Na zbrojním veletrhu IDET, který se konal letos v Brně, byla 19. května představena 155 mm lehká vezená kanonové houfnice EVA. Tuto houfnici představil veřejnosti sám ministr obrany Slovenské republiky Martin Glváč. Výrobek, který byl zkonstruován Slovenské společnostmi Konštrukta – Defence a ZTS Special spadajících pod skupinu firem DMD Group v Dubnici nad Váhom. Základem celého zbraňového systému je 155mm kanón dlouhý 8,2 metru na podvozku Tatra 6 × 6.
Vozidlo váží 20,2 tuny a je dlouhé 11,2 metru. Vysoké je 3,33 metru, případně se může nakonfigurovat na 2,7 metru pro leteckou přepravu. Další rozměry, spolu s prohlášením výrobců, ukazují, že systém je možné přepravovat letadlem C-130 Hercules. Dojezd je 700 km a maximální rychlost na vozovce 80 km / h. Posádku tvoří tři muži.
Samotný zbraňový systém je odvozen ze samohybné kanónové houfnice vz. 2000 ZUZANA, který je ve výzbroji našich ozbrojených sil. Díky „odvození“ a vylepšení trval vývoj a samotná konstrukce prototypu „jen“ 9 měsíců. Systém je ovládán operátorem z kabiny. V případě poškození automatického ovládání je možné ovládat systém manuálně ze sedadla na levé straně plošiny.
V jednom zásobníku se nachází 12 střel. Samotné vozidlo nese ještě jeden zásobník. Maximální dostřel je až 41 kilometrů.
Při představování uvedl ministr obrany, že vozidlo bude zavedeno do výzbroje našich ozbrojených sil a bude se brát také ohled na možný export. Samozřejmě, „naše“ houfnice bude muset konkurovat dalším podobným konceptům z různých zemí světa, avšak má velkou šanci být produkována i pro zahraniční trh.
Systém bude muset ještě před zavedením do výzbroje a prodejem projít ostrými vojenskými zkouškami, které by měly být hotové až na začátku příštího roku a ukázat, zda je systém opravdu funkční
EVA je nejnovějším přírůstkem do rodiny samohybných houfnic, vyráběných na Slovensku. První byla DANA, která přišla na svět ještě v 70. letech minulého století. Po ní následovala ZUZANA a ZUZANA 2.
EVA nebyla jediným výrobkem z naší země, který byl prezentován na letošním Idete. Další novinkou byl Polsko – slovenský projekt obrněného transportéru Scipio. Koncept je spojením polského vylepšeného transportéru ROSOMAK a bezpilotní věže TURRA 30, vyrobené Slovenská společností EVPÚ.
Slovenské společnosti, orientující se na zbrojní vývoj, tímto konceptem dokázali, že naše země je stále schopná i v zbrojním odvětví vyvíjet a konstruovat novinky, které jsou schopny konkurovat zahraničním výrobcům.