Druhé největší chorvatské město Split může sloužit jako praktická základna, ze které se budete vydávat na průzkumy okolní země, ale také může se také chlubit vlastními turistickými atrakcemi. Město je nepřetržitě osídleno po tisíciletí: první byli Římané, po nich Byzantinci, Chorvaté, Benátčané a nakonec Rakušané, kteří odešli až v roce 1918. Hlavní atrakcí Splitu je jeho krásně zachovalé Staré město, které zahrnuje Diokleciánův palác, Archeologické muzeum a Galerii Ivana Meštroviće, jež bývá považována za nejlepší galerii-muzeum umění v Chorvatsku. Hlavní turistické centrum Splitu se nachází hned vedle příjemné nábřežní promenády, kde návštěvníci naleznou jídlo, zábavu a hotely patřící k nejlepším ve městě. A pokud se ze Splitu budete vydávat na průzkumy ostatních částí Chorvatska, v jeho blízkosti naleznete starověké město Salona a krásné pláže Zlatni Rat, Brela, Milna, ostrov Šolta a Paklené ostrovy.
Diokleciánův palác
Diokleciánův palác byl postaven na pokyn císaře Diokleciána a jedná se o velmi dobře zachovalou stavbu ve stylu římského vojenského tábora. Přestože zde Dioklecián žil pouze 8 let do své smrti v roce 313 n.l., palác hrál nadále významnou roli jako správní centrum a sídlo guvernéra oblasti. O tři staletí později v roce 615 n.l., se stal palác útočištěm obyvatel města Salona, které bylo vypleněno Avary. Palác měl původně délku asi 215 m a šířku 180 m a obklopovaly ho silné hradby o výšce až 28 m. Na každém rohu měl obrannou věž a celkem čtyři vchody-brány, z nichž jsou významné tři: Zlatá brána, Stříbrná brána a Železná brána. Podle římské tradice spojuje protější brány silnice, které se uprostřed protínají. Komplex je památkou chráněnou UNESCO a ukrývá některé pamětihodnosti, jako je Katedrála sv. Domnia, někdejší Jupiterův chrám, středověké náměstí Brace Radiče s věží Marina z 15. století, palác Milesi ze 17. století a socha Marko Maruliče (který bývá považován za zakladatele chorvatské literatury) od Ivana Meštroviće.
Katedrála sv. Domnia
Katedrálu sv. Domnia (Katedrala Sv. Duje) uvnitř Diokleciánova paláce a původně Diokleciánovo mauzoleum navrhl Filotas a vysvěcena byla v 7. století. Od té doby se katedrála změnila jen nepatrně, až na přidání zvonice vysoké 60 m, která byla stavěna po etapách od 12. do 16. století (je možné na ni vystoupit a nabízí skvělý výhled na areál paláce). Nádherná katedrála v korintském stylu má oktagonální půdorys se dvojitou řadou sloupů, z nichž některé jsou římské originály, a ukrývá také některé zajímavé prvky v interiéru, především oltář sv. Domnia a hexagonální románskou kamennou kazatelnu z 13. století.
Galerie Ivana Meštroviće
Přestože řadu krásných příkladů prací Ivana Meštroviće naleznete po celém městě, nejlepším místem, kde se můžete seznámit s dílem nejvážnějšího umělce Chorvatska, je po něm pojmenovaná galerie. Meštrovič byl dobrým přítelem Rodina a bývá obecně považován za jednoho z nejvýznamnějších sochařů 20. století, který také sám dohlížel na projekt galerie. Budova Galerie Ivana Meštroviće byla původně jeho sídlem ve 30. letech 20. století a jako galerie začala fungovat v roce 1952 poté, co jí samotný umělec věnoval značnou sbírku svého umění. K hlavním atrakcím patří sbírka 86 soch z mramoru, kamene, bronzu, dřeva a sádry, řada kreseb a 8 velkých bronzových soch v zahradě galerie.
Adresa: Šetalište Ivana Meštrovića 46, 21000, Split
Lesní park Marjan a schody na Marjan
Obyvatelé Splitu jsou hrdí na svůj Lesní park Marjan, a to oprávněně. Krásný park leží na poloostrově s výhledem na město a představuje skvělé útočiště pro návštěvníky unavené chůzí. Kromě řady odpočinkových prostorů a laviček jsou pro park typické vysoké borovice, které stíní poklidné stezky pro pěší. Zajímavé jsou rovněž schody na Marjan, které umožňují přístup na vyhlídku Telegrin, odkud budete mít pozoruhodný výhled na moře včetně míst, jako je Kaštelský záliv, Salona, vesnice Klis, město Trogir a ostrovy Čiovo, Šolta, Brač, Hvar a Vis (lezení po skalách pod pod vyhlídkou je oblíbeným sportem místních). Do Lesního parku Marjan se snadno dostanete z centra Splitu, když projete přes starou čtvrť Varos (cesta trvá asi 15 minut).
Náměstí lidu
Náměstí lidu (Narodni Trg Pjaca) ve Splitu pochází z 15. století a nachází se zde řada zajímavých renesančních, benátských a gotických budov postavených v průběhu věků. Za pozornost stojí především benátsko-gotický palác Cambi spolu s renesanční budovou radnice, kde se dnes nachází Etnografické muzeum Splitu. Náměstí se nachází na místech, která kdysi patřila k Diokleciánovu paláci a leží západně od jeho peristylu. Zajímavá je zde rovněž socha biskupa Řehoře Ninského (Grgur Ninski) od Ivana Meštroviće.
Muzeum chorvatských archeologických památek
Muzeum chorvatských archeologických památek, které se zaměřuje na artefakty z doby od 7. do 15. století, by si neměl žádný návštěvník Splitu nechat ujít. Jedno z nejstarších muzeí v Chorvatsku (založené v roce 1893) se nadále aktivně účastí výzkumu a sbírání nových předmětů se zaměřením především na jihochorvatský region mezi řekami Cetina a Zrmanja. Muzeum se nachází v moderní budově postavené speciálně pro něj v roce 1976 a uchovává ve sbírkách asi 20 000 předmětů, z nichž najednou vystavuje vždy asi 25 %. Sbírky obsahují především šperky, zbraně a kamenné rytiny z chorvatských kostelů, a bývají rozšířeny o střídající se dočasné expozice.
Adresa: Stjepana Gunjace bb, Split
Archeologické muzeum Splitu
Archeologické muzeum by nemělo chybět na seznamu žádného milovníka historie, který navštíví Split. Muzeum je považováno za jednu z nejstarších podobných institucí v Chorvatsku, která byla založena v roce 1820 a na současném místě se nachází od roku 1922. K jeho atrakcím patří více jak 150 000 artefaktů včetně největší sbírky drahokamů, dále kamenné rytiny ze Salony, řecká helénská keramika, římské sklo, asi 1600 starých hliněných lampiček a řada předmětů z kostí a kovu. Za návštěvu stojí rovněž krásná zahrada muzea.
Adresa: Frankopanska 25, Split
Kostel sv. Dominika
Kostel sv. Dominika (Srebrna Vrata I Sv. Dominik), který byl přestavěn v 17. století a zvětšen ve 30. letech 20. století, stojí na místě někdejší oratoře sv. Kateřiny, která byla postavena už ve středověku. Nádherný kostel dnes ukrývá díla malíře Palma il Giovane a jeho následovníků, jako jsou obrazy Zázrak v Surianu a Zjevení v Chrámu. Za pozornost stojí také nedaleké tržiště s širokým výběrem ovoce, zeleniny, sýrů a masa z celého Chorvatska. Kromě toho nabízí nejlepší pohled na Diokleciánův palác.
Chorvatské národní divadlo ve Splitu
Chorvatské národní divadlo (HNK Split) bylo otevřeno v roce 1893 a je jednou z nejstarších podobných budov v zemi, která i dnes má významnou roli na zdejší živé umělecké a kulturní scéně. Divadlo nabízí rozmanitý program a více jak 300 představení ročně, ke kterým patří vše od baletu až po divadelní festivaly, ale také klasická hudba v podání místního symfonického orchestru. Národní divadlo rovněž hostí řadu významných festivalů, jako je oblíbený Letní festival ve Splitu (Splitsko ljeto), který je jednou z nejstarších podobných akcí v zemi, a Marulićovy dny (Marulićevi dani), oslava významného představitele chorvatské literatury trvající týden.
Adresa: Trg Gaje Bulata 1, 21000, Split
Baptisterium sv. Jana a Papalićův palác
Baptisterium sv. Jana (Sv. Ivan Krstitelj) se nachází uprostřed Diokleciánova paláce. Vysvěceno bylo v 6. století a původní stavba byla římský Jupiterův chrám. K významným prvkům stavby patří křtitelnice s panelem zobrazujícím chorvatského krále Zvonimira a další hodnostáře, a také rytiny od Ivana Meštroviće, které byly přidány k soše sv. Jana na zadní stěně. Za pozornost rovněž stojí hrobky dvou biskupů z 8. a 11. století. Řadu zajímavých předmětů z Baptisteria sv. Jana i z Diokleciánova paláce si pak můžete prohlédnout v sousedním Muzeu města Split (Muzej Grada Splita), které sídlí v gotickém bývalém Papalićově paláci. Muzeum je považováno za nejkrásnější budovu z 15.- 16. století postavenou v otevřených prostorech Diokleciánova paláce; významná je také jeho sbírka knih ilustrujících historii města a zbrojnice se zbraněmi z doby od 15. do 18. století.
Adresa: Papaliceva 1, Split
TIPY NA JEDNODENNÍ VÝLETY ZE SPLITU:
Město Salona
Asi 8 km severně od Splitu leží staré město Salona (dnes Solin), oblíbený cíl milovníků historie. Starověké město bylo osídleno Ilyry, Řeky i Římany a jeho zdi uchovávají mnoho historických památek, jako je amfiteátr, akvadukt, biskupův komplex a fórum. Působivý Amfiteátr v Saloně postavili Římané ve 2. století a mohl pojmout až 20 000 lidí; pozoruhodné jsou jeho podzemní kanály, které zřejmě sloužily při předvádění námořních bitev. Akvadukt v Saloně byl postaven v 1. století a představuje impozantní památku, která je snadno přístupná a kdysi přiváděla vodu z řeky Jadro až do Splitu do Diokleciánova paláce.
Zlatni Rat a okolní pláže
Jen kousek cesty od starověké Salony a snadno přístupné při jednodenním výletu ze Splitu jsou oblíbené plážové lokality Zlatni Rat, Brela, Šolta, Milna a Paklené ostrovy. Nejznámější z nich je Zlatni Rat („Zlatý roh“) na jižním pobřeží ostrova Brač. Pláž je známá hlavně díky svému unikátnímu tvaru a tvoří ji především oblázky, které sem přinesl vítr a mořské proudy. Tato zemská „kosa“ vyčnívá do moře o délce asi 500 m a její tvar se každý rok trochu změní. Shlíží na ni stinné borovice a pohoří Vidova Gora a v létě zde bývá téměř stále rušno díky místním i turistům. Kromě plavání a opalování zde mohou návštěvníci provozovat vodní sporty, jako je plavba na šlapadlech a na kajaku nebo windsurfing. Neméně oblíbená a krásná je pláž Brela, která se opakovaně umisťuje mezi nejlepšími plážemi Evropy, a Paklené ostrovy, což je pozoruhodný řetězec ostrovů o délce 10 km, který se může chlubit řadou tichých zátok a krásných pláží.