Více než 200 stavitelů lodí a námořníků se sešlo při spouštění nejnovějšího amerického torpédoborce na vodu. Předznamenává futuristický design lodi USS Zumwalt novou éru námořního vojenství?
S výtlakem téměř 15 tisíc tun a délkou 180 metrů jde o vůbec největší torpédoborec, jaký byl kdy ve službách americké armády. Pojmenovali ho podle admirála Elma Zumwalta, nejmladšího velitele námořních operací v dějinách USA.
Do Atlantiku se torpédoborec dostal po řece Kennebec ve státě Maine. Podobnou cestu absolvovali všechny lodě, které vyrobily v loděnici Bath Iron Works.
Futuristický design lodě spočívá v její nekonvenční pyramidové konstrukci. Zatímco většina lodí se směrem od paluby dolů zužuje, u USS Zumwalt je to naopak. Důvodem je fakt, že takový design má být údajně těžší zachytitelný radarem.
Na druhé straně stojí obavy některých odborníků, kteří tvrdí, že na rozbouřeném moři může být torpédoborec nestabilní. Vývoj a stavba plavidla vyšla americkou vládu na téměř čtyři sta miliard Kč.
Je prvním ze série tří torpédoborců třídy Zumwalt, které by dohromady měly stát astronomických čtyři sta miliard Kč. Když si člověk představí, jak by se tyto peníze daly investovat v oblastech zlepšování životního prostředí či snižování chudoby, asi se začne velmi divit.
USS Zumwalt je také vybaven zbraní nové generace. Minimálně příznivcům počítačových her určitě něco říká pojem „rail gun“. Tato zbraň dokáže díky elektromagnetickým impulsem vystřelovat desetikilogramové náboje rychlostí mech 7.
To znamená, že jsou sedminásobně rychlejší, než zvuk, a cíl dokážou zasáhnout ze vzdálenosti 160 kilometrů. Zbývá jen doufat, že se tento torpédoborec nikdy nedostane do opravdového konfliktu.
Zajímavé zřejmě bude také sledovat, jakým způsobem budou na stavbu USS Zumwalt odpovídat například Rusové nebo Číňané. Závody ve zbrojení totiž ani náhodou neskončily pádem Sovětského svazu a je pravděpodobné, že budou pokračovat ještě dlouhá léta.