Egyptská Sakkára odhaluje další nádherné rakve, mumie a vzácné dřevěné sochy

Egyptská Sakkára odhaluje další nádherné rakve, mumie a vzácné dřevěné sochy 1

Tohle je jedinečná chvíle pro všechny, kdo se zajímají o egyptské hrobky a vykopávky. Nedávno se na Netflixu se objevil nový film Tajemství hrobky v Sakkáře. Přitom jsme se dozvěděli, že v Sakkáře bylo objeveno více jak 100 dalších starověkých rakví a 40 vzácných dřevěných pozlacených soch, což znamená, že už je jistě v plánu pokračování.

Jedna zpráva říká, že byly nalezeny 3 dřevěné sochy, což je mimořádně vzácné vzhledem ke křehkosti materiálu a jeho stáří asi 4500 let. Nic podobného nebylo v Sakkáře objeveno od roku 1985. Jsou to poměrně detailní práce se stále slabě patrnými zbytky bílé barvy.

 

Sakkára odhaluje více

V lokalitě Sakkára se nachází první známá pohřební pyramida, Džoserova stupňovitá pyramida, a k tomu na dvě desítky dalších pyramid. Dnes odhaluje rozsáhlá faraonská nekropole 32 km jižně od Káhiry další nálezy, které se brzy mají dále rozrůst. U paty Džoserovy pyramidy se konala 14. listopadu 2020 provizorní expozice, která ukázala nálezy s nádhernými barevnými detaily ze Sakkáry, součásti starověké metropole Memfis (Mennofer). I když jsou staré celá tisíciletí, na artefaktech jsou i dnes vidět barvy a výzdoba. Některé jsou mimořádně zdobné, přesto vypadají, jako by byly vytvořeny teprve před nedávnem. Ministr cestovního ruchu a památek Khaled El-Anany při tiskové konferenci řekl:

 „Sakkára ještě musí odhalit svá tajemství, je to úplná pokladnice. Stále probíhají vykopávky. Kdykoli otevřeme pohřební šachtu se sarkofágy, uvnitř najdeme vstup do další.“

V Egyptě byly nalezeny spousty rakví starých 2500, kdy největší nález uplynulého roku představovala rozsáhlé pohřebiště v nekropoli v Sakkáře.  

 

Ptolemaiovská dynastie

Perfektně zachovalé dřevěné rakve jsou zapečetěné a v mnoha z nich jsou mumie, které se dostaly na denní světlo poprvé po více jak 2500 letech. Pocházejí z dob ptolemaiovské dynastie, která vládla Egyptu asi 300 let (320 př.n.l. – 30 n.l.), a z pozdního období (664-332 př.n.l.).

 

Velké egyptské muzeum

Dnes jsou rakve na cestě do nového muzea budovaného nedaleko pyramid v Gíze. Doufáme, že nové Velké egyptské muzeum vystaví některé z nich pro veřejnost už v roce 2021. V září 2020 bylo ve stejné lokalitě v Sakkáře objeveno asi 140 zapečetěných sarkofágů s mumiemi. K nim patřila také skrýš s mumifikovanými zvířaty včetně jednoho lvíčete. Film na Netflix se zaměřuje na tento nález a na předtím neznámého královského kněze Wahtye a jeho rodinu.

Mostafa Waziri z Egyptské nejvyšší rady památek řekl, že očekává, že v místech nálezu rakví archeologové brzy objeví také starověkou dílnu, snad v roce 2021. I přes pandemii Egypt v červenci znovu otevřel své hranice pro návštěvníky. Egypťané doufají, že po zpřístupnění těchto nálezů dojde k novému přílivu turistů – turistika totiž značně upadla z důvodu covid-19.