Energy Dome spouští první CO2 bateriové úložiště energie na světě

Energy Dome spouští první CO2 bateriové úložiště energie na světě 1

Italská společnost Energy Dome otevřela první ze svých pozoruhodných zařízení na ukládání energie na úrovni sítě. Tyto „CO² baterie“ dokážou ukládat obnovitelnou energii po dlouhou dobu a rychle ji uvolňovat, a to za méně než polovinu nákladů než velké lithiové baterie.

Po celém světě budou zapotřebí velkokapacitní úložiště energie v obrovském měřítku, protože zelená energie začíná přebírat světové dodávky energie. Obnovitelná energie je často generována v dobách a na místech, kde není skutečně potřeba, a různé technologie ukládání na úrovni sítě se snaží zasáhnout různé mezery na trhu s energií, z nichž každá má své vlastní silné a slabé stránky. V kostce o technologii baterií Energy Dome s CO2: oxid uhličitý se dramaticky rozpíná, když se z kapalného skupenství přesune do plynného skupenství, ve kterém se pod tlakem usadí alespoň 5x vyšší než je atmosférický tlak Země. Přitom při pokojové teplotě se 2,5675 l kapalného CO2 udržovaného na 56 atmosférách tlaku rozšíří na 1000 litrů plynného CO2 – to je téměř 400 násobek! Baterie Energy Dome využívají obrovské kopule s obřími pružnými vaky plnými oxidu uhličitého (CO²). Svou baterii „nabíjí“ pomocí energie k provozu elektrických kompresorů, které stlačují plyn do stále menšího objemu, případně jej kondenzují na kapalinu, která je skladována pod tlakem při okolní teplotě. Proces nabíjení vytváří odpadní teplo, které je zachycováno v systému akumulace tepelné energie. Dokud je tlak udržován, oxid uhličitý bude spočívat na místě po dlouhou dobu. Když bude potřeba energie, systém využije své uložené teplo k odpařování CO² a sada turbín poskytne energii zpět do sítě, zatímco oxid uhličitý expanduje zpět do kupole-vaku. Podle Energy Dome je účinnost řešení více než 75 % – v tomto ohledu nemůže konkurovat velkým lithiovým bateriím. Ale cena je v energetickém sektoru zásadním faktorem a podle společnosti její vyrovnané náklady na skladování budou během několika let řádově 50-60 USD za MWh, což je mnohem méně než 132-245 USD za MWh, kolik stojí použití lithiových baterií. Existují řešení, která ukládají energii levněji, ale obvykle pomaleji reagují na poptávku a jsou vhodnější pro dlouhodobější sezónní výrobu energie a neshody v poptávce, kde tyto CO² baterie mohou fungovat více jako lithiové baterie s okamžitou odezvou, zatímco uchovávají energii déle s menší degradací systému. A to i poloprovozní zařízení. Společnost založená v únoru 2020 vloni oznámila, že postaví svůj první závod na Sardinii a spustí jej do roku 2022. A to se jí povedlo s pozoruhodnou rychlostí. Závod na Sardinii je přiměřeně malý, skladuje pouze 4 MWh energie a nabízí maximální výkon 2,5 MWe, ale společnost tvrdí, že dokazuje, že koncept funguje; navíc byl vybudován s použitím standardního vybavení dostupného kdekoli na světě. Přitom demonstruje, že ve skutečnosti neexistují žádné překážky pro rozsáhlé globální zavádění.

Další na řadě má být plnohodnotná elektrárna skladující 200 MWh energie a dodávající v případě potřeby až 20 MWe. Společnost Energy Dome říká, že se očekává, že její první závod v plné velikosti bude uveden do provozu před koncem roku 2023, že už prodala závody v Itálii, Německu, Africe a na Středním východě. Přesouvá se na „získávání finančních prostředků série B, aby se mohla rozšířit, až se operace komerčně rozšíří“.

.