Guinea-Conakry
Guinea nebývá častým cílem turistů: její pověst poznamenala dlouhodobá politická nestabilita a propuknutí eboly, takže se jedná o zemi, které se většina lidí vyhne. Avšak pro cestovatele, kteří se rádi vydávají do neznámých vod, má Guinea mnoho lákadel.
Divoká západoafrická země s odlehlými kopci, panenským deštným pralesem a řítícími se vodopády je místem s fantastickou krajinou. Když se zde ponoříte do přírody, budete Guineu milovat. Nečekejte však, že to bude snadné: země dlouhodobě prochází politickou nestabilitou s výbuchy násilí, a právě zde v roce 2014 zemřel první člověk na ebolu. Navíc se jedná o mimořádně chudou zemi a mimo metropoli Conakry není cestování snadné: korupce je rozbujelá a všudypřítomná vojenská kontrolní stanoviště odrazující.
Conakry však také nabízí spoustu zábavy. Je zde čilý noční život a rozumný počet restaurací mezinárodního standardu, které podávají především francouzskou kuchyni. Zdejší hotelová scéna je v plenkách, kdy možnosti ubytování sahají od malých penzionů až po mírně zchátralé mezinárodní řetězce, avšak město má určité kouzlo.
Pokud Vás chaotické Conakry omrzí, nasedněte na trajekt a vydejte se na Iles de Los, malé souostroví ležící nedaleko pobřeží. Ostrovy jsou přesným opakem rušné metropole a nabízejí čisté písečné pláže, prosté penziony a poklidnou atmosféru, která působí jako úplně jiný svět.
Mimo metropoli však navštěvují turisté Guineu jen zřídka kvůli obtížnosti cestování. Veřejná doprava je přelidněná, nepohodlná a pomalá, ale zase Vám umožní se vyhnout nepříjemnostem s policisty, které cizinci řídící vlastní auto obvykle přitahují.
Co dělat a na co se podívat
- vydejte se za kulturou v metropoli Conakry
- opalujte se na pláži na ostrově
- jeskyně Kakimbon opředené pověstmi
- vodopády Kinkon
- trh s barvenými látkami ve městě Kindia
- hledejte pramen řeky Niger
- zábava ve městě Faranah
- pěší túry v pohoří Futa Džalon
- pozorování divokých zvířat na savaně
***
Guinea-Bissau
Přestože je Guinea-Bissau známá spíše kvůli svým vojenským převratům a vládním krizím, její odvážné kouzlo, vybledlá koloniální sláva a úžasné přírodní divy ukazují, že nabízí mnohem více. Malá země ležící mezi Senegalem a Guineou nese jasný latinský vliv a patří k několika málo africkým zemím, kde se slaví karneval. Vždy v únoru zde proběhne bouřlivá přehlídka barev a kultury, kdy ulice metropole Bissau obsadí tanečníci v tradičním oděvu a výstroji. Předvádějí se při tanci za zvuku bubnů a bujarého aplausu davů.
Silnice v Bissau jsou rozbité a dodávky elektřiny nevypočitatelné, ale zchátralá metropole nabízí drsné zvětralé kouzlo. Velkolepost její portugalské minulosti je dobře patrná: koloniální krása města sice vybledla, ale stále má jiskru a přívětivého ducha, které upoutají návštěvníky. Město je malé a snadno se zde zorientujete, přičemž nabízí pár živých barů a restaurací představujících tradiční kus místního života.
Pro milovníky přírody je hlavní atrakcí souostroví Bijagós (UNESCO), které leží u pobřeží. Zde mohou návštěvníci spatřit vzácné hrošíky liberijské, kteří si hoví v teplých lagunách. Nejsou však jedinou zdejší atrakcí: oceán kolem asi 88 ostrovů je domovem žraloků, kapustňáků a želv, nemluvě o nespočtu stěhovavých ptáků, kteří se zde zdržují během zimy v Evropě. Nezapomeňte si proto vzít dalekohled.
Cestování v zemi není vždy jednoduché, ale pro ty, kdo mají smysl pro dobrodružství a otevřenou mysl, může být mimořádně podnětné. Přestože zemi trápí politická nestabilita a chudoba, radost ze života jejích obyvatel přetrvává a země je v tichosti skvělá.
Co dělat a na co se podívat
- navštivte hnízdiště želv
- prohlédněte si metropoli Bissau
- oslavy karnevalu
- krásné pláže
- město Cacheu s historickou pevností
- hrošík liberijský a šimpanzi
- rybaření na hlubokém moři
- navštivte ruiny původní metropole Guiney-Bissau
- táboření na neobydleném ostrově
***
Rovníková Guinea
Země je dnes známá především jako inspirace pro thriller Fredericka Forsytha Žoldáci, přičemž politická situace v horké a vlhké Rovníkové Guineji určitě není jednoduchá. Často dochází ke korupci, porušování lidských práv a k politickému násilí, a i přes obrovské bohatství ropy se k lidem dostalo jen velmi málo, takže chudoba je rozšířená. Kvůli tomu země, která zabírá území na africké pevnině a pěti ostrovech u pobřeží, není vybavená na turistiku. Cestování zde může být náročné a pokoje v hotelech buď omezené počtem, nebo drahé ve srovnání se sousedními státy. Přitom však Rovníková Guinea nabízí vzácnou příležitost seznámit se s koloniální historií v centrální Africe a také původní čistou přírodu.
Velké oblasti Rio Muni v pevninské Rovníkové Guineji byly vyhrazeny jako chráněné zóny. Deštné pralesy v zemi, které jsou mezinárodně známé svojí biodiverzitou a možnostmi pěších túr, jsou domovem ohrožených primátů včetně mandrilů, šimpanzů a goril, ale také slonů pralesních.
Metropole Malabo postrádá frenetickou energii některých měst na africkém kontinentě a vše zde probíhá pomalu. Jeho poklidná atmosféra i místní lidé jsou možná výsledkem polohy města na dusném ostrově Bioko. Vedlejší ulice jsou přitom nejlepším místem v zemi, kde se můžete setkat s architektonickými krásami, které zde zanechal španělský koloniální režim.
Kromě metropole se na ostrově Bioko také nacházejí kráterová jezera Lago Lorento a Lago Biao. Jedná se o idylická místa pro relaxaci, kde se z každého zájemce o ptactvo rychle stane vášnivý ornitolog: samotná škála zdejšího ptactva je závratná.
Díky svým přírodním divům a pohostinným obyvatelům se mohla Rovníková Guinea dostat na turistické mapy už před lety, ale její pověst související s politickou nestabilitou způsobuje, že stále představuje nevyužitý poklad.
Co dělat a na co se podívat:
- NP Monte Alen
- vodopády v Moca
- Pico Basilé, Pico Malabo – sopky
- Bata – přístavní město
- Arena Blanca – pláž s bílým pískem
- Moca – město
- Malabo – metropole