Dubrovník, který je znám jak „perla Jadranu“ (nebo také Královo přístaviště z Her o trůny), je jedna z nejoblíbenějších destinací v Chorvatsku. Obrovský nárůst zájmu o slavné město se však odráží ve zdejších cenách, které bývají vyšší než kdekoli jinde v zemi.
Ceny ubytování, jídla i pití v Dubrovníku mohou působit odrazujícím dojmem, ale stačí upravit svůj program nebo rozšířit své působiště mimo staré město, a můžete si užít totéž za méně. Zde uvádíme některé tipy, jak si prohlédnout Dubrovník, i když máte omezený rozpočet.
Od teplot přes davy až po ceny, vše v Dubrovníku dosahuje svého maxima v době od června do srpna. Pokud nejste omezeni školními prázdninami nebo firemní dovolenou, zvažte návštěvu v dubnu, květnu nebo říjnu. Ve městě je stále rušno, opalování se je možné a ceny poklesnou. I když po velkou část zimy a začátku jara spí Dubrovník zimním spánkem, život propuká krátce v prosinci, kdy se ve městě zkrášleném vánoční výzdobou koná Dubrovnik Winter Festival. Hlavní ulice Stradun a řada náměstí ožije pouličními stánky s jídlem, kde se setkávají místní a vzácní návštěvníci nad klobásami a svařeným vínem. I když počasí nemusí být ideální a mnoho obchodů a restaurací má zavřeno, je to to příležitost vidět Dubrovník v jeho nejlevnější podobě, kdy nejvíce patří místním.
Letiště v Dubrovníku leží půl hodiny cesty od města a v letním období má výborné spojení mezinárodními lety. Bohužel letecké cestování do Dubrovníku nebývá příznivé pro Vaši peněženku. Pokud zamýšlíte jen krátký pobyt s návštěvou pouze Dubrovníku, plánujte dlouho dopředu, shánějte výhodné nabídky a doufejte, že budete mít štěstí. Pokud však plánujete cestování po Chorvatsku nebo okolním regionu, zvažte přistání jinde a dopravu do Dubrovníku autem, autobusem nebo lodí. Split, který leží 4 hodiny autem odtud, představuje nejbližší letiště v Chorvatsku. Ale lepší alternativu představuje letiště v Zadaru, které bývá obsluhováno nízkonákladovými aeroliniemi. Také Podgorica v sousední Černé Hoře se stále více prosazuje jako letecké centrum pro Dubrovník.
Staré město patrně představuje hlavní důvod, proč cestujete do Dubrovníku, ale ubytování uvnitř za bílými hradbami s sebou nese řadu obětí včetně finančních. Místo toho se podívejte na okrsky vzdálené jen kousek pěšky odtud, jako je Ploče nebo Boninovo, které jsou levnější, ale přitom stále hezké. Dobře propojené čtvrtě Lapad, Babin Kuk a Gruž jsou vzdáleny 30-45 minut chůze od starého města a nabízejí cenově lépe dostupné ubytování, převážně v soukromých apartmánech. Pokud přicházete primárně kvůli času strávenému na pláži (spíše než historii, kultuře a nočnímu životu), zvažte ubytování na Dubrovnické riviéře, odkud přijedete do Dubrovníku na návštěvu. Městečka, jako je Mlini či Cavtat, jsou vzdáleny asi 20-30 minut autem odtud, ale pláže mají nádherné, restaurací a kaváren spoustu, autobusové a lodní spojení dobré – a úsporu skýtají značnou.
Začít den vydatnou snídaní je sice důležité, ale jídlo v restauracích v Dubrovníku může snadno kompenzovat úspory za jedno bezplatné jídlo. Budete-li ubytováni v apartmánu s kuchyní či kuchyňkou, můžete to udělat jako místní: procházet tržiště a sehnat si čerstvé sezónní místní ingredience na přípravu jídla. Nakupování potravin je v Dubrovníku snadné, protože zde najdete také velké supermarkety, jako jsou řetězce Konzum a Pemo, kde si na své příjde každý a které navíc mívají dobrý výběr chorvatských vín i piva v různých cenových kategoriích. Dubrovník má několik zelených trhů pod širým nebem, kdy největší najdete v okrsku Gruž Bay a zahrnuje také rybí trh. Návštěva hned ráno znamená větší výběr, ale při návštěvě ke konci dne zase můžete něco ušetřit, protože prodejci často touží se zbavit zboží předtím, než zabalí a odejdou.
.
Chorvati rozdělují ryby podle barvy masa a obsahu tuku. Kvůli jemnějšímu a lehčímu masu bývají ryby s bílým masem (pražmy, mořčáci) považovány za lahůdku, čemuž odpovídá cena. Zvolte si proto tak jako místní tučnější „modré ryby“, jako jsou sardele nebo korušky (obsahují zdravé omega kyseliny), které jsou mnohem levnější – i v restauracích.
Když budete v Dubrovníku s omezeným rozpočtem, ceny v restauracích mohou odrazovat; avšak mnoho restaurací a bister ve starém městěa poblíž něj také nabízí denní menu nebo pokrmy skýtající dobrou hodnotu za příznivou cenu. Zdejší verzi rychlého jídla obstarávají pekařství, která nabízejí vše od croissantů a pečivo z listového těsta přes po burky plněné masem či sýrem až po chutné jablečné a třešňové záviny. Můžete si zde nakoupit a pak si udělat piknik na pláži.
Na Stradunu, okázalém hlavním tahu ve starém městě, dosahují ceny závratných výšek. Vydejte se proto dál do labyrintu ulic, kde najdete kavárny, bary a hospody s rozumnějšími cenami.
Při mnoha jednosměrných, jednoproudých silnicích a šňůrách autobusů, kyvadlových spojů a aut mířících do starého města v hlavní sezoně snadno uvíznete v dopravě. A pokud se Vám po tom všem podaří najít místo na zaparkování poblíž, vyjde Vás to na 5-7 EUR na hodinu…
Dubrovník je naštěstí poměrně malý a většinu stihnete obejít za hodinu pěšky. Žluté městské autobusy Libertas spojují celé město častými – i když často přeplněnými – spoji. Máte-li v plánu cestovat autobusem, kupte si hodinové jízdenky předem z kiosku; pokud to nestihnete a koupíte se je až v autobuse od řidiče, bude Vás to stát stejně, ale můžete očekávat mračení ostatních cestujících ve frontě. Autobusy Libertas jezdí také do dalších lokalit, jako je Cavtat or Ston (znáte zdejší ústřice?), i když některé trasy jen velmi omezeně. Veřejné trajekty Jadrolinija spojují Elafitské ostrovy, jako je Koločep, Lopud a Šipan, s Dubrovníkem, a představují nejpohodlnější a nejvýhodnější možnost, jak navštívit tyto tři ostrovy.
Být v Dubrovníku a neprojít se po hradbách je dovoleno, jen pokud máte námitky proti schodům, výškám nebo ceně vstupenky. Pokud pro Vás platí poslední možnost, pořiďte si jednodenní Dubrovnik Card, která skýtá přístup na hradby a také do celkem 8 muzeí a galerií, jako je Rektorský palác či muzeum MOMAD, plus 24hodinovou jízdenku/pas na autobusové linky a další slevy ve vybraných obchodech a restauracích. Karta má také 3denní a 7denní verze s dalšími výhodami, jako jsou spoje do Cavtatu, vstup do dalších muzeí a 30 % sleva na jízdenky na ostrov Lokrum a do NP Mljet (7denní).
Staré město Dubrovník, síť podobná labyrintu obklopená mohutnými hradbami, ukrývá historické paláce a rezidence, starý přístav a mnoho skvělých míst, která můžete navštívit. Procházejte se, toulejte se, poznávejte, vylezte po schodech, vstupte do kostelů a pozorujte krmení holubů, které denně probíhá v poledne na Gundulićově náměstí. Budete-li ochotni se vzdát luxusu, jako je lehátko, udělejte to jako místní a lehněte si na pláži na ručník – skvělý čas na pláži Vás nebude stát nic. A při výstupu na kopec Srđ (místo jízdy lanovkou) ušetříte 4 EUR, a přitom budete odměněni stejným fantastickým západem slunce nad městem.
Samonivelační hmoty jsou klíčovým materiálem pro přípravu podkladů před pokládkou různých podlahových krytin, jako je…
Zážitkové dárky a poukazy se staly velmi populárním způsobem, jak obdarovat naše blízké. Představte si,…
Pokud se zajímáte o to, kolik stojí metro ve Valencii, je důležité si uvědomit, že…
Valencie, rozprostírající se na pobřeží Středozemního moře, je třetím největším městem Španělska a díky své…
Po příletu na letiště ve Valencii, které je oficiálně známé jako Letiště Manises, se návštěvníci…
Valencie, toto nádherné španělské město nacházející se na pobřeží Středozemního moře, je místem, které oplývá…