Francie je jedna z předních turistických destinací světa. Nabízí toho opravdu hodně, od měst, jako je Paříž, Bordeaux a Marseille, po prehistorické lokality v údolí Vézère nebo pobřeží Bretaně. Od návštěvy levandulových polí v Provence po prohlídku úžasných zámků, existuje spousta důvodů, proč bývá cestovateli Francie považována za jednu z nejkrásnějších zemí světa. Zde uvádíme některé zajímavosti o Francii.
Kulturní zajímavosti o Francii
Národní motto: Liberte, Egalite, Fraternite
Národní motto Liberte, Egalite, Fraternite („svoboda, rovnost, bratrství“) má své kořeny ve Francouzské revoluci, ale bylo zpopularizováno až na konci 19. století. Slavná trojice slov byla poprvé veřejně vyslovena v roce 1790 v řeči, kterou pronesl Maximilien Robespierre. Je zajímavé, že je také národním mottem Haiti (dřívější francouzské kolonie).
Cyklistický závod Tour de France probíhá už přes 100 let
Nejprestižnější cyklistický závod světa se koná od roku 1903, a to každý rok s výjimkou obou světových válek.
Telefon s fotoaparátem byl vynalezen ve Francii
Je to tak, telefon s fotoaparátem vynalezl ve v roce 1997 podnikavý Pařížan Philippe Kahn, což je překvapivý fakt o Francii. První fotografie, kterou udělal, byl snímek jeho nově narozené dcery Sophie, a ten poslal své rodině a přátelům. Vzhledem k tomu, že bývá Paříž považována za jedno z nejkrásnějších měst světa, nabízí spousty skvělých příležitostí pro fotografování, v neposlední řadě pokud si přečtete o alternativních místech v Paříži, kam se vydat mimo obvyklé turistické trasy.
Pařížský Louvre je nejnavštěvovanější muzeum na světě
V roce 2019 navštívilo pařížské muzeum Louvre rekordních 10,2 mil. turistů; říká se, že ke zvýšení počtu návštěvníků přispělo to, že Beyonce a Jay-Z zde v témže roce natáčeli video. Tím důležitější je rezervovat si vstupenku s předstihem: neztrácejte čas čekáním ve frontách a kupte si vstupenku online. Pokud Vás zajímá konkrétně umění nebo máte omezený rozpočet, podívejte se, co se dá v Paříži dělat zadarmo, včetně toho, jak se vyhnout placení vstupného do muzea a kde si poslechnout hudbu zdarma.
Francie získala nejvíce Nobelových cen za literaturu
Od doby, kdy francouzský spisovatel Sully Prudhomme získal úplně první Nobelovu cenu za literaturu v roce 1903, země získala 14x dalších (USA a Velká Británie jsou druzí, každá se 12 cenami). K oceněným patří Jean-Paul Sartre, který získal cenu v roce 1967, ale odmítl ji, prý „osobních a objektivních důvodů“.
Francie je nejoblíbenější turistická destinace na světě
Francie uvítá každý rok 89 milionů návštěvníků; na druhém místě je Španělsko s 82 miliony, zatímco USA na třetím místě s 78 miliony. Pokud toužíte se vydat do Francie, kontaktujte specializovaného poradce z cestovní kanceláře a začněte plánovat svoji cestu. Skvělým cílem je mimo jiné Normandie.
Geografické zajímavosti o Francii
Francie je známá také jako L’Hexagone
Francouzi láskyplně svou zemi nazývají L’Hexagone („šestiúhelník“) kvůli jejímu geometrickému tvaru – ostatně podívejte se sami na mapu. Šestiúhelník samozřejmě znamená pouze pevninu, bez Korsiky a Francouzských zámořských území.
Francouzské pobřeží má délku 3427 km
To je pořádné číslo, které zhruba odpovídá vzdálenosti z Paříže do jordánské Petry. Od rušných přístavů přes písčité zátoky až po skalnaté břehy, na francouzském pobřeží najdete pláže všeho druhu a velikostí.
Francie je největší zemí v EU
Francie zabírá rozlohu 547 000 km², takže se jedná o největší zemi v EU. Pokud byste parametry rozšířili na všechny evropské země (nejen země EU), byla by Francie na třetím místě za Ukrajinou a Ruskem, vedle něhož jsou všichni ostatní trpaslíci.
Zajímavosti o jídle ve Francii
Obrátit bagetu prý přináší smůlu
Existuje několik různých příběhů spojených s původem této francouzské pověry, ale nejpravděpodobnější pochází ze středověku. Když byla ve městě plánována poprava, podle pověsti sám kat neměl čas si zajít před prací do pekařství. Pekař mu proto rezervovat bochník tak, že ho obrátil spodní stranou nahoru. Proto začalo být obrácení bagety spojováno se smrtí a smůlou, a tato pověra žije dodnes.
Croissant byl ve skutečnosti vynalezen v Rakousku
Francie může být duchovním domovem croissantu, ale tohle pečivo ve skutečnosti vzniklo v Rakousku. Kipferl, předchůdce croissantu zrozený ve vídeňských kavárnách, bylo původně ranní sladké pečivo ve tvaru půlměsíce. Kipferl připravovaný z těžšího a méně drobivého těsta později přešel hranice do Francie a stal se z něj slavný croissant. (Jistě, je to jeden z faktů, o kterém by Francouzi raději pomlčeli.)
Někteří tvrdí, že „francouzský toast“ vůbec nepochází z Francie
Příběh naznačuje, že francouzský toast ve skutečnosti nemusí pocházet z Francie, ale byl vynalezen daleko odtud mužem jménem Joseph French. Obyčejný hostinský z New Yorku zapomněl napsat apostrof, když psal svůj výtvor, a z French’s toast („Frenchův toast“) se stal French toast („francouzský toast“). A tím byla zaseta semínka nejistoty…
Každý den zde vyjdou 2 nové kuchařky
Francie je známá svojí vynikající kuchyní, která je v celém světě považována za standard. K nejslavnějším pokrmům pocházejícím z Francie (kde se stále připravují ve své vynikající podobě) patří kohout na víně (coq au vin), čokoládové soufflé nebo francouzská cibulová polévka. Můžete si je zkusit připravit sami nebo se vydat do Francie se specializovaným zájezdem a ochutnat hlavní lahůdky.
Ve Francii je ilegální vyhazovat jídlo
Touto informací můžete oslnit své ekologicky orientované přátele! Zdá se příhodné, že země, která tolik miluje jídlo, je mezi prvními, kdo vydal zákon zakazující vyhazování potravin. Od roku 2016 se musí veškeré neprodané jedlé potraviny místo vyhazování darovat, jinak se můžete setkat s dlouhou rukou zákona.
Průměrný Francouz sní ročně 500 hlemýžďů
Hlemýždi (escargots) jsou francouzská lahůdka, tradičně podávaná jako předkrm s česnekovým máslem. A když zvládnete hlemýždě, přesuňte se k žabím stehýnkům.
Ve Francii se vyrábí více jak 400 druhů sýra
Od hlemýžďů k sýru. Francouzi jsou největší konzumenti sýra na Zemi, kdy téměř polovina z nich jí sýry denně. To znamená stovky různých druhů a typů sýra vyráběných na domácí půdě, z nichž některé jsou skutečně vynikající kvality. Ochutnat a posoudit můžete sami např. při výletě za vínem a sýrem do oblasti Bordeaux.
Francouzi zkonzumují 11,2 mld. sklenic vína ročně
Víno je nejoblíbenější nápoj ve Francii, kde tvoří téměř 60 % celkové spotřeby alkoholu. Zdejší záliba ve sklence vína jistě souvisí se skutečností, že Francie je jeden z největších producentů vína vůbec a pěstuje některé nejlepší odrůdy. Domácího původu je např. šampaňské (Champagne), burgundské a Chablis. Budete-li chtít navštívit některé z nejslavnějších vinařství, můžete se např. vydat z Remeše na návštěvu vinařství Taittinger Champagne House.
Kuriózní zajímavosti o Francii
Francouzština byla kdysi oficiálním jazykem v Anglii
Po ovládnutí Anglie Normany (1066) se francouzština stala jazykem anglického krále a dvora, a to téměř na tři staletí. I když angličtina v 14. století převážila, dodnes obsahuje spoustu slov a frází odvozených z francouzštiny.
Kilty mají původ ve Francii, ne ve Skotsku
Kilty jsou sice synonymem pro Skotsko, podobné (mužské) oděvy se však nosily v řadě různých zemí po celém světě včetně rané Francie. Většinou měly délku pod kolena a sahaly až k zemi. Avšak tartanové (kárované) kilty, které známe dnes, skutečně pocházejí z gaelských zemí, kde vznikly v první čtvrtině 18. století.
Zákon z roku 1910 zakazuje párům líbání na vlakovém nádraží
To je pravda: v roce 1910 odsunul francouzský zákon páry líbající se na nástupištích pouze do romantických filmových scén. Účelem zákazu bylo vyhnout se přeplněným nádražím a zpožděním vlaků – těžko však říct, jak velký mělo ve skutečnosti vliv. Dnes se líbání na nádraží nijak nepostihuje, což je dobrá zpráva pro zamilované páry mířící do Paříže, nesporné světové metropole romantiky.