Český hrad Houska – ukrývá se na něm brána do pekla?

Český hrad Houska - ukrývá se na něm brána do pekla? 1

Hrad Houska patří mezi nejtajuplnější hrady v České republice. Říká se o něm, že v jeho podzemí se má ukrývat brána do pekla, o čemž mají svědčit několik svědectví z první ruky. Kde se má pekelná brána nacházet a jaké legendy se o tomto hradě vyprávějí už celá staletí?

Tajuplný hrad Houska

Hrad Houska se nachází nedaleko České Lípy ve východní části Kokořínských lesů. Nedobytný hrad měl v letech 1270 až 1280 založit Přemysl Otakar II., ale i podle historiků je překvapivá jeho poloha. Hrad Houska totiž nestojí v blízkosti žádné obchodní cesty, nesloužil ani jako královský hrad – měl jen chránit okolní panství před nepřátelskými nájezdy, a největším nedostatkem bylo to, že hrad neměl přístup k vodě.

Proč tedy právě na tomto místě stojí hrad Houska? Zajímavostí je, že dnes již neexistující hradní věže, navíc byly postaveny ve vnitřních prostorách a připomínaly vězeňské strážní věže, jakoby se na hradě mělo nacházet něco cenné nebo velmi nebezpečné.

houska

Kde se nachází pekelná brána?

Svědectví několika kastelánů hovoří o tom, že na hradě Houska se v noci prochází různé přízraky, které tam měly přijít ze samotného pekla. Hovoří se o třech pekelných branách. Jedna se má nacházet v hradní studni, o čem má prý svědčit i to, že na hradě nikdy nebyl dostatek vody.

Druhá brána se má nacházet v hradní kapli. Právě kaple je umístěna velmi nezvykle – uprostřed hradního areálu. Velkou záhadou je to, že stěny kaple jsou tak vlhké, že jimi prorůstají lišejníky, ale všechny ostatní stěny hradu jsou zcela vysušené.

Třetím vstupem do pekla má být podle pověsti puklina ve skále, na níž je hrad Houska postaven. Svědectví o tom přinesl dokonce i český spisovatel Karel Hynek Mácha, který se zde v 30. letech 19. století zastavil. Jako jeden z mála lidí se na hradě odvážil strávit noc.

Podle jeho výpovědi se vzbudil asi o druhé hodině ráno, a byl velmi zvědavý na puklinu ve skále, v níž se měla podle pověsti nacházet brána do pekla. Zapálil si proto pochodeň, a chtěl puklinu prozkoumat. Pochodeň mu však uvnitř pukliny zhasla, a on se ocitl v naprosté tmě.

Mácha se zde podle svých slov měl setkat s různými tajuplnými bytostmi s ohnivýma očima přímo ze samotného pekla. Z pukliny se nakonec dostal, ale nikdy se už na hrad nevrátil.

Podle českého záhadologa Otomara Dvořáka se však brána do pekla nemá nacházet uvnitř hradu, ale pár kilometrů od něj na vrcholku nedalekého kopce, kde stával barokní kostelík. Pod jeho základy se nacházejí pozůstatky zasypané podzemní kapličky.

Legendy o pekle a pekelných bytostech.

Jedna legenda hovoří o tom, že obyvatelé hradu chtěli zjistit pravdu o tom, zda jsou pověsti o puklině, v níž se má nacházet pekelná brána opravdu pravdivé, a na zodpovězení tohoto tajemství využili jednoho vězně, který byl odsouzen na smrt.

TOM1a084c_houska_1

Vězni byla nabídnuta svoboda a milost pod podmínkou, že se podívá do pukliny, a všem řekne, zda se tam opravdu nachází brána do pekla. Vězeň s nabídkou souhlasil, a tak se spustil po laně do skalní díry. V polovině cesty však začal velmi křičet, a chtěl aby ho vytáhli rychle ven.

Když vězně vytáhli, viděli jak se třese strachy, a vlasy, které měl předtím černé, mu celé zbělely hrůzou. Když se ho zeptali co tam viděl, tak odpověděl, že ďábli, a pak dodal, že peklo se nedá srovnat se smrtí. Obyvatelé hradu se pak rozhodli puklinu ve skále zasypat, ale nikdy se jim to úplně nepodařilo, jakoby se všechno kamení někde stále ztrácelo.

Na hradě Houska

se ještě i dnes mohou lidé setkat s podivnými úkazy, přízraky, ale i záhadnými zvuky přicházejícími jakoby odnikud, o nichž vypovídali ti, kteří se na hradě rozhodli strávit noc. Spousta senzibilů a parapsychologů potvrdilo, že na hradě Houska je něco děsivé a za jeho zdmi se skrývá hrůzostrašné tajemství.

Jedna ze záhad se vztahuje i na fotografování na hradě. Fotky z Housky prý nikdy pořádně nevyjdou, což potvrdila většina lidí, kteří na hradě fotili. A nakonec i v okolí hradu se to má podle legend různými tvory s rohy na čele jen hemžit. Jsou některé legendy o hradu Houska pravdivé?

Kdo v noci na hradě straší a odkud pocházejí záhadné neidentifikovatelné zvuky? Může se v zasypané puklině ze středověku nacházet nějaká brána do jiné dimenze jak si myslí někteří senzibilové? Hrad Houska patří k nejzáhadnějším českým hradem a odpovědi na některé otázky zůstanou asi ještě dlouho nezodpovězené?