12 jedinečných faktů o čínské kuchyni

12 jedinečných faktů o čínské kuchyni 1

Máte rádi čínskou kuchyni? Od jídla z pánve až po knedlíčky připravené v páře, čínská kuchyně patří k nejoslavovanějším na světě. Zde se dozvíte pár zajímavých historických a kulturních faktů spojených s oblíbenými čínskými pokrmy.

 

Čínské pokrmy patří k nejzdravějším

Tradiční čínské pokrmy musí být vždy čerstvé. Většina pokrmů obsahuje velké množství zeleniny, maso ze zvířat na pastvě, dary moře, bylinky a koření. Každá ingredience je pečlivě vybrána pro své léčivé vlastnosti. Číňané jen vzácně jedí konzervované nebo mražené jídlo.

 

V Číně nikdy nejíte stejný pokrm dvakrát

Čína má 34 provincií a každá z nich vlastní kulinářské tradice. Kromě toho Číňané dokážou použít suroviny na mnoho způsobů, protože znají spoustu metod přípravy. Například kuře je možné připravit v páře, dusit, připravit na pánvi wok, péct, marinovat v sojové omáčce, připravit na sladkokyselo atd..

 

Čína se dělí na 8 kuchyní

Obyvatelé Číny znají nespočet stylů vaření, ale odborníci rozlišují 8 hlavních kulinářských tradic. Na tyto kuchyně se pohlíží jako na modely s jejich jedinečným stylem a výhodami. Jsou to následující národní kuchyně: An-chuej (Anhui), kantonská (Guǎngzhōu), Fu-ťien (Fujian), Chu-nan (Hunan), Ťiang-su (Jiangsu), Šan-tung (Shandong), sečuánská (S‘-čchuan) a Če-ťiang (Zhejiang).

 

Nudle, rýže a polévka jsou základ

Na severu Číny, kde je chladnější a sušší klima, lidé jedí knedlíčky, nudle a pečivo připravené v páře. Na jihu ke každému jídlu bývá miska rýže nebo rýžových nudlí, ale jen vzácně tu jedí výrobky z pšenice.

 

Tradiční čínské jídlo je téměř bez mléka a mléčných výrobků

Pokud trpíte nesnášenlivostí laktózy, následující fakt pro Vás bude důležitý. Autentické čínské jídlo jen výjimečně obsahuje ingredience na bázi mléka, jako je smetana, máslo nebo sýr. Pokud ale budete ve velkých městech, jako je Peking nebo Šanghaj, mohou jídla obsahovat mléčné produkty, není to však tak běžné jako v evropských nebo amerických zemích.

12 jedinečných faktů o čínské kuchyni 2
otočný servírovací stolek „líná Susan“

Potraviny se zužitkují celé

Plýtvání jídlem je v Číně velké tabu. Při přípravě jídla se musí zužitkovat všechny částí zeleniny i zvířat. Ryby jsou proto vykuchány místo naporcování na filety a pak se podávají i s kostmi a hlavou. K tomu se vždy přikládá další talířek na kosti.

 

Kvůli používání jídelních tyčinek se jídlo podává velmi měkké a nakrájené na kousky

Jen vzácně uvidíte někoho v Číně jíst vidličkou a nožem, protože to je považováno za barbarské. Místo toho se používají jídelní tyčinky. Ty však nedokážou jídlo krájet, takže vše je připraveno velmi měkké a nakrájené na malé kousky. V zemi se každoročně použije 45 mld. párů jídelních tyčinek!

 

Prezentace je zásadní

V mnoha domácnostech se jídlo složitě připravuje k podávání. Zdobí se bylinami, vyřezávanou zeleninou a vzory – někdy to přitom zajde dost daleko. Je to tím, že Číňané věří, že „nejprve se zakousneme očima“.

 

Každé jídlo má svůj pověrečný symbol

K většině potravin je v Číně přiřazena pověra či tradice. Ty mohou být založeny na tvaru, výslovnosti, historii a legendách. Existují specifická jídla, která je třeba jíst během svátků nebo životních událostí kvůli požehnání. Například na čínský Nový rok se jí knedlíčky ve tvaru zlatého ingotu kvůli bohatství.

 

Tradičně se jídlo jí společně

Běžné je jíst jídlo společně s rodinou a přáteli. Pokrmy se obvykle umístí doprostřed stolu, odkud si je všichni berou; lidé sedí a před sebou mají misku rýže. V restauracích bývají pro usnadnění kulaté stoly pro 10-12 osob uprostřed s otočným servírovacím stolkem „líná Susan“.

 

Nejčastějším dezertem je sezónní ovoce

I když mladí lidé dnes dávají přednost sladkému pečivu nebo jiným sladkostem, tradiční čínské pokrmy bývají doprovázeny sezonním ovocem jako dezertem. Ovoce se i dnes podává po každém jídle; k nejoblíbenějším druhům patří kaki, mandarinky, čínské hrušky nashi, broskve a lokvát japonský.

 

Čína je domovem čaje

Když pomyslíte na čaj, jistě se Vám vždy vybaví Čína. Čaj patrně pochází z provincie Jün-nan z doby dynastie Šang před asi 3000 lety. Čínští obchodníci přicestovali do jihozápadního regionu země, kde se setkali s lidmi, kteří žvýkali lístky jako lék. Dnes je čaj druhý nejvíce konzumovaný nápoj v zemi.

 

Další zajímavosti o čínských pokrmech:

  • chop suey není autentické čínské jídlo; ve skutečnosti ho vytvořili v Americe čínští přistěhovalci
  • zmrzlina není západní vynález a jeho původ sahá až do roku 200 př.n.l.. Čínský císař Cheng Tang ji prý měl tak rád, že její přípravu uchovával jako státní tajemství až do doby, co do země přišel Marco Polo a přivezl odtud nápad zpátky do Itálie.
  • těstoviny jsou vynálezem z Číny; archeologové našli misku s nudlemi starou 4000 let
  • miso a sushi byly sice vypilovány k dokonalosti v Japonsku, ale jako první se objevily v Číně
  • než přišla společnost Heinz a podobné, existoval „ke-tsiap“ z Číny, omáčka připravovaná z fermentovaných ryb; ke-tsiap později Britové dovezli na Západ, kde se hlavní součástí stala rajčata.
  • více zde