HONG KONG 97 – NEJHORŠÍ VIDEOHRA VŠECH DOB

Videohry se během let staly pevnou součástí života dětí i dospělých. Některé se staly legendárními pro svou hratelnost, jiné okouzlily grafikou, další zase celkovým dojmem, no a zapomínat netřeba ani na skupinu nejhorších kousků, jaké kdy spatřily světlo světa. Jistě, většinou jde o subjektivní dojem a to, co se líbí jednomu člověku, nemusí zaujmout toho druhého. V případě několika her se však veřejnost do puntíku shodla v tom, že jde o odpad. Například Hong Kong 97.

V tomto případě se však nebavíme o obyčejné nevydařené hře. HK 97 je příšerná až do takové míry, že se během let stala kultovní záležitostí a lidé ji ocenili titulem „tak špatné, až je to dobré.“ V Japonsku si vysloužila přívlastek „kusage“ – na h..o hra. Grafika příšerná, příběh ještě horší, hratelnost nulová. Nikoho zřejmě nepřekvapí fakt, že byla vyrobena přibližně za týden a prodávat ji odmítla většina kamenných obchodů doby minulé. Společnost HappySoft po vytvoření svého mistrovského díla zanikla a nikdo o ní nikdy více neslyšel. Nemožné je dokonce sehnat cartridge s hrou, stejně jako jeho fotografii. Videohra proto získala nádech tajemnosti. Naštěstí existují různé emulátory, umožňující tento „skvost“ určený pro Super Famicom zprovoznit.

HK 97 byla vydána v roce 1995 a její děj se odehrává o dva roky později, když se lidé v Číně začali hromadně stěhovat do Hong Kongu a spouštět vlnu násilí. Zajímavostí je, že jde o jednu z mála her, ve kterých se používají vulgarismy neboť Číňané byli označeni za „sku … ne ošklivých červeňák.“ Hlavním protagonistou je Chin, příbuzný Bruce Leeho, kterého reprezentuje podobiznu Jackieho Chana z filmu Wheels on Meals. Ano, mluvíme pravdu. Vaším úkolem je vyhladit 1,2 miliardy populace této země. Hlavním záporákem je obskura vypadající a špatně odříznuta hlava někdejšího revolucionáře Denga Siao-pchinga, který je ve videohře prohlášen za mrtvého, ačkoli v té době ještě žil. Zde však absurdnosti nekončí.

Celou hrou se ozývají první dva tóny z dětské čínské písně „I Love Beijing Tiananmen,“ která je více než otravná. Hudba přestane hrát jen tehdy, pokud vypnete celou hru, neobsahující žádné zvuky. V noci tedy určitě spát nebudete. Co se týče samotné hratelnosti, jde o nepovedenou „jakože střílečku“, ve které se snažíte sestřelovat nepřátel a pokud porazíte hlavního bosse (zmíněnou hlavu Siao-pchinga), hra se restartuje a začne znovu. Zmínit je třeba také její náročnost.

Tvůrci si nelámali hlavu ani s právy na používání ochranných značek, protože během střelby můžete na pozadí spatřit loga značek Coca-Cola či Asia Television. V průběhu let se objevilo několik nadšenců, kteří se snažili záměrně vytvořit ještě horší hry, například TW2001, ale faktem zůstává, že královnou nejhorších her zůstává jedině Hong Kong 97.

 

admin

Recent Posts

Stojí za to jít do parku Güell?

Stojí za to jít do parku Güell? Tato otázka se často objevuje na mysli těch,…

1 hodinou ago

Je vstup do parku Güell zdarma?

Park Güell je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších míst v Barceloně. Tento ikonický park, navržený…

2 hodinami ago

Vstupenka do parku Güell a muzea Gaudího domu v Barceloně

Vstupte do magického světa parku Güell a navštivte ikonické Muzeum Gaudího domu. Objevte fascinující dílo…

13 hodinami ago

Přehled nejzajímavějších atrakcí a lákadel v parku Guell

Park Güell, nacházející se v srdci katalánského města Barcelony, patří k nejvýznamnějším a nejnavštěvovanějším turistickým…

14 hodinami ago

Co je na parku Güell tak zvláštního?

Co je na parku Güell tak zvláštního? Tuto otázku si možná klade každý, kdo slyšel…

18 hodinami ago

Co je na chrámu Sagrada Familia tak zvláštního?

Co je na chrámu Sagrada Familia tak zvláštního? Tato otázka se zdá být jednoduchá, ale…

21 hodinami ago