DOUTNÍK- SYMBOL MOCI, BOHATSTVÍ A DŮLEŽITOSTI. JAK JI SPRÁVNĚ KOUŘIT?

Doutník je známým symbolem moci, bohatství a důležitosti. Mnoho lidí v dnešní době kouří doutníky, kteří si myslí, jací jsou při tom důležití. Když vidíte někde v baru muže v luxusním saku v stylových botách s doutníkem v ústech, pomyslíte si, že to není obyčejný člověk. Pokud ale tento elegantní pán nekouří doutník správně, vypadá to dost směšné a veškerá důležitost upadá do zapomnění. Pro někoho je kouření doutníku samozřejmost, jiný to považuje za svátek. My vám v tomto článku ozřejmíme správný postup při kouření doutníku.

Doutník není cigareta

Pořádný kousek doutníky vyžaduje správný postup přípravy. Na vychutnání doutníky si najděte dostatek času, není to minutová záležitost jako cigareta, kterou si zapálíte a po několika minutách z ní zůstane jen filtr.

Před kouřením je třeba správně odříznout čepičku doutníky, čili konec, kterým se vkládá do úst. K tomu se používají speciální ořezávače, tzv. gilotiny. Odseknutí se musí udělat s lehkostí, přibližně 1,5 až 3 mm nad spodním okrajem čepičky.

Zapomeňte na scény z filmů

Tento krok je důležitý, protože pokud čepičku neodřežete rovně, způsobíte tím nerovnoměrné nahřívání. Pokud jste to úspěšně zvládli, je načase doutník zapálit. Nejčastěji se k tomu používá cedrové dřevo nebo speciální zapalovač. Zapomeňte na scény z filmů, kde si několika centimetrové doutníky zapalují benzínovým zapalovačem.

Doutník totiž kvůli tomu získá výraznou pachuť. Dbejte na to, aby se doutník zapálila rovnoměrně. Nedávejte ho do středu plamene, stačí, když se ho dotýká v horizontální poloze. Trocha doutníkem pootočte, aby se rovnoměrně opálila ze všech stran. Potom jemně zatáhněte.

Lahodná chuť

Pokud chcete udělat zkoušku správnosti, můžete do rozpáleného konce doutníky fouknout a uvidíte, zda hoří všude stejně. Pokud doutník nehoří rovnoměrně, škodí to její chuti, vůni a tahu. Po zapálení počkejte tak 45 sekund, dokud doutník vychladne a vyrovná se míra hoření. Pak si už můžete svou doutník vychutnávat. Nezapomínejte však na to, že doutník se nevdechuje do plic tak jako cigareta. Po potáhnutí držte kouř v ústech, vychutnejte si lahodnou chuť a vyfoukněte.

Z doutníky si potáhněte přibližně jednou za minutu, snadno a pomalu. Časté a prudké tažení způsobí přehřátí doutníky, které zničí její chuť. Pomalé tažení zajistí, aby doutník zcela nevyhasla. Tento proces se nazývá chladné kouření. Popel nikdy neodklepávejte jako u klasických cigaretách. Když se na doutníku nahromadí mnoho popela, stačí jemně otřít konec doutníky o popelník. Popel snadno opadne sám. Doutník se kouří přibližně do dvou třetin. Zbývající třetina slouží jako pomyslný filtr. Doutník nehaste jako cigaretu, stačí ji položit do popelníku a vyhoří sama.