtím, než udeřila pandemie, organizace prý podporovala infrastrukturu „studeného řetězce“ v nízkopříjmových zemích, včetně instalace 70 000 chladicích zařízení, z nichž polovina je na solární pohon. Stav se liší od jedné země ke druhé a nebyl okamžitě k dispozici. Pan Maphosa z Gavi řekl, že země v současnosti podávají zařízení Covax dokumenty, aby ho informovaly o své připravenosti obdržet vakcíny.

 

Jen jedna vakcína je schválená WHO

Ale i když budou připravené, stále stojí v cestě regulační otázky. Zařízení Covax může zakoupit pouze vakcíny schválené WHO. Zatím pouze Pfizer se dostal na seznam WHO pro nouzové použití. Proces schválení vakcíny Moderna a AstraZeneca stále probíhá.

„Vakcíny doporučované pro nouzové použití musí zcela splňovat minimální standardy pro bezpečnost a účinnost,“ řekl dr. Mihigo.

Rozvinutější země, jako je USA a státy EU, mají své regulační agentury, které „doplňují“ práci WHO a proto by mohly získat vakcíny bez schválení této instituce. Avšak v rozvojovém světě mnoho zemí spoléhá na WHO. Toto ujištění o kvalitě má přímý dopad na ochotu lidí se nachat očkovat. Studie provedná CDC pro Afriku a výzkumnou univerzitou London School of Hygiene and Tropical Medicine v posledním čtvrtletí roku 2020 zjistila, že většina Afričanů (4 z 5) si přeje se nechat očkovat vakcínou proti covid-19, „pokud bude považovaná za bezpečnou a účinnou.“

Některé země ale získaly vakcíny, které ještě nebyly schváleny WHO.

„Naše rada zemím zní, spoléhat nejen na předkvalifikaci orgánu, ale také na další kompetentní Přísný regulační úřad,“ řekl dr.Mihigo.

Seychelly, Maroko a Egypt podávají vakcínu Sinopharm čínské výroby a Guinea ruský Sputnik V..  Ředitel CDC pro Afriku John Nkengasong řekl, že neproběhla žádná jednání ohledně koupě těchto vakcín, ale že regionální orgán „byl v kontaktu“ se zeměmi výroby. Stále více afrických zemí projevuje zájem o kandidáty na vakcíny, zatímco čekání na schválené vakcíny ze Západu pokračuje.

 

Nepoučili jsme se z lekce udělené AIDS

BBC nedokázala zjistit od zúčastněného odborníka konkrétní datum, kdy by vakcíny Covax mohly být doručeny na africký kontinent. Nejoptimističtější odhad říká únor, ale může to být i konec března u prvotních zásilek zásilek pro zařízení Covax.

Chceme první dávky získat co možná nejdříve,“ řekl Schreiber z UNICEF. 270 mil. dávek, které zajistila přímo Africká unie, by mělo být doručováno od dubna.

V současnosti nejsou k dispozici žádné vakcíny schválené WHO pro distribuci na africkém kontinentu.

Lekce, kterou nám dala antiretrovirová léčba HIV evidentně nestačila,“ posteskla si paní Byanyima z UNAIDS.

***

Nový český antigenní test na bazi slin začala výrabět společnost Bakter Medical. Tyto testy doporučují přední čeští odborníci, jelikož dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i osobami bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení.

Vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol nebo sportovních oddílů. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo na různé akce.

Více o těchto testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/