Tour de France, proslulý etapový závod profesionálních cyklistů, má skutečně bohatou historii. První pořadání této akce se datuje do roku 1903, kdy závod zorganizoval sportovní deník L’Auto. Od této doby se Tour de France koná ve Francii každoročně v červenci, s výjimkou let první a druhé světové války, kdy byl závod přerušen.
Závodní trať končí vždy v Paříži, tradiční cílovou pásku cyklisté prolétávají na nádherném bulváru Champs-Élysées. I přesto, že konec závodu je vždy stejný, trasa závodu se mění z rok na rok a může vést i dalšími zeměmi. Ačkoli zpočátku v závodě převažovali francouzští závodníci, dnes se Tour de France těší účasti cyklistů z celého světa.
S rostoucí popularitou a prestiží závodu se postupem času začala prodlužovat i jeho trasa. Dnes je Tour de France nejen jednou z nejdůležitějších světových sportovních událostí roku, ale také jedním z nejprestižnějších třítýdenních cyklistických závodů, společně se závody Giro d’Italia a Vuelta a España.
Závod se skládá z různých etap, které zahrnují rovinaté etapy, časovky i náročné horské pasáže vedoucí přes vrcholy hor ve Vogézách, v Centrálním masívu, v pohoří Jura a zejména v Alpách a Pyrenejích. Ve 23 dnech absolvují cyklisté 21 etap, přičemž celková délka závodu se pohybuje kolem 3500 km.
Počet účastnických týmů se obvykle pohybuje mezi dvaceti a dvaadvaceti, přičemž v každém z nich do roku 2017 startovalo devět závodníků. Od roku 2018 byl počet členů týmu snížen na osm. Všechny etapy se do cíle jedou na čas. Po dojezdu se vždy přičte čas etapy ke stávajícímu skóre závodníka.
Vítězem prvního ročníku v roce 1903 se stal Maurice Garin. Postupem let se na vrchol pódia dostalo několik významných jmen, včetně Jacquesa Anquetila, Eddyho Merckxe, Bernarda Hinaulta a Miguela Induraina, kteří dokázali vyhrát pět ročníků Tour de France. Sedm ročníků dokázal vyhrát Lance Armstrong, kterému však byla později vítězství odebrána kvůli dopingu.
Závod Tour de France má bohatou, ale také tragickou historii, kdy v průběhu závodů došlo k úmrtí několika závodníků. První tragický případ se stal v roce 1910, kdy zemřel francouzský závodník Adolphe Helière za nevyjasněných okolností během volného dne. Dalšími případy byli Francisco Cepeda, Tom Simpson a Fabio Casartelli.
Tour de France byla v průběhu let řízena řadou ředitelů, začínající Henri Desgrange v roce 1903 a končící současným ředitelem Christianem Prudhomme.
Tour de France je více než jen sportovní událost. Je to kulturní a historický fenomén, který odráží mnoho aspektů francouzské i globální společnosti. Je to výzva, soutěž a především oslava sportovního ducha a vytrvalosti.