O Itálii je možné říct spoustu zajímavých věcí. Je to jedna z nejnavštěvovanějších zemí světa. Má dlouhou historii, bohatou kulturu a vynikajícím jídlo. Zde uvádíme výběr zajímavostí o Itálii.
Zajímavosti o historii
Itálie je jedna z nejmladších zemí v západní Evropě
Z evropských zemí má Itálie historii patřící k nejdelším, ale jako země existuje teprve od roku 1861. V římských dobách byla Itálie jedna entita. Pak byla rozdělena na řadu suverénních států a tak zůstala až do roku 1861. Dlouhá historie individuality je důvodem, proč zde dnes najdete tolik kulturních odlišností.
Řím je starý více jak 2000 let
Řím byl založen v roce 753 př.n.l. a Římská říše se zrodila 27 př.n.l.. Říše vládla Evropě a částem severní Afriky a Blízkého východu až do roku 395 n.l.. Po pádu říše bylo území Itálie rozděleno na samostatné státy. Státní svátek Itálie se nazývá Festa della Repubblica a slaví se každoročně 2. června.
Země byla 20 let pod diktaturou
Benito Mussolini ustanovil diktaturu v Itálii v roce 1925 a vládl zemi až do roku 1945. V dobách své moci byl nazýván Il Duce a nebyl vždy fašista. Svoji politickou kariéru ve skutečnosti začal jako radikální socialista a do roku 1922 byl italským předsedou vlády. Za II. světové války spolčil Itálii s Německem a v roce 1945 byl popraven partyzánskými jednotkami.
Poslední italský král vládl pouze 36 dní
Itálie byla do roku 1945 diktaturou, ale také měla do roku 1946 svoji královskou rodinu. Po II. světové válce se země ve volbách rozhodla stát republikou, takže král Umberto II. vládl pouze od 9. května do 12. června 1946. Zbytek života strávil v exilu v Portugalsku. Kvůli jeho nezvykle krátké době vlády je v Itálii nazýván „májový král“.
Italská vlajka má zelenou, bílou a červenou barvu
Vlajka Itálie představuje naději, víru a dobročinnost; zelená označuje naději, bílá víru a červená dobročinnost. Podobně jako francouzská vlajka bývá často nazývána Il Tricolore (Trikolora). V Itálii se slaví Den trikolory 7. ledna, a to ve městě Reggio Emilia na místě, kde byla vlajka v roce 1797 poprvé schválena.
Zajímavosti o kultuře
Turisté každý rok nahážou do fontány di Trevi 1 milion EUR
„Hoďte minci do fontány di Trevi a vrátíte se do Říma“, říká legenda. Turisté přitom do fontány denně nahážou asi 3000 EUR! To znamená ročně zhruba 1 000 000 EUR, které jdou na charitu. Zatímco návštěva di Trevi patří k nejoblíbenějším aktivitám v Římě, pokud chcete rozbít turistický vzorec, prohlédněte si podzemí di Trevi, abyste získali jinou perspektivu.
13 ze Shakespearových 38 her se odehrává v Itálii
Hra Romeo a Julie se odehrává ve Veroně, kde můžete dokonce navštívit „Juliin balkon“. Julius Caesar se odehrává v Římě, Othello a Kupec benátský v Benátkách a Mnoho povyku pro nic v Messině. I když je Shakespeare u Itálie překvapivě přesný, neexistují důkazy o tom, že by zemi kdy navštívil. Nebuďte proto jako on a nenechte si ujít atrakce Benátek.
Pinocchio byl nejprve publikován v italských novinách
Novinář Carlo Collodi napsal legendární příběh o Pinocchiovi v roce 1880. Ten byl původně publikován na pokračování v dětských novinách Gioniale per i Bambini.
Itálie má více památek UNESCO než kterékoli jiná země
Itálie má 55 lokalit/památek na seznamu UNESCO, což je více než kterákoli jiná země světa. Nacházejí se po celé zemi a sahají od hory Etny až po Koloseum.
Sixtinská kaple uvítá více jak 20 000 návštěvníků denně
Michelangelo dokončil strop Sixtinské kaple v roce 1512 a tak dnes patří k nejnavštěvovanějším památkám světa. Také je oficiálním sídlem papeže a místem konání papežské konkláve, která rozhoduje o volbě nového papeže.

Zajímavosti o geografii
V Itálii se nachází jediné 3 činné sopky v Evropě
Sopka Etna na Sicílii vybuchla naposledy v roce 2021, což byla její 50. zaznamenaná erupce. Pravidelně z ní však unikají oblaka páry, jak je nejlépe vidět z města Katánie (Catania). I přes její stálou aktivitu je možné podniknout túru na její vrchol. Hora Stromboli je další aktivní italská sopka, která se nachází na malém ostrůvku u Sicílie. Plánujete-li návštěvu, ověřte si její současnou aktivitu a vydejte se na cestu jen se zkušeným průvodcem. Vesuv u Neapole je ve spícím stavu od roku 1944, ale návštěva nedalekých Pompejí Vám umožní spatřit následky ničivé erupce v roce 76 n.l..
Vatikán je nejmenší země světa
Vatikán ležící v Římě zabírá pouhých 1000 akrů. V roce 1929 se stal suverénní zemí a jeho hlavou je oficiálně papež. Ekonomika Vatikánu funguje převážně z darů. Jeho velikost odpovídá 1/8 newyorského Central Parku, přitom je však plný vzácných památek. Naleznete zde Svatopetrskou baziliku i Sixtinskou kapli.
Itálie je pátá nejnavštěvovanější země světa
Ročně navštíví Itálii téměř 65 milionů lidí. Vzhledem k tomu, že většina míří do Říma, Florencie a Pisy, je možné najít také místa nezaplavená turisty. Podívejte se např. do města Castelmezzano v oblasti Basilicata nebo do Camogli v Ligurii. Přestože oblast Apulie (Puglia) získává na popularitě, je to další úžasná méně přelidněná destinace; je skvělým cílem pro rodiny s dětmi nebo pro dovolenou na pláži.
Itálie má přes 1500 jezer
Itálie je pokrytá jezery a není to pouze slavné Gardské a Komské jezero; najdete zde také některé méně známá krásná místa. Jsou to jezera, kolem kterých můžete podniknout pěší túru, jezera pro výlety na lodi a také pár těch, která jsou proslulá jako místa na plavání. Budete-li v Miláně, vydejte se na jednodenní výlet ke Komskému jezeru a do Bellagia.
Nejvyšší hora Itálie je Mont Blanc
Mont Blanc (4808 m) se tyčí na hranicích Itálie a Francie, přičemž Italové ho nazývají Monte Bianco. Je to nejvyšší vrchol Itálie a také Alp. Toužíte po nějakém dobrodružství? Podívejte se na možnosti sportovních a outdoorových aktivit v Itálii. Také si můžete vyzkoušet svůj smysl pro výšky a přihlásit se na jednodenní výlet na Mont Blanc a do Courmayeuru.

Zajímavosti na vědecké frontě
Itálie má nejstarší obyvatelstvo v Evropě
Průměrný věk v Itálii je 45,7 roku, takže má nejstarší populaci v Evropě. V celosvětovém měřítku je starší pouze japonská populace. Podle odhadů bude v roce 2050 průměrný věk v Itálii 54 let. Sardinie je jedna z 5 modrých zón na světě, tj. míst, kde lidé žijí nejdéle. Hlavními důvody stárnoucí populace v Itálii je nízká míra porodnosti a mimořádná dlouhověkost, k níž může přispívat také místní strava.
Santorio Santorio vytvořil první teploměr světa
Ital Santorio Santorio vynalezl teploměr v roce 1612. Byl to první nástroj se stupnicí, který ukazoval přesnou teplotu. Galileo Galilei předtím pracoval na tzv. termoskopu, ale jeho vynález pouze ukazoval změny teploty a neměřil stupně.
Baterie byly vynalezeny v Itálii
První baterie vynalezl v Itálii v roce 1800 Alessandro Volta, podle kterého jsou nazvány jednotky elektrického napětí volty (V).
Kryštof Kolumbus byl Ital
Kolumbus sice plul pod španělskou vlajkou, ale byl Ital narozený v Janově v roce 1451. Janov byl významné středověké přístavní město.
Úplně první banka vznikla v Itálii
Banka sv. Jiří (San Giorgia) byla další italský světový primát: byla otevřena v Janově v roce 1149.
Italové vynalezli brýle
Italové rovněž vynalezli brýle na korekci zraku. Poprvé byly vytvořeny ve 13. století a používali je především mniši. Před nimi starověcí Římané používali zvětšovací skla, ale až středověké italské brýle se jako první nosily na obličeji.
Zajímavosti o jídle
Pizza byla vynalezena v Neapoli
Pizza je prý zmiňována už v roce 10 n.l., ale moderní pizza se zrodila na počátku 18. století a pochází z Neapole. Když budete v Neapoli, můžete se ve specializovaném workshopu seznámit s tím, jak se připravuje autentická pizza. Přitom také Řím má dost podobných možností i míst, kde pizzu můžete ochutnat.
Obyvatelé Itálie jedli těstoviny už před naším letopočtem
Těstoviny byly v Itálii známy už v roce 4 př.n.l. a předřímské nástěnné malby prý zobrazují dávné vybavení na přípravu těstovin. Ale Itálie nemá jen pizzu a těstoviny: seznamte se také s dalšími zajímavostmi o italské kuchyni.
V Itálii se ročně vypije 14 mld. šálků espressa
Více jak 20 000 Italů pracuje jako baristé a průměrná domácnost v zemi zkonzumuje 37 kg kávy ročně. Espresso si v Itálii můžete dát kdykoli, ale platí nepsané pravidlo neobjednávat si cappuccino po 11. hodině.
Itálie je největší producent vína na světě
Itálie vyprodukuje asi 54 800 hl vína ročně, ve srovnání s 49 000 hl ve Francii. Itálie je také největší exportér vína na světě, přičemž většina exportu putuje do Německa, USA a Velké Británie. Navštivte Toskánsko a prohlédněte si vinice Chianti v doprovodu místních odborníků.
Položit chleba na stůl obráceně přináší smůlu
Italové si myslí, že přináší smůlu, když položíte chleba na stůl obráceně (podobná pověra existuje také ve Francii). Podle historiků tato pověra vznikla z toho, že se ve středověku chléb prodávaný katům vždy pokládal obráceně.
Italové jedí vždy po jídle salát
V Itálii se jí salát vždy po hlavním jídle jako prostředek napomáhající trávení (fibre). Není to však dezert: italská jídla mají dva další chody, takže po salátu se můžete ještě těšit na ovoce a pak skutečný dezert.