Jedno z nejslavnějších velkoměst světa je vždy vírem aktivity a se slavnými lokalitami na každém rohu, které při jedné návštěvě nikdy nestihnete vidět všechny. Někteří lidé sem přicházejí, aby shlédli představení na Broadwayi, jiní za nakupováním a vyhlášenými restauracemi, a mnozí aby spatřili pamětihodnosti, jako je Socha svobody, Empire State Building, Brooklynský most, Centrální park, historické okrsky a řada světoznámých muzeí. Mnoho turistických pamětihodností se nachází nedaleko od sebe, což usnadňuje jejich prohlídku. Některé novější turistické atrakce, jako je High Line a One World Observatory, nabízejí jedinečný pohled na město. Kdykoli v roce a v průběhu dne skýtá NYC nekonečný výběr možností aktivit. I když v posledních 2 letech tu možná chybí obvyklá energie, neznamená to, že byste se sem neměli vydat. Menší počet turistů činí z NYC jiné místo, méně nákladné a lépe dostupné, s menšími frontami u slavných atrakcí; toho byste měli využít a mít ho „jen pro sebe“. Zde uvádíme přehled hlavních atrakcí NYC, podle kterého můžete naplánovat svoji cestu.
Socha svobody
Ikonická stavba Ameriky, Socha svobody, bývá na prvním místě na seznamu pamětihodností, které chtějí návštěvníci New Yorku spatřit. Byl to dar Francie Americe. Vybudována byla v roce 1886, představuje mezinárodní symbol svobody a je jednou z hlavních atrakcí USA. Také je to jedna z nejvyšších soch světa, která měří necelých 46 m od základny po pochodeň, a váží přibližně 204 tun. Sochu svobody můžete vidět z pevniny, přičemž obzvlášť dobrý výhled je z Battery Parku na jižním výběžku Manhattanu. Abyste však mohli Sochu svobody plně docenit, nejlepší možnost je vydat se na krátkou plavbu lodí na ostrov Liberty Island a prohlédnout si ji zblízka. Můžete obejít základnu, vstoupit do podstavce nebo – pokud máte rezervaci předem – jít až nahoru do koruny. Při prohlídce Sochy svobody můžete vystoupit na Ellis Island a prohlédnout si Muzeum imigrace. Fantastické muzeum se nachází v historickém komplexu imigrační stanice, kudy prošly tisíce nových přistěhovalců před vstupem do Spojených států. Expozice se zaměřují na imigrační proces a na zážitky a příběhy lidí, kteří tudy prošli. V databázi na místě si dokonce můžete najít záznamy o přistěhovalcích. Vstupenky do nitra sochy jsou velmi žádané, takže v hlavní sezóně je nutností mít vstupenku předem (a dobré to to kdykoli v roce). Přednostní komentovaná prohlídka Sochy svobody a Ellis Island včetně podstavce přestavuje čtyřhodinový výlet, který Vás zavede na tato místa. Umožňuje brzký nástup na trajekt a zahrnuje přístup do muzea v podstavci a muzea na Ellis Island.
Poznámka: kupovat vstupenky na trajektu může být ošemetné, protože podvodníci vydávající se za „oficiální zástupce“ se snaží prodat dražší lístky předtím, než se dostanete do skutečné prodejny lístků.
Central Park
V Centrálním parku můžete chodit pěšky, pádlovat na člunu nebo se projet ve voze s koňmi – jeho návštěva je však pro každého turistu v NYC nutností. V zimě si můžete nasadit brusle a vyrazit na kluziště Wollman Rink. Obrovský park v centru města, široký přes 800 m a dlouhý 4 km, patří k věcem, díky nimž je New York krásné a příjemné město. Kromě toho, že zde najdete trochu přírody, nabízí Central Park také řadu atrakcí, z nichž většina je zdarma (což je jedno z mála míst v NYC, kde ušetříte). K nejoblíbenějším atrakcím patří hrad Belvedere Castle, památník Strawberry Fields, Zoo a jezero. Pokud budete park prozkoumávat samostatně, vezměte si mapu v některém z návštěvnických center a naplánujte si předem svoji trasu.
Rockefellerovo centrum a vyhlídková terasa Top of the Rock
Když jde o atrakce NYC, Rockefellerovo centrum nevynechá snad žádný turista. Rozsáhlý zábavní a nákupní komplex uprostřed Manhattanu je sídlem televize NBC-TV a dalších médií, ale ústřední bod tvoří 70poschoďový 30 Rockefeller Plaza, mrakodrap ve stylu Art Deco, který nabízí skvělé výhledy na Manhattan ze známé vyhlídkové terasy Top of the Rock („The Deck“). Tu najdete hned ve třech patrech, v 67., 69. a 70. patře. Vnitřní i venkovní vyhlídkové prostory nabízejí pozoruhodné výhledy ve dne i v noci. Vstupenku sem si můžete zakoupit předem. Některé vstupenky podléhají „flexibilním zásadám pro proplácení voucherů“, takže můžete změnit datum, pokud nebude počasí přát nebo se změní Vaše plány. Bruslení na venkovním kluzišti u základny věže patří k nejoblíbenějším aktivitám v zimě v NYC, především pro rodiny s dětmi nebo páry. Kluziště bývá obvykle otevřené od října do dubna. Po dni Díkuvzdání je před ním vztyčen obří vánoční strom, který rozzáří komplex před blížícími se svátky. Mnoho lidí se vydává do NYC v prosinci jen proto, aby se podívali sem. Dalším zajímavým prvkem je pak známá bronzová socha Atlas před ústřední budovou International Building, která představuje oblíbený objekt pro fotografování.
Metropolitní muzeum umění
Metropolitní muzeum umění (The Met) bylo založeno v roce 1870 a je jedním z nejslavnějších muzeí v USA. Stálá sbírka muzea obsahuje více jak 2 miliony uměleckých prací z období 5000 let. I když se muzeum nachází na třech místech, ústřední je muzeum The Met Fifth Avenue. K nejzajímavějším expozicím patří sbírka amerického dekorativního umění, zbraní a zbroje, oděvů, egyptského umění, hudebních nástrojů, fotografií a mnoho dalšího. Expozice představují některé z nejslavnějších prací veřejnosti. Pokud si chcete muzeum Met skutečně prohlédnout, zvažte speciální prohlídku pouze pro 25 osob ráno ještě předtím, než se muzeum otevře veřejnosti. The Met Cloisters, nacházející se ve Fort Tryon Park na severu Manhattanu, je další mimořádně oblíbené muzeum v NYC. Tato pobočka Metropolitního muzea umění je umístěná ve skvělé stavbě vybudované kolem historických klášterních ambitů, kaplí a sálů (tohle byste v New Yorku zaručeně nečekali!) se zaměřuje na evropské středověké umění a architekturu.
Adresa: 1000 5th Avenue, New York
Broadway a Divadelní okrsek
Návštěva představení na Broadwayi patří k nejoblíbenějším aktivám pro návštěvníky v NYC. Broadway je považována za naprostý vrchol amerického divadla, kde se můžete podívat na nejnovější představení i dlouhodobě oblíbené klasické kusy. Broadway obvykle znamená pouze broadwayská divadla, což je řada různých divadel v Theater District (Divadelním okrsku) a na ulici Broadway. Na nejoblíbenější představení a programy je potřeba vstupenky rezervovat předem. Shubert Alley je pěší ulička v Divadelním okrsku, kde se nachází známá divadla Shubert (221 West 44th Street) a Booth (22 West 45th Street). V minulosti začínající herci často navštěvovali Shubert Alley a hledali příležitosti, kde by mohli vystoupit ve hře sponzorované producentem a provozovatelem Samem S. Shubertem. Muzikál Chorus Line měl v divadle Shubert rekordních 6137 představení. Muzikál Oklahoma debutoval v roce 1941 v divadle St. James v téže ulici. K dalším legendárním místům patří restaurace Sardi’s, kde se scházelo mnoho slavných herců, a divadlo Music Box Theater, kde skladatel Irving Berlin v roce 1921 uváděl The Music Box Revue.
Empire State Building
Empire State Building je jedna z ikonických staveb New Yorku, a také klíčových turistických atrakcí. Budova vysoká 381 m se 102 patry byla nejvyšší na světě až do doby, než ji předčila One World Trade Center o 41 let později. Empire State Building, na jejímž vrcholu se tyčí kotvící stožár pro vzducholodě, se stala pamětihodností a symbolem NYC hned po svém dokončení v roce 1931. V Empire State Building se nacházejí 2 vyhlídkové terasy a obě nabízejí fantastické výhledy. Za jasného dne můžete vidět až na vzdálenost 130 km do sousedních států New Jersey, Pennsylvania, Connecticut a Massachusetts. 86th Floor Observatory (320 m) je nejvyšší otevřená vyhlídková terasa v NYC, kam se chce dostat většina lidí, která navštíví Empire State Building. Pokud Vám připadne známá, bude to tím, že se objevila v nespočtu filmů. Dostanete se tam rychlými automatickými výtahy a má jak zasklený prostor (který je v zimě vyhříván a v létě chlazen), tak prostorné venkovní promenády na všech čtyřech stranách budovy. Výhledy odtud jsou neuvěřitelné. Nejvyšší terasa Top Deck ve 102. patře leží 381 m nad rušnými ulicemi dole, a i když jste o 16 pater výše, vyhlídkový prostor je uzavřený. Téměř vždy je dlouhá fronta zájemců o výlet nahoru do Empire State Building, pohybuje se pomalu a v době špičky to může být zážitek více frustrující, než je potřeba (na této jediné atrakci snadno můžete ztratit půl dne). Stojí za to si koupit předem lístek, který Vám umožní obejít fronty. Je to flexibilní vstupenka, která platí až rok, takže pokud nebude počasí přát, můžete vstupenku použít další den.
Národní památník a muzeum 11. září
Dvojice věží World Trade Center s 110 patry dominovaly panoramatu Manhattanu do doby, než je zničili sebevražední piloti letadel 11. září 2001, přičemž přišlo mnoho lidí o život. Na místě, kde kdysi stály budovy World Trade Center, se dnes nacházejí dvě čtvercová jezírka, každé o velikosti 1 akr. Jsou součástí Národního památníku 11. září (9/11 Memorial Museum), který vzdává hold téměř 3000 lidem, kteří zahynuli (a také 6 lidem zabitým v únoru 1993 při výbuchu bomby ve WTC). Jezírka jsou obklopená stromy a trávou a jsou zapuštěná, takže po okrajích dovnitř stéká voda až do zdánlivě bezedného čtverce uprostřed (jsou to největší umělé vodopády v Severní Americe). Kolem jezírek jsou umístěny bronzové panely se jmény těch, kdo při útocích zahynuli. Muzeum 9/11 je umístěno v architektonicky skvělé prosklené budově mezi oběma jezírky a vystavuje artefakty, fotografie a videa vyprávějící příběh 11. září, včetně následků a dopadu. Mimořádná budova byla postavena kolem zbytků WTC, které zahrnuje. Památník a muzeum se nacházejí na jižní straně mrakodrapu One World Trade Centre na Greenwich Street. Vstupenky do Muzea 9/11 je nutné zakoupit online nebo v prodejním okénku předem. Jeho návštěva patří k nejoblíbenějším aktivitám v NYC, takže je zásadní mít rezervaci předem, aby se předešlo zklamání. Pokud budete cestovat s dětmi, podívejte se po zlevněné rodinné sazbě pro až 5 osob. Při kupování vstupenek budete mít možnost si vybrat dobu návštěvy, a na tuto dobu bude vstupenka platit. V pondělí je vstup do muzea zdarma od 15,30 do 17 hod., ale i tak je nutné mít rezervaci předem a limit je 4 lístky na osobu.
V této oblasti na opačné straně ul. Greenwich Street stojí za návštěvu zajímavé obchodní centrum Westfield World Trade Center s prostorem Oculus Plaza. Nemůžete minout budovu s bílými „ploutvemi“ a vzhledem vesmírné lodi. Je to veřejná budova s obchody a luxusními prodejnami, ale stojí za to do ní zahlédnout už kvůli architektuře.
High Line
Skvělá nedávno rozšířená atrakce NYC je park High Line, dříve železniční trať, která byla proměněna v městskou pěší stezku nad ulicemi. Jedinečný veřejný lineární park je osázen řadou rostlin a stromů, často domácími druhy; na jaře mnoho z nich rozkvétá. Park je většinou obklopen skleněným zábradlím, což podporuje přírodní dojem a zároveň skýtá vynikající výhledy na město. Tato oáza v okrsku West Side na Manhattanu vede od ul. Gansevoort Street na jižním konci (jižně od ul. West 13th Street) k ul. West 34th Street na severním konci, přičemž většinu své délky prochází paralelně s 10th Ave. Vstoupit sem můžete na mnoha místech po trase, někde jen po schodech a jinde výtahem. Přestože je High Line ve výšce pouze 2-3 patra nad úrovní ulic, výhledy na architekturu města a na ulice skýtají úplně jinou perspektivu. Po trase najdete umělecké instalace, lavičky a poblíž jižního konce prostor na sezení podobný tribunám a skleněnou stěnou umožňující výhled na město. Stezka je velmi navštěvována a o víkendech zde bývá mimořádně rušno, ale bez okolní dopravy se přesto jedná o klidné útočiště. Za pozornost stojí především výhled z High Line na nábřežní komplex Hudson Yards se stavbou The Vessel nedaleko ul. 34th street. Jedná se o pozoruhodnou mnohaúrovňovou stavbu. Další zajímavá místa najdete hned u High Line. Jižní sekce prochází okrskem Meatpacking District se spoustou módních i luxusních restaurací. Nejjižnější vstup je u Muzea amerického umění Whitney (Whitney Museum of American Art), které také stojí za návštěvu. Pokud sejdete z High Line na ul. 16th Street (přístup s výtahem), je to jen kousek pěšky od oblíbeného nákupního centra Chelsea Market, které je umístěno v bývalé továrně Nabisco a nabízí restaurace a originální obchody.
Náměstí Times Square
Times Square lemované obřími svítícími billboardy a obrazovkami je místem, kam se v NYC vydat večer, ale vzrušující je v kteroukoli denní dobu. Právě zde se odehrávají proslulé oslavy příchodu nového roku s „pouštěním koule“ o půlnoci, kdy je náměstí a okolní ulice plné lidí. Times Square je stále rušné a přelidněné, ale má své jedinečné kouzlo. Tribuna postavená na jednom konci představuje skvělé místo, kde se můžete posadit a pozorovat svět kolem. Times Square (dříve Longacre Square) bylo pojmenováno v roce 1904 podle věže New York Times. Tyto noviny od roku 1928 zveřejňovaly své aktuální titulky jako pohyblivý text na běžícím nápisu, první svého druhu na světě.
Adresa: Broadway a 7th Avenue, New York
Brooklynský most
Brooklyn Bridge se svými gotickými oblouky a závěsnými lany je jedním z nejznámějších symbolů města, který inspiroval generace básníků, písničkářů a malířů. Historický most přes řeku East River mezi Manhattanem a Brooklynem byl dokončen v roce 1883 a byl to první ocelový zavěšený most. Uvidíte ho z mnoha trajektů nebo z východní strany Manhattanu, ale nejlépe si ho prohlédnete při procházce přes něj. Po Brooklynském mostě vede chodník z dřevěných desek určený pro pěší a cyklisty a umístěný nad pruhy pro dopravu. Pokud by se Vám nechtělo jít celou vzdálenost, jděte alespoň k prvnímu pilíři, kde se nachází vyhlídková platforma, a uvidíte jednu ze žulových věží zblízka. Z mostu budete mít krásné výhledy na Manhattan, řeku East River a dál k Soše svobody. Další možností je vydat s přes most na kole, ale pěší provoz zde často bývá velmi hustý, takže jízda na kole bude pomalá a náročná. Také pamatujte na to, že přístup k mostu začíná daleko od okraje vody.
Fifth Avenue
Jedna z nejslavnějších nákupních ulic v USA, Fifth Avenue, je přední newyorská nákupní adresa, kde má mnoho významných designérů a návrhářů svůj vlajkový obchod. Naleznete zde klenotnictví Cartier, Tiffany, Bergdorf-Goodman, proslulý Apple Store Fifth Avenue nebo obchodní dům Saks Fifth Avenue, stejně tak jako mnoho dalších. Ale po Fifth Avenue se mohou projít i ti, kdo nechtějí nakupovat. Nejzajímavější část leží přibližně od jižního konce Central Parku k Newyorské veřejné knihovně, nebo přesněji mezi ulicemi 60th Street a 40th Street.
Nádraží Grand Central Terminal
Grand Central Terminal, nazývaná také Grand Central Station (Velké centrální nádraží) je fantastická budova ve stylu Beaux Arts, a určitě stojí za to nahlédnout dovnitř. Budova byla otevřena v roce 1913 jako stanice pro vlaky i metro. Venku na 42nd Street můžete spatřit kolonádu a sochařskou výzdobu nahoře. Uvnitř nemůžete přehlédnout Velké schodiště, kde se můžete zastavit a rozhlédnout po hale. Krásně zrenovovaný strop znázorňuje nebeská znamení. Uvnitř najdete také rozsáhlý výběr obchodů a restaurací.
Vyhlídka One World Observatory
Na vrcholu nově postaveného mrakodrapu One World Trade Center se nachází vyhlídková terasa nabízející vynikající výhledy ze 100., 101. a 102. patra více jak 540 m nad městem. Výtah nahoru představuje součást atrakce: když jedete nahoru, na panelech uvidíte New York, jak se v průběhu let měnil, od venkovské krajiny až po dnešní metropoli. Prosklená budova, kterou můžete vidět z celého města, je jedinečná stavba na panoramatu Manhattanu, jejíž úhly vytvářejí její typický vzhled. Když budete stát u základny a dívat se přímo nahoru, stavba vypadá jako pyramida. Pokud byste se chtěli podívat nahoru, můžete si zakoupit vstupenku předem, takže ušetříte čas, ale i tak budete muset projít bezpečnostní kontrolou.
Adresa: One World Trade Center, 285 Fulton Street, New York
Frick Collection – muzeum umění
Co se týče atmosféry, Frick Collection je na vrcholu seznamu mezi muzei v New York City. Umístěno je v budově z počátku 20. století a původní sbírku daroval obchodník Henry Clay Frick, který pro něj také nechal postavit budovu. Umění zahrnující obrazy, porcelán a nábytek je krásně uspořádáno v 16 galeriích. Vystaveny jsou díla od Moneta, Rembrandta, Belliniho, El Greca a mnoha dalších slavných umělců. Sbírky však nejsou uspořádány podle období, umělců nebo zemí, ale spíše nahodilým způsobem navrženým pro větší požitek. Místnosti obklopují krásný krytý dvůr Garden Court s tropickými rostlinami a jezírkem uprostřed.
Adresa: 1 East 70th Street, New York
Kde hledat uměleckou inspiraci v NYC
Newyorská veřejná knihovna
Hlavní pobočku Newyorské veřejné knihovny (New York Public Library) navrhli architekti z Carrere & Hastings ve stylu Beaux Arts. Knihovna se svými impozantními sály je významnou atrakcí města, která se objevuje v mnoha románech a TV programech. I když bývá označována jako hlavní pobočka, její skutečné jméno je Budova Stephena A. Schwarzmana. Otevřena byla v roce 1911 a okamžitě získalo uznání. V obrovské knihovně má samotná hlavní čítárna délku 2 bloků, zatímco místnost pro periodika nabízí 10 000 aktuálních časopisů. Její sbírka je přinejmenším rozsáhlá.
Kde: Fifth Avenue na 42nd Street, New York
Wall Street
Světoznámá ulice Wall Street vede podél 8 městských bloků od Broadwaye po South Street a (spolu s okolní oblastí) je domovem nejvýznamnějších burz světa, jako je Newyorská burza, burza NASDAQ nebo Newyorská obchodní burza. Nachází se zde však také impozantní kostel Sv. Trojice (Trinity Church) a historická budova Federal Hall. Podívejte se po bronzové soše Útočícího býka (Charging Bull) v parku Bowling Green na Broadwayi: jedná se o nejoblíbenější turistickou atrakcí ve Finančním okrsku a vyhledávané místo, kde se turisté fotografují.
Radio City Music Hall
Ve stínu Rockefellerova centra se nachází Radio City Music Hall, slavný zábavní podnik a pamětihodnost města. Divadlo z roku 1932 ve stylu Art Deco nabízí hudební programy i filmy a sídlí zde také taneční společnost The Rockettes. Budova vnikla a byla financována rodinou Rockefellerů ve 30. letech a zahrnovala (v té době) největší kryté divadlo na světě. Dnes se zde často konají významné akce včetně udílení cen Grammy a Tony. Těžko přehlédnete jeho výrazný neonový štít na rohu budovy a táhnoucí se kolem celého bloku.
Adresa: 1260 6th Avenue, New York
Katedrála sv. Patrika
Katedrála sv. Patrika (St. Patrick’s Cathedral) je jeden z nejlepších příkladů neogotiky v New Yorku, s masivními bronzovými dveřmi, fasádou z bílého mramoru, věžemi vysokými 100 m, Velkými varhanami, rozetovým oknem, bronzovým baldachýnem, 2400 místy na sezení a sochou Piety v boční kapli Lady Chapel. Katedrálu navštíví miliony lidí ročně, takže představuje významnou destinaci pro věřící i turisty. Byla vybudována v roce 1879 a v průběhu času byla pečlivě restaurována a udržována, včetně renovace za 200 mil. USD dokončené v roce 2016.
Kde: 5th Avenue, mezi 50th a 51st St, New York
Koncertní sál Carnegie Hall
Carnegie Hall byla otevřena v roce 1891 coby první velký koncertní sál v New Yorku. Vystupovali zde hudebníci od Čajkovského, který dirigoval při zahajovacím večeru, po Leonarda Bernsteina nebo Beatles. Podle některých nabízí akustiku patřící k nejlepším na světě. Skvělý způsob, jak koncertní sál poznat, je navštívit představení, ale dozvědět se o něm více můžete při komentované prohlídce. Ta nabízí komplexní pohled na sál a na jeho stavbu a vypráví o některých umělcích, kteří zde vystoupili. Prohlídky končí v muzeu instituce (Muzeum Rose).
Adresa: 881 7th Ave, New York
Bryant Park
V létě těžko něco předčí klidné odpoledne strávené v Bryant Parku. Park zahrnuje monumenty a zahrady, a také oblíbený kolotoč Le Carrousel. V herní části jsou za malý poplatek k dispozici desky na šachy, dámu a vrhcáby. Přitom Bryant Park byl dříve zchátralá oblast známá kriminalitou a přítomností nežádoucích osob; v roce 1989 ho město rekultivovalo a proměnilo v krásnou zelenou oázu. Místní lidé dnes park vyhledávají a představuje příjemné místo k procházkám. Pokud si nebudete chtít zahrát hru, můžete alespoň pozorovat při hře ostatní. Park leží vedle Newyorské veřejné knihovny.
Kde: mezi W 40th Street a W 42nd Street, na 6th Ave, New York