Když odhodíte všechny zastaralé představy, jsou drogové války a gangsteři, najdete Kolumbii coby zemi plnou plánů a směřující ke klidnější a prosperující budoucnosti. V této zemi kontrastů naleznete andské vrcholky pokryté sněhem, tropickou amazonskou džungli, tyrkysové karibské pobřeží i dvě horké pouště. Mezi tím vším pak je samozřejmě spousta pozoruhodných atrakcí, od rušných měst, jako je Cartagena a Medellin, až po klidná koloniální městečka Salento a Mompox. A když poznáte proslulou místní pohostinnost, jistě se budete chtít vracet. Zde uvádíme nejlepší místa, kam při návštěvě Kolumbie můžete zamířit.
Město Cartagena
Cartagena je „perla v koruně“ karibského pobřeží Kolumbie a jedna z nejlépe dochovaných koloniálních destinací v obou Amerikách. Když se projdete jejím historickým městem, bude Vám připadat, že jste se vrátili zpátky v čase do jiné éry. Možná je to zdejšími hradbami o délce asi 13 km nebo pestrou koloniální architekturou, která je často krásně zrenovovaná a jsou v ní umístěny restaurace a a luxusní hotely. Možná je to balkony pokrytými květy bugenvileaí v labyrintu ulic nebo vysokými kostely tyčícími se nad každým náměstím. Ať už je to čímkoli, návštěvníci si toto půvabné karibské město zamilují. Za starým centrem města leží čtvrť Getsemani a u pobřeží oceánu Bocagrande, novější část města, kde luxusní bytové domy a hotely bojují o své místo na předních lokalitách na nábřeží. Necelou hodinu plavby lodí odtud jsou ostrovy a pláže nabízející ideální útočiště a skvělé cíle pro jednodenní výlety.
Město Medellin
Bogota je sice metropolí země, ale menší a lépe zvládnutelné město Medellin často uchvátí srdce návštěvníků. Ještě na počátku 90. let byl Medellin označován za nejnebezpečnější město na světě, ale o čtvrtstoletí později se proslavil něčím úplně jiným: inovacemi. Město se může chlubit lanovkami spojujícími sídla v kopcích s moderním systémem metra dole v údolí, zeleným pásem eko parků a nápadnými knihovnami & komunitními centry v chudších okrscích. Skvělý den strávený prohlídkou památek města může začít ve Staré čtvrti v parku Botero Plaza, kde spatříte přehlídku 23 mohutných skulptur, které věnoval proslulý kolumbijský umělec Fernando Botero. K náměstí přiléhá Muzeum Antioquia a nápadný Palác kultury Rafael Uribe Uribe. Poté se vydejte do kopců nad městem po moderním systému eskalátorů; zastavte se v okrsku Comuna 13 a prohlédněte si jeho pestré domy a krásné pouliční malby (muraly). Den zakončete v El Poblado, nejmódnějším okrsku ve městě, kde najdete rušné podniky s jídlem, butikové prodejny a většinu hotelů.
Kávová oblast Eje Cafetero
Kolumbie je třetí největší producent kávy na světě a skvělé místo pro ochutnávky a výlety za kávou. Velká většina produkce se odehrává v subtropických andských kopcích západě od Bogoty, mezi menšími městy Armenia, Pereira a Manizales. Region je známý jako Eje Cafetero („Kávová osa“) a je domovem rostoucího počtu kávových plantáží, které nedávno zpřístupnily svoje akvity veřejnosti s možností prohídek, ochutnávek kávy i luxusních pobytů na farmách. Malé a často organické plantáže jsou místem, kde sám majitel-farmář věnuje hodinu denně vysvětlování turistům, jak se obyčejné zelené bobule promění v kávová zrna, která jsou pak pražena a namleta pro přípravy kávy, jakou znáte. Malé město a letovisko Salento je nejatraktivnější místo, kde si můžete udělat základnu, s řadou možností prohlídek farem v okolí a spoustu možností aktivit. Také budete mít přístup k atrakcím, jako je údolí Cocora Valley, kde rostou nejvyšší palmy na světě. V Salentu si můžete vypůjčit jízdní kolo a vydat se na průzkum regionu, nebo cestovat staromódními džípy Willy, které ve městě slouží de facto jako taxi.
Město Leticia v Amazonii
Když je řeč o Amazonii, nejspíš nebude Kolumbie mezi zeměmi, které se Vám vybaví jako první, což je ale paradoxní, protože asi třetina země je pokryta (často neproniknutelnou) džunglí. Metropolí rozlehlé amazonské kotliny je malé odlehlé město Leticia, které leží na břehu mohutné řeky Amazonky v místech, kde se Kolumbie setkává s Brazílií a s Peru. Leticia představuje skvělou základu pro ekoturistiku, safari za divokými zvířaty nebo pěší túry do Amazonie, kde můžete poznávat zdejší domorodé kmeny. Jediná možnost, jak sem se sem dostat, je letadlem z Bogoty, a pak pokračovat lodí buď po proudu do města Manaus v Brazílii, nebo proti proudu do Iquitos v Peru.
Národní přírodní park Tayrona
Některé z nejlepších pláží Kolumbie naleznete v chráněném NP Tayrona, známém svými zátokami ve stínu palem a křišťálově čistými pobřežními lagunami. Většina pláží má v pozadí dramatické pohoří Sierra Nevada de Santa Marta, jehož kopce porostlé deštným pralesem představují skvělý cíl pro vedlejší výlet při Vaší dovolené na pláži. Tayrona je rovněž fantastické místo pro šnorchlování na chráněných místech u pláží La Piscina a Cabo San Juan. I když jsou odlehlé, nejsou dnes už zcela neznámé, takže nejlepší doba pro návštěvu je mimo hlavní sezónu (únor-listopad), abyste se vyhnuli největším davům. Kromě toho pokud nebudete ubytováni v luxusních chatách v Ecohabs Tayrona, počítejte se spaním ve stanu nebo v hamace v některém z mnoha kempů kolem pláží.
Akční nabídka Ecohabs Tayrona
Bogota
Většina návštěvníků Kolumbie svoji cestu začíná v největším městě a metropoli Bogotě. Je to město, které rozděluje názory: někteří si stěžují na jeho stále ucpané ulice a bezútěšné počasí, zatímco jiní se do něj bezhlavě zamilují kvůli jeho jedinečné kombinaci koloniálního půvabu a městské kultivovanosti. V každém případě si velkoměsto s 8 mil. obyvateli obvykle získá lidí, kteří mu věnují dostatek času. Svoji prohlídku začněte v historickém centru La Candelaria, kde naleznete impozantní budovy lemující historické náměstí Plaza de Bolívar a nejvýznamnější kulturní atrakce, jako je zářivě oslnivé Muzeum zlata (Museo del Oro). Pak zamiřte do bohatších okrsků v severní Bogotě, kde najdete butikové obchody patřící k nejlepším v zemi a restaurace vedené šéfkuchaři.
Ztracené město (Ciudad Perdida)
Nejoblíbenější trasa pro pěší turistiku v Kolumbii je nepochybně trasa (44 km, 4 dny) ke Ztracenému městu (Ciudad Perdida), dávnému městu ukrytému hluboko v pohoří Sierra Nevada de Santa Marta, které bylo znovu objeveno v 70. letech 20. století. Město, které bylo postaveno a obsazeno Indiány Tayrona v 8. a 14. století, je prý jedním z největších předkolumbovských sídel objevených v obou Amerikách. Velká část je však stále pohřbena v husté džungli, protože moderní domorodí obyvatelé zde zakázali vykopávky; přesto ale můžete vidět, že kamenné terasy a schodiště jsou ve vynikajícím stavu. Tuto lokalitu nemůžete navštívit sami, takže je potřeba si předem objednat výlet z města Santa Marta.
Ostrov Providencia
Osobitý karibský ostrov nechává mnoho nových příchozích zmatených: především, leží blíže Nikaraguy než Kolumbie. Dále jeho obyvatelé nemluví španělsky, ale anglickou kreolštinou. To vše samozřejmě nevadí, když se budete opalovat na jedné z nejkrásnějších pláží pod kolumbijskou vlajkou. Izolovaný ostrov s řadou pláží se zlatým pískem a s vysokými palmami je klenotem Biosférické rezervace Seaflower (UNESCO), která nabízí obrovskou mořskou biodiverzitu lákající k průzkumům. Nejprve musíte přicestovat na oblíbenější ostrov San Andrés, a odtud pokračovat buď letadlem pro krátké místní lety, nebo katamaránem (3 hodiny). Až budete na Providencii, největší přehlídku chat a hotelů naleznete ve vesničce Aguadulce na nádherném západním pobřeží ostrova.
Mompox
Milovníci magického realismu a spisovatele Gabriel García Márquez si zamilují ospalý půvab města Mompox. Objevuje se nejvíce v jeho knize Generál ve svém labyrintu a podle všeho byl inspirací pro fiktivní město Macondo v jeho slavném románu Sto roků samoty. Mompox kdysi tvořilo prosperující článek na obchodní trase mezi karibským pobřežím a Andami, známé především jako místo, kde El Libertador Simón Bolívar shromáždil svoji armádu, aby získal nezávislost na sousední Venezuele. Dnes je koloniální památka u bahnité břehy řeky Magdalena skutečným městem zapomenutým v čase. Postrádá sice množství možností aktivit, ale mnoha návštěvníkům zcela postačí dlouhé procházky po jeho kamenných ulicích, nasávání prostředí a obdivování koloniální architektury. Také je možné podniknout výlet na člunu přes bažinu Pijiño, což je oblíbená atrakce pro milovníky ptactva.
Poloostrov La Guajira
Jedná se o nejsevernější bod v Jižní Americe, takže je na místě, že se La Guajira nepodobá žádnému jinému místu na kontinentu. Odlehlý a málo navštěvovaný poloostrov přestavuje tichou oázu s rozsáhlými písečnými dunami, mangrovovými bažinami plnými ptactva a velkými úseky pusté země, kde se oranžovo-hnědá poušť La Guajira setkává s tyrkysově modrým Karibským mořem. V této zemi vládnou domorodá náboženství, protože na poloostrově žijí hrdí Indiáni Wayuu, kteří nebyli nikdy podrobeni španělské nadvládě a do dnešního dne udržují živou svoji kulturu. Pamatujte na to, že turistika je v La Guajira stále něčím novým, a cesta sem z regionální metropole Riohacha vyžaduje jak trpělivost, tak smysl pro dobrodružství. Nejlepší turistickou infrastrukturu má Cabo de la Vela, centrum windsurfingu a zřejmě nejlepší vstupní bod do této oblasti.
Tematický park Hacienda Napoles
Pokud něčí jméno v nedávné historii země vyniká, je to miliardář narkobaron Pablo Escobar. Dnes můžete navštívit honosné sídlo, které si Escobar nechal postavit ve městě Puerto Triunfo asi 177 km východně od Medellinu. Rozsáhlý komplex známý jako Hacienda Nápoles zchátral už v desetiletí před Escobarovou smrtí v roce 1993. Ale místní úřady převzaly nemovitost až v polovině prvního destiletí po roce 2000 a proměnily ho (se vším všudy) ve stále se rozrůstající zábavní park s eklektickou směsící tematických zón, hotelů, vodního parku a zoo ve stylu safari. Zábava a hotely jsou sice nové, ale stopy po Escobarovi jsou všudypřítomné. Jeho sbírka automobilů-veteránů je vystavena hned vedle ruin někdejšího sídla, jedno z letadel Cessna (která sloužila k pašování drog do USA) je umístěno nad vstupní branou, a k vidění je i malé muzeum, které se zabývá jeho odkazem. Také je zde „jurská zóna“ s modely dinosaurů v životní velikosti, které Escobar koupil pro svého syna. Stádo divokých hrochů, které se po letech úspěšného množení rozrostlo ze 4 na 40 kusů, dnes (kromě problémů v okolí) představuje největší hroší stádo mimo Afriku.
Řeka Caño Cristales
Okolí řeky Caño Cristales bylo po celá desetiletí nepřístupné, protože bylo v sevření partyzánů, ale dnes je opět oficiální kolumbijskou atrakcí, která přivítá více turistů než kdy dříve. Většina návštěvníků přichází do odlehlého říčního kaňonu v regionu Orinoquía, kde se vydávají na pěší túry k vodopádům a koupou se na klidných místech. Výlet sem se sice vyplatí v kterémkoli ročním období, ale kaňon je obzvlášť barevný od července do listopadu, kdy kvetoucí řasy pokryjí dno řeky všemi barvami duhy. Dobrou základnou pro výlety ke Caño Cristales je izolovaná výspa La Macarena, kam se dostanete pouze letecky z měst Bogotá nebo Villavicencio.