Přestože je Zadar největší metropolí v severní Dalmácii, není tolik známý jako jiná chorvatská města. Přitom nabízí řadu atrakcí a velmi snadno si jej můžete prohlédnout pěšky díky mnoha krásným kamenným ulicím, které jsou pouze pro pěší. Kromě historického starého města se Zadar může chlubit nádhernými středověkými kostely a římskými ruinami, včetně nejznámějšího kostela sv. Donáta postaveného na místě někdejšího římského fóra. Promenáda, která vede po nábřežní třídě Obala Kralja Petra Krešimira IV., je ideálním místem pro procházky, při kterých můžete nasávat okolí, zatímco turisté hledající slunce mají obrovský výběr mezi krásnými zadarskými plážemi.
Zadarská katedrála
Zadarská katedrála sv. Anastázie představuje jedinečnou kombinaci architektonických období. Původně byla postavena v 8. století Byzantinci, později přestavěná ve 12. a 13. století v románském stylu, od té doby však došlo k dalším úpravám. Za pozornost stojí především její krásná fasáda se třemi vchody a řadou slepých oblouků, se dvěma krásnými rozetovými okny a s horní částí v gotickém stylu, zatímco dolní část je románská. K hlavním památkám v interiéru patří ostatky sv. Anastázie z 9. století, kamenné oltáře a působivý dřevěný vyřezávaný kúr. Nenechte si ujít ani krásnou zvonici z 15. století, jejíž dvě horní úrovně byly dokončeny až na konci 19. století (na zvonici můžete vystoupit a budete odtud mít krásný výhled na Zadar).
Umění a zábava v jednom: Varhany moře a Pozdrav slunci
Varhany moře (Morske Orgulje) byly nainstalovány na zadarském nábřeží v roce 2005 a dnes patří k nejznámějším uměleckým instalacím v Chorvatsku. Jedná se o obrovský hudební nástroj, který hraje působením mořských vln. Je to fascinující zařízení – něco podobného se nachází např. v americkém San Francisku – a skládá se ze série trubic umístěných pod vodou pod kamennými schody, které vedou do moře. Každá trubice vytváří jiný tón a společně tvoří fascinující surrealistickou zvukovou kulisu.
Za pozornost stojí také nedaleký Pozdav slunci, kruhová instalace skládající se z 300 vícevrstvých skleněných desek a solárních jednotek, které se večer rozsvítí a představují úžasný vizuální doplněk k Mořským varhanám.
Zadarské archeologické muzeum
Zadarské archeologické muzeum (Arheološki muzej Zadar) bylo postaveno v roce 1832 a jedná se o druhé nejstarší muzeum v Chorvatsku. Je věnováno bohaté historii města a skvělým místem, kde můžete získat přehled o vlivech, které utvářely tuto část Dalmácie. K hlavním zajímavostem patří expozice v přízemí věnované nálezům z doby od 7. do 12. století, pozoruhodná sbírka skla, ale také expozice v I. patře věnovaných severní Dalmácie v římském období (obzvlášť zajímavý je model Zadaru předvádějící římskou dispozici města). Nejstarší historická období jsou představena ve II. patře, kde se nacházejí sbírky zaměřující se na doby kamenné, dobu měděnou, bronzovou a železnou, a to včetně zbraní, šperků, keramiky a dalších artefaktů.
Adresa: Trg opatice Čike 1, Zadar
Kostel sv. Donáta
Kostel sv. Donáta (Sv. Donat) byl postaven v 9. století a patří k největším příkladům byzantské architektury v Dalmácii. Původně se jmenoval Kostel sv. Trojice, ale později byl přejmenován po biskupu Donátovi (sv. Donatus) a dnes patří k hlavním architektonickým atrakcím Zadaru, která je známá svým jedinečným kruhovým tvarem obklopeným třemi kruhovými apsidami. Postaven byl na místě starého římského fóra a jeho součástí je mnoho prvků z původní stavby, včetně dvou podpůrných pilířů. Podlaha v kostele byla odstraněna, aby bylo vidět původní kameny fóra, a také mnoho kamenů použitých při stavbě kostela bylo vzato z římského fóra.
Adresa: Trg Rimskog Foruma, 23000, Zadar
Národní park Kornati
NP Kornati (Nacionalni Park Kornati) nedaleko pobřeží u Zadaru je tvořen 147 ostrovy Zadarského souostroví. Zřízen byl v roce 1980 na ochranu mořského života a jeho přirozeného prostředí, a k většinou neobydleným ostrovům patří také největší ostrov Kornat o délce 25 km a šířce 2,5 km. Kdysi bujně zelené ostrovy jsou dnes skalnaté a provrtané jeskyněmi a skalními puklinami; kdysi se zde nacházelo mnoho římských vil a statků, ale kvůli nedostatku čerstvé vody a vytěžení pod vládou Benátčanů zůstaly ostrovy pusté. Na některých ostrovech se dosud nacházejí římské ruiny včetně zbytků vil a hradeb, které vedou dolů k pobřeží až do moře, takže zřejmě sloužily na zadržování čerstvých ryb. Dnes jsou ostrovy oblíbeným místem jachtařů, potápěčů a výletníků na lodích, které sem přiláká jedinečná krása parku.
Adresa: Butina 2, Murter, Dalmácie 22243
Kostel sv. Chrysogona
Románský kostel sv. Chrysogona (Crkva sv Krševana) byl postaven benediktýny a je součástí kláštera, který byl zničen za II. světové války. Postaven byl na konci 12. století na místě starého římského tržiště a součástí interiéru kostela se třemi uličkami je barokní hlavní oltář pocházející z počátku 18. století, a také apsida s řadou dobře zachovalých fresek ze 13. století (jako je např. románský kříž). Za pozornost stojí především krásný vnitřek apsidy v zadní části kostela s řadou oblouků lemujících horní část.
Nenechte si ujít ani kostel sv. Simeona ze 17. století, kde naleznete ostatky sv. Simeona Stylita, jednoho z patronů-světců Zadaru uchovávané v sarkofágu, který navrhl na konci 14. století Francesco da Milano. Cedrová rakev je obložena zlatými reliéfy znázorňujícími život sv. Simeona a kapli Capella dell’Arena v italské Padově. V kostele se rovněž nachází krásně zdobený oltář s vyobrazením Panny a svatých.
Městské hradby a brány
Návštěva Zadaru by nebyla kompletní bez prohlídky nádherného starého města s jeho hradbami a branami. Nejstarší úsek byl postaven Římany a nachází se nedaleko mostu pro pěší u východní hradby, zatímco dochované úseky byly postaveny převážně Benátčany. Čtyři městské brány jsou poměrně dobře zachovalé a nejvýznamnější a nejpůsobivější z nich je Pevninská brána. Postavili ji v roce 1543 Benátčané v renesančním stylu a dodnes představuje nejlepší vstupní bod pro průzkum staré části města (další brány jsou brána sv. Rocha a Přístavní brána, a pak brána na Náměstí pěti studní). Za návštěvu stojí rovněž zdejší Mořská brána (Morska Vrata) známá také jako brána sv. Chrysogona (Vrata Sv Krsevana). Postavena byla v roce 1560 za použití už existujícího římského oblouku jako základny a má mnoho zajímavých prvků, jako je reliéf s Lvem sv. Marka, emblémem italských Benátek, což je památník námořníkům, a také pamětní deska připomínající návštěvu papeže Alexandra III. v Zadaru.
Kostel Panny Marie a expozice Zlato a stříbro Zadaru
Kostel Panny Marie byl postaven v 11. století a prošel v průběhu let řadou renovací a úprav. Současný kostel se může chlubit renesanční fasádou a krásnou zvonicí známou jako Kolomanova věž, nádhernou románskou stavbou ze 12. století. Vedle kostela stojí starý klášter, který dnes hostí Muzeum církevního umění s úžasnou sbírkou zlatých předmětů, obrazů a soch.
Za pozornost stojí stálá expozice sakrálního umění nazvaná Zlato a stříbro Zadaru v kostele Sv. Nediljice z 11. století. Kromě krásných zlatých předmětů se v muzeu rovněž nachází mnoho významných náboženských relikvií, jako jsou ostatky svatých a významných biskupů, a také prastaré oděvy a textilie.
Náměstí lidu
Náměstí lidu (Narodni Trg) je centrem veřejného života v Zadaru už od svého postavení v 16. století. K jeho významným prvkům patří stará Městská strážnice (Gradska Straza) postavená v polovině 16. století, těžko přehlédnutelná na západní straně náměstí kvůli své velké hodinové věži připojené v 18. století (za návštěvu stojí zdejší malé etnografické muzeum).
Naproti hodinové věži stojí renesanční Městská lodžie (Gradska Loza) z roku 1565, tradičně používaná pro významná veřejná oznámení a prohlášení. Dnes tato nádherná budova slouží jako veřejná galerie, kde spatříte umění i jiné expozice. Za pozornost na Náměstí lidu stojí také radnice postavená ve 30. letech 20. století.
Římské fórum
Zadarské římské fórum bylo postaveno v době mezi 1. stol.př.n.l. a 3. stol. n.l. a měli byste jej navštívit během pěší prohlídky města (nemůžete ho minout kvůli jeho poloze hned vedle nejkrásnějších kostelů ve městě). S délkou 90 m a šířkou 45 m je tato stavba na náměstí Zeleni trg dodnes impozantní (v římských dobách to bylo ústřední tržiště a veřejný prostor).
K hlavním zajímavostem zde patří zbytky základů několika veřejných budov, dlažební kameny a korintský sloup. Za pozornost rovněž stojí pranýř, což je novější doplněk z doby středověku používaný až do 19. století k veřejnému trestání zločinců.
Tip: naplánujte si návštěvu na dobu soumraku, kdy jsou ruiny nasvícené.
Národní park Paklenica
Ve skalnatém pohoří Velebit nabízí Národní park Paklenica (Nacionalni Park Paklenica) spoustu možností outdoorových aktivit, jako je pěší turistika, lezení po skalách apod.. Park, který je přírodní rezervací chráněnou UNESCO, byl zřízen na ochranu místní pestré fauny a flóry, ale také samotných hor. Pozoruhodné jsou zdejší odkryté křídové bílé skály na jinak holých vrcholcích hor ostře kontrastující se zelenými lesy níže, kde soutěsky Mala Paklenica a Velika Paklenica procházejí pohořím a vytvářejí přitom pozoruhodné vysoké skalní stěny. Park je domovem řady druhů a kolonií ptáků, takže je rájem pro milovníky ptactva; kromě toho je zde občas možné zahlédnout divoká zvířata, jako jsou medvědi a vlci.
Kancelář vedení parku se nachází ve vesnici Starigrad (Starigrad-Paklenica) a poskytuje vše potřebné pro bezpečnou návštěvu, včetně map a dalších užitečných informací, spolu s výstavami a sociálním zařízením (vstup je z opuštěné vesnice Marasoviči o něco dál na sever).
Tip: snažte se park navštívit v chladnějších jarních či podzimních měsících, kdy je obzvlášť bujně zelený.
Adresa: Dr Franje Tuđmana 14a, HR-23244 Starigrad-Paklenica, Dalmácie
Muzeum starého skla
Nádherný palác Cosmacendi z 19. století nedaleko nábřeží v Zadaru dnes hostí vynikající Muzeum starého skla, kde spatříte největší evropskou sbírku historických předmětů ze skla. K jeho artefaktům patří spousta římských sklenic, pohárů a flakonů nalezených během desetiletí archeologických vykopávek v Dalmácii. Za pozornost rovněž stojí řada skleněných nádob, které sloužily na parfémy a oleje, skleněné poháry kdysi používané v nejstarších kostelích při mších a maličké lahvičky na svěcenou vodu. Poté se projděte po pozemcích paláce s nádherným výhledem na přístav Jazine.
TIPY NA JEDNODENNÍ VÝLETY ZE ZADARU
Zadar představuje skvělou základnu, ze které se můžete vydávat na průzkumy dalmatského pobřeží, především řady krásných ostrovů v Zadarském souostroví. K nejzajímavějším z nich patří Dugi Otok, který je se svojí rozlohou 124 km² největší a leží na něm pár vesnic, které žijí převážně z rybolovu a zemědělství. Ostrov Dugi Otok je rekreační destinací už od římských dob a nachází se zde Sali, hlavní vesnice ostrova a přístav s renesančními letními domy a s kostelem Panny Marie, a také rybářská vesnice Božava s kostelem sv. Mikuláše z 10. století. Skutečná krása ostrova však spočívá v skalnaté krajině a přírodních atrakcích, jako je oblíbená zátoky Sakarun a Národní park Telašćica, skvělé místo pro relaxaci na pláži a potápění. Za návštěvu stojí rovněž ostrovy Molat, Olib, Pašman, Ugljan a Premuda s jejich tichým prostředím a krásnými plážemi.