Luxor vyniká mezi jinými egyptskými městy samotným bohatstvím svých turistických atrakcí a možností aktivit pro návštěvníky. Mnoho staroegyptských chrámů a hrobek s pestrými nástěnnými malbami z lokality činí muzeum pod širým nebem, takže nejspíš pak uvítáte změnu v podobě letu horkovzdušným balonem nebo plavby felukou. Je to místo, kde se nacházely starověké Théby, velké město faraonů Střední říše a Nové říše, kteří nechali na březích Nilu zbudovat mamutí stavby a rozsáhlé hrobky ukryté mezi skalnatými údolími na západním břehu řeky. Rozsah jejich ambicí nejlépe pochopíte ve skvělém chrámovém komplexu v Karnaku, ale najdete zde tolik památek, že snadno můžete strávit týden jen obdivováním velkoleposti strověkého Egypta. Je to nejlepší místo, kam se v Egyptě vydat poznávat divy starověkého světa.
Chrámy v Karnaku
Z mnoha památek v Luxoru je chrámový komplex v Karnaku jistě nejúžasnějším a nejkrásnějším počinem. V areálu se nachází Velký Amonův chrám, Chonsův chrám a Výroční chrám Thutmose III., a také okolní menší chrámy a svatyně. Komplex nebyl zbudován podle sjednoceného plánu, ale představuje stavební aktivity mnoha panovníků po sobě, kteří spolu soupeřili v rozšiřování a vyzdobování velkého státního svatostánku, který se v době Nové říše stal nejvýznamnějším z egyptských chrámů. Všechny zdejší monumenty jsou zbudovány v gigantickém měřítku, takže návštěvníci vedle nich působí jako mravenci, když vzhlížejí k mohutným sloupům a kolosálním sochám. I v případě, že budete mít málo času, se návštěvu zde snažte neuspěchat. Budete potřebovat minimálně 3 hodiny, abyste si udělali představu o celém komplexu. Do Karnaku se snadno dostanete pěšky z centra města po silnici Corniche vedoucí kolem Nilu, i když většina lidí kvůli horku raději cestuje taxi. Pokud budete mít omezené množství času, k dispozici je mnoho prohlídek, které Vás provedou hlavním památkami v Karnaku. Dobrou volbou je soukromá prohlídka luxorského východního břehu, Karnaku a chrámů v Luxoru, která zabere půl dne, a památky při ní navštívíte v doprovodu egyptologa.
Adresa: Maabad al-Karnak Street, východní břeh, Luxor
Údolí králů
Údolí králů, které se skrývá mezi skalnatými srázy na luxorském západním břehu, bylo místem posledního odpočinku králů/faraonů 18., 19. a 20. dynastie. Hrobky pokryté pestře pomalovanými zdmi s bohatými detaily bývají prvním místem, kam zamíří většina návštěvníků na západním břehu Nilu. Kdysi Egypťané věřili, že mrtví v doprovodu boha slunce proplouvají v noci ve člunu podsvětím, stěny hrobek jsou proto zdobeny texty a scénami znázorňujícími tuto plavbu a dávají zemřelému návod, kterým se má řídit. V údolí je celkem 63 hrobek, které představují výčet slavných jmen egyptské historie, včetně mladého faraona Tutanchamona. Hrobky jsou otevřené systémem střídání, aby byly co nejvíce chráněny hrobové malby před poškozením vlhkostí. Když sem zamíříte hned ráno (otvírá se v 6 hodin), budete si moct hrobky prohlédnout bez davů.
Let horkovzdušným balonem nad Luxorem při východu slunce
Ti, kdo zvládnou vstát, zatímco je ještě tma, budou odměněni pohledy z ptačí perspektivy na západní břeh při východu slunce. Lety balónem začínají hned po východu slunce a vznášejí se nad západním břehem s jeho zelenými poli mezi pustými srázy, takže uvidíte zdejší chrámy a hrobky z výšky. Lety obvykle trvají asi 45 minut, ale počítejte asi se 3 hodinami včetně vyzvednutí z Vašeho hotelu a dopravy zpátky. Ve městě je k dispozici řada operátorů. Pro skupinové lety balonem se používají větší koše, kam se vejde asi 24 cestujících a pilot.
Hlavní turistické atrakce Káhiry
Chrám v Luxoru
Luxorský chrám, který se tyčí nad moderním centrem města, je ódou na měnící se tvář Egypta v průběhu staletí. Nechal ho postavit Amenhotep III. (na místě staršího pískovcového chrámu), kdy byl znám jako „jižní harém Amona“ a věnován bohu Amonovi, jeho ženě Mut a jejich synovi, bohu měsíce Chonsovi. Jako všechny egyptské chrámy se skládá z kaplí bohů, vestibulu a vedlejších komor, velkého hypostylového sálu a otevřeného peristylového dvora, kam se vstupovalo ze severní strany velkou kolonádou. Chrám rozšiřovala a měnila řada dalších faraonů včetně Amenhotepa IV./Achnatona (který vymazal všechny odkazy na boha Amona v přidal svatostánek Atona), Tutanchamona (nechal stěny kolonády vyzdobit reliéfy a zničit chrám Atona), Sethiho I. (obnovil reliéfy Amona), a Ramesse II. (chrám podstatně rozšířil, přidal nový dvůr s kolonádou na severním konci). Během křesťanského období chrám prošel proměnou v kostel, zatímco v islámském období byla uvnitř komplexu zbudována Mešita Abu el-Haggag věnovaná tomuto váženému svatému muži.
Adresa: Luxor Corniche, východní břeh
Chrám Deir al-Bahrí (Chrám královny Hatšepsut)
Chrám Dér el-Bahrí se nachází na skvělém místě na západním břehu Nilu na úpatí strmých skal lemujících kopce v poušti, takže světlý, téměř bílý, pískovec vyniká proti zlatožlutým až světle hnědým skalám za ním. Chrámový komplex leží na třech terasách zvedajících se z pláně a spojených rampami, které ho rozdělují na severní a jžiní polovinu. Kolem západní strany každé terasy vede vyvýšená kolonáda. Terasy byly vytesány do východních svahů kopců, s opěrnými zdmi z nejlepšího pískovce po stranách a vzadu. Samotný chrám byl částečně vytesán ze skály. Komplex je uvnitř bohatě zdobený sochami, reliéfy a nápisy. Všimněte si, že se královna Hatšepsut prezentovala s atributy faraona-muže (včetně vousů a krátké zástěrky), aby ukázala, že má stejnou moc jako faraon.
Plavba felukou na Banana Island
Pokud budete mít dost chrámů a hrobek, neexistuje lepší způsob, jak si odpočinout, než se vydat felukou do parku Banana Island. Když poplujete z Luxoru 5 km proti proudu řeky, dostanete na na maličký ostrov s mnoha palmami, který tvoří skvělý příjemný kontrast k prašnému dny strávenému průzkumem faraonských pokladů na západním a východním břehu řeky. Sehnat feluku není žádný problém: kapitáni často shánějí zákazníky u nilské strany silnice Corniche v centru Luxoru. Plavby se obvykle platí podle počtu hodin. Plavba na Banana Island a zpátky tradiční felukou trvá asi 3 hodiny. Při ní můžete jen tak sedět a prohlížet si okolí Nilu, zatímco loď poháněná plachtami Vás ponese po řece. Pokud se budete vracet v době západu slunce, uvidíte řeku v její nejmajestátnější podobě.
Chrám Medinet Habu
Vedle slavného Údolí králů a Chrámu Deir al-Bahri bývá chrám Medinet Habu na západním břehu často přehlížen, ale přitom patří k chrámům s nejkrásnější výzdobou v Egyptě a určitě byste si jeho návštěvu neměli nechat ujít. Komplex se skládá z malého staršího chrámu, vybudovaného během 18. dynastie a zvětšeného v Pozdním období, a velkého Chrámu Ramesse III. spojovaného s královským palácem, který je obklopen čtyřmetrovou cihlovou zdí s cimbuřím. Hlavní chrám byl vybudován přesně podle Ramessea a rovněž byl zasvěcen Amonovi. Zdejší reliéfy patří k nejlepším, které můžete spatřit na západním břehu Nilu.
Hrobky šlechticů
Pokud nemáte dost hrobek z Údolí králů, pak zamiřte k Hrobkám šlechticů, které nejsou tak proslulé, ale ve skutečnosti ukrývají lépe zachovalé příklady hrobových maleb. Lokalita na západním břehu Nilu zahrnuje kolem 400 hrobek různých hodnostářů, které pocházejí zhruba od 6. dynastie až do ptolemajovskového období. Zdejší hrobové malby se tolik nezabývají provázením mrtvého do podsvětí, ale spíše ukazují scény z každodenního života v Egyptě. Především hrobka Sennofera, hrobka Rechmirea, hrobka Chonsua, hrobka Benia/Paheqamena, hrobka Menny a hrobka Nachta ukrývají malby patřící k nejpestřejším a nejzajímavějším v Egyptě. Pokud budete mít omezený čas, vyberte si hrobku Sennofera a hrobku Rechmirea. V obou uvidíte velmi detailní malby znázorňující z každodenního života, práce a rodinného života těchto mužů. Sennofer was vrchní dohlížeč za vlády Amenhotepa II. a Rechmire faraonův vezír.
.
Memnonovy kolosy
Memnonovy kolosy jsou první monumenty, které většina návštěvníků spatří na západním břehu Nilu. Obří sochy stojí vedle hlavní silnice, která vede z luxorského předměstí Al-Gezira na západním břehu, těsně před hlavní prodejnou vstupenek. Sochy vytesané z tvrdého žlutohnědého pískovce vytěženého v kopcích nad Edfu (níže) představují Amenhotepa III. sedícího na trůně ve tvaru kostky a kdysi stály u vchodu do faraonova chrámu, z něhož se dochovalo jen pár stop. V dobách římského císařství byly považovány za sochy Memnona, syna Eos a Tithóna, který byl zabit Achillem během Trójské války. Jižní kolos je lépe zachovalý než severní. Tyčí se do výšky téměř 20 m a základna je částečně schovaná v písku. I s korunou, kterou socha původně měla, ale dávno zmizela, musela celková výška činit asi 21 m. Severní kolos byl znám také jako „zpívající kolos“, a tato skutečnost sem v římském císařském období přitahovala řadu návštěvníků. Lidé si všimli, že socha při východu slunce vydávý jakýsi tón, což dalo vzniknout mýtu, že Memnon takto zdraví svoji matku Eos. Zvuk přestal být slyšet poté, co císař Septimus Severus nechal opravit horní část sochy. Když půjdete pěšky za sochy, můžete vidět rozsáhlou lokalitu (kterou v současnosti odkrývají archeologové), kde kdysi stál chrám Amenhotepa III..
Několik méně známých faktů o starověkém Egyptě
Ramesseum
Velký zádušní chrám, který postavil Ramses II. a věnoval ho Amonovi, stojí na okraji kultivované země asi 1,5 km jižně od Deir el-Bahri na západním břehu Nilu. I když se dochovala jen asi polovina původní stavby, dodnes představuje velmi působivý monument. Během římského císařského období byla známa jako hrobka Ozymandia, zmiňuje ji historik Diodóros (1. stol. př.n.l.) a později ji učinil nesmrtelnou anglický básník P.B. Shelley ve své básni Ozymandias. Severní věž a jižní věž jsou popsány reliéfy zobrazujícími bitvu Ramsese II. s Chetity, podobnými reliéfům v Abú Simbelu. Na jižní věži celou levou polovinu zabírá Bitva u Kadeše (1274 př. n. l.). Scény zobrazují faraona Ramsese ve válečném vozíku jedoucím proti Chetitům, které zabíjí svými šípy nebo prchají a padají do řeky Orontes; na pravé straně uvidíte chetitského prince a nepřátele prchající do své pevnosti. Na prvním dvoře najdete zbytky kolosální sochy krále, která podle odhadů původně celkem měřila 17,5 m a vážila více jak 1000 tun.
Údolí královen
Hrobky v Údolí královen na západním břehu Nilu většinou spadají do 19. a 20. dynastie. Celkem je známo téměř 80 hrobek, z nichž většinu vykopala italská expedice v čele s Ernestem Schiaparellim v letech 1903-1905. Mnoho hrobek je nedokončených a bez výzdoby, takže se podobají spíše jeskyním ve skále. Najdete zde pár vytesaných nápisů a reliéfů, ale většina výzdoby je tvořena malbou na štukování. Jen 4 hrobky jsou přístupné veřejnosti, patří k nim však také proslulá hrobka královny Nefertari, znovu zpřístupněná v roce 2016, takže cesta sem stojí za to. Hrobka královny Nefertari, manželky Ramesse II., je považována za nejkrásnější z hrobek na západním nilském břehu. Stěny a stropy komor jsou pokryty oslnivými, velmi detailními a barevnými scénami, které oslavují legendární krásu Nefertari. Z dalších 3 hrobek, které zde můžete navštívit, je nejlepší Hrobka prince Amon-her-khopshefa s malbami v komorách, které mají dobře zachovalé barvy. Amen-her-khopshef, syn Ramesse III., zemřel v mladém věku. Pokud budete mít dostatek času nebo Vás hrobky skutečně zajímají, hrobka Chamuaseta (dalšího syna Ramesse III.) a hrobka královny Titi ukrývají některé zajímavé zachovalé scény, i když ty v hrobce Titi jsou více vybledlé než v hrobce Chamuaseta. Archeologové nejsou jednotní v tom, kdo byl manželem Titi.
Muzeum v Luxoru
Luxorské muzeum, které je jedním z nejlepších v Egyptě, vystavuje krásně uspořádanou sbírku z místní lokality vyprávějící příběh starověkých Théb, od Staré říše až do islámského období. V majetku muzea jsou dvě mumie faraonů, Ahmose I. a Ramsese I., ve dvou místnostech v přízemí, které stojí za návštěvu samo o sobě. Horní patro pak nabízí oslnivý přehlídku amuletů, stříbrných mís, vybavení hrobů a hrobek a votivní desky táhnoucí se středem podlahy. Když zde budete, podívejte se na reliéfy ze znovu vztyčené Achnatonovy zdi. Celkem 283 pískovcových bloků je pokryto malovanými reliéfy, které se původně nacházely v Achnatonově Chrámu slunce v Karnaku.
Adresa: Luxor Corniche, východní břeh
Deir el-Medina
Dér el-Medína na luxorském západním břehu Nilu zahrnuje malý chrám, zbytky vesničky dělníků (kde žili řemeslníci budující královské hrobky) a také hroby řemeslníků. Stojí za to se sem vydat kvůli nástěnným malbám zdobícím hrobky, které se liší svým stylem od těch ve faraonských hrobkách a představují živé znázornění každodenního života v dávném Egyptě. Nenechte si ujít návštěvu hrobky Sennedžema, což byl umělec z doby 19. dynastie. Zahrnuje klenutou hrobovou komoru a reliéfy a malby na náboženská témata včetně pěkného zobrazení pohřební hostiny. Věci z hrobky (objevené v roce 1886) jsou dnes vystaveny v Egyptském muzeu v Káhiře. Až si prohlédnete hrobky, projděte se ruinami vesnice dělníků až k chrámu v Deir el-Medina, který stojí ve srázu za ní. Malý chrám je mnohem mladším doplňkem lokality, pochází z ptolemaiovského a je věnován bohyni Hathor.
Kde: západní břeh Nilu
Potopený Herakleion vydává archeologické poklady
Zádušní chrám Sethiho I.
Zádušní chrám Sethiho I. na luxorském západním břehu Nilu je věnován Amonovi a kultu králova otce Ramesse I.. Zatímco Sethi I. ho nechal nedokončený, výzdoby se dočkal za Ramesse II. v podobě reliéfů a nápisů, které svojí kvalitou mohou soupeřit s těmi v Abydosu. Chrám byl původně dlouhý 158 m, ale dochoval se pouze svatostánek s různými sály a komorami a pár úlomky ze dvorů a pylonů. Pokud se zajímáte o staroegyptské dekorativní práce, Hypostylový sál v chrámu obsahuje vynikající příklady reliéfů. Na střešních kamenných deskách nad centrální uličkou spatříte okřídlený sluneční disk, letící supy a jména Sethiho I. obklopená hady a dvěma řadami hieroglyfů. Spodní reliéfy na stěnách znázorňují Sethiho I. a Ramesse II., jak obětují různým bohům, včetně Hathor z Dendery kojící Sethiho napravo.
Kopie Tutanchamonovy hrobky a Carterův dům
Skromný dům z hliněných cihel je místem, kde bydlel archeolog Howard Carter (1874– 1939) v době svého dlouhého hledání Tutanchamonovy hrobky. V jeho zahradě můžete navštívit přesnou kopii Tutanchamonovy hrobky v Údolí králů. Replika pohřební komory přesně do všech detailů odpovídá místu (včetně prachu) a vytvořila ji Nadace Factum pro digitální záchranu ve spolupráci s egyptským Ministerstvem pro starověké památky jako experiment. Miliony turistů přicházejí ročně do Egypta, aby si prohlédli faraonské hrobky a chrámy, ale zároveň má tento provoz vliv na citlivou atmosféru v hrobkách a vážně je poškozuje. Když tuto kopii navštívíte, budete také žasnout nad její přesností, a můžete zvážit, jak taková kopie může pomoci uchovat původní památky pro budoucnost. Nepoznáte rozdíl. Carterův dům samotný byl zrenovován a místnosti upraveny tak, jak byly v době, kdy zde žil, zatímco na zdech můžete spatřit zajímavé černobílé fotografie dokumentující jeho práci. Dům a model hrobky se nachází u hlavní silnice na západním břehu Nilu, hned za odbočkou, která vede k Zádušnímu chrámu Sethiho I..
Muzeum mumifikace
Malé, ale pozoruhodné muzeum v centru Luxoru seznamuje s procesem skrývajícím se za staroegyptskou praxí mumifikace prostřednictvím série kvalitních, informativních expozic. Ty zahrnují skutečné mumie (lidskou a zvířecí) a nástroje (včetně špachtle, kterou se mrtvému odstraňoval mozek) používané při mumifikaci. Není to jistě muzeum vhodné pro přecitlivělé lidi, ale srozumitelné informační panely a promyšlené expozice by si neměl nechat ujít každý, kdo se chce dozvědět více o pohřebních praktikách starých Egypťanů. Především si všimněte mumie Maserhartiho, vysokého kněze Amona z 21. dynastie, která je mimořádně dobře zachovalá.
Adresa: Luxor Corniche, východní břeh
***
KDE SE UBYTOVAT
Východní břeh Nilu nabízí obrovský výběr ubytování, i když na oblibě získává také ubytování na západním břehu, především pro ty, kdo se chtějí vydat k hrobkám a chrámům brzy ráno.
Luxusní hotely: Sofitel Winter Palace 5* je nejznámější a nejstarší hotel v Luxoru. Nabízí zelenou zahradu, bazény, jednu z nejlepších restaurací ve městě, a k tomu historické prostředí. Hilton Luxor Resort & Spa 5* má skvělé spa, několik restaurací a nekonečný bazén s výhledem na Nil.
Akční nabídka ubytování:
Hotely střední třídy: Jolie Ville Hotel & Spa – Kings Island 5* se nachází na soukromém ostrově na Nilu. Nabízí mnoho prvků resortu, nádherný areál, 3 venkovní bazény, tenisové kurty a fitcentrum. Oblíbený u skupinových zájezdů bývá Steigenberger Nile Palace Luxor 5* s dobrou hodnotou, výhledy na Nil, krásnými bazény a večerní zábavou.
Akční nabídka ubytování:
Ekonomické hotely: Nefertiti Hotel je jedno z nejoblíbenějších ekonomických ubytovacích zařízení na východním břehu Nilu s přátelským personálem, střešní terasou, výbornou restaurací a velmi čistými pokoji přímo v centru města. Na západním břehu Nilu se nachází El Mesala Hotel 3* nedaleko přístaviště trajektů Al-Gezira, takže je blízko města i památek na západním břehu Nilu. K dispozici je bazén a restaurace; většina pokojů má balkon s výhledem na Nil.
Akční nabídka ubytování:
TIPY A PROHLÍDKY
Půldenní prohlídka hrobek a chrámů: pokud nebudete mít mnoho času, vydejte se na soukromou prohlídku západního břehu Luxoru, Údolí králů a chrámu Hatšepsut. Trvá 4 hodiny, navštívíte si při ní 3 hrobky v Údolí králů, a pak se vydáte do Deir al-Bahri podívat se na slavný chrám královny Hatšepsut.
Celodenní prohlídka hrobek a chrámů: pokud chcete zvládnout všechny hlavní turistické atrakce Luxoru za jeden den, celodenní prohlídka východního a západního břehu v Luxoru zahrnuje návštěvu 5 nejslavnějších památek (Chrám v Karnaku, Luxorský chrám, Údolí králů, Deir al-Bahri a Memnonovy kolosy) s komentovanou prohlídkou.
Nejlepší doba, na kterou si naplánovat aktivity v Luxoru: během dne může být v Luxoru skutečně horko, takže je dobré si některé aktivity naplánovat na časné ráno nebo pozdě odpoledne/navečer. Přivstat si se zde rozhodně vyplatí, protože mnohé památky mají otevřeno už od 6 hod. ráno.
.
JEDNODENNÍ VÝLETY Z LUXORU
Chrámy v Abydosu
Velkolepý komplex nekropole v Abydosu je jedna z nejstarších nekropolí v Egyptě, spojováná s první egyptskou metropolí Thinis. Právě zde byli pohřbíváni králové a vysocí hodnostáři během 1. a 2. dynastie; probíhaly zde rituály královských pohřbů, které symbolizovaly přechodný a opakující se charakter všech pozemských věcí. V centru lokality se nachází krásný chrám Sethiho I., označovaný za jeden z nejkompletnějších egyptských chrámů, které se dochovaly do dnešního dne. Většina návštěvníků sem přichází a prohlédne si pouze chrám, ale kromě toho v okolí najdete různá pohřebiště a menší ruiny, které můžete prozkoumávat. Abydos je vzdálen 162 km severně od Luxoru, takže většina lidí se sem vydává z Luxoru na celodenní výlet.
Chrám Hathor v Dendeře
I když je chrám Dendeře mnohem menší než starší chrámy, jako je Karnak, je to opravdu působivá památka. Za to vděčí jak vynikajícímu stavu, v jakém se zachoval, tak spoustě reliéfů a nápisů na zdech, které skýtají skvělou ukázku dekorativního umění pozdního faraonského období. Dendera samotná byla kdysi metropolí Horního Egypta a vzácné zbytky kdysi mocného města leží na západním břehu Nilu naproti modernímu městu Kena (Qena). Chrám však pochází z mnohem pozdějšího ptolemaiovského období a některé části chrámu nechali postavit římští císařové Tiberius a Traján. Dendera leží 76 km severně od Luxoru. Mnoho návštěvníků se sem vydáva taxíkem, což je nejpohodlnější možnost. Kromě toho jsou k dispozici pravidelné autobusové spoje z Luxoru do Keny.
Chrám Kom Ombo
Chrám Kom Ombo věnovaný bohům Sobekovi a Haroeris/Horovi, byl zbudován podle sjednoceného plánu, takže pojal dva chrámy v jedné budově. Chrám byl vyzdoben reliéfy P. Filométora, P. Euergeta II. a P. Neos Dionýsa. Kom Ombo je jeden z nejkrásnějších ptolemajovských chrámů v Egyptě; jeho bohatá výzdoba pochází z doby, kdy Kom Ombo s svojí polohou u Nilu představoval jedno z nejvýznamnějších center řemesel a obchodu Horního Egypta. Kom Ombo se nachází 168 km jižně od Luxoru. Většina lidí ho navštíví při cestě, když míří z Luxoru do Asuánu. Chrám představuje jednu z nejzajímavějších zastávek při plavbách po Nilu. Pokud ale nemáte v plánu cestu do Asuánu, z Luxoru můžete podniknout jednodenní výlet do Kom Ombo.
Horův chrám v Edfu
Horův chrám starý 2000 let se dochoval téměř dokonale a historie jeho stavby a popisy celé stavby se nacházejí mezi dlouhými nápisy na vnější ohrazující zdi, především na severním konci a na východní a západní straně. Stavba započala v roce 237 př.n.l. za vlády Ptolemaia III. Euergeta I. a byla dokončena v roce 212 za jeho následovníka P. Filopatóra. Relativní mládí chrámu (ve srovnání s chrámy v Luxoru) znamená, že je v mnohem lepším stavu než jiné chrámy, takže patří k nejlepším památkám v Egyptě, kde si můžete představit velkolepost starověkého Egypta. Edfu a jeho chrám se nachází 110 km jižně od Luxoru. Tak jako u chrámu Kom Ombo, každá turistická plavba po Nilu mezi Luxorem a Asuánem zastavuje také v Edfu. Pokud nemáte ve svém programu návštěvu Asuánu, můžete si snadno zařídit jednodenní výlet z Luxoru do Edfu (nebo do Edfu a chrámu Kom Ombo).
Chnumův chrám, Esna
V centru města Esna, zbavený suti z pozdějších staletí a dnes 9 m pod současnou úrovní ulice, se nachází starověký chrám Chnuma, boha s hlavou berana, a jemu přidružených bohyní Neit a Satet. Vnější stěny nesou reliéfy a nápisy římských císařů. Na druhé straně je zobrazen císař Domitian, jak bije své nepřátele v přítomnosti bohů Chnuma a Menhet, a na severní straně Chnum s bohyní Nebtu doprovázejí císaře Trajana se zahnutým mečem, také bijícího své nepřátele. Vestibul se 7 uličkami byl jediná část chrámu, která byla dokončená, a pochází téměř celý z římského císařského období. Esna leží 56 km jižně od Luxoru, takže tam můžete podniknout půldenní výlet z Luxoru.