Kolik vody musíte vypít, aby vás to zabilo? Upřímně řečeno, ne mnoho. Už Paracelsus, vědec ze 16. století známý zavedením úkoly chemie do medicíny, přišel s myšlenkou, že vše je jedovaté: závisí jen na množství.
Moderní věda sice Paracelsovu hypotézu vyvrátila, jeho výrok platí minimálně v případě jedné z nejdůležitějších sloučenin na Zemi: vody. Na zabití osoby s váhou 75 kilogramů stačí asi šest litrů této životodárné tekutiny. Alespoň to tvrdí Americká chemická společnost, která sdružuje 158 tisíc chemiků.
Překvapením je, že intoxikace vodou se lidem stává poměrně často. Je běžná zejména u mladých lidí, kteří pořádají soutěže v tom, kdo dokáže vypít více vody. Neobchází ale ani atlety, kteří během tréninku příliš pijí. Voda je pro život nezbytná.
Když jí ale člověk vypije příliš, hladina sodíku v krvi nebezpečně klesne, což vede k takzvané hyponatrémii (poruše složení vnitřního prostředí v organismu). Ta v extrémních případech dospěje až do stadia intoxikace vodou. Mezi její hlavní příznaky patří bolest hlavy, únava, nevolnost, zvracení, časté močení a dezorientace.
Když člověk pije příliš mnoho vody, ta nestíhá procházet ledvinami a dostává se do buněk, které napuchnou. No a když se otok projeví i u mozkových buněk, situace se stává potenciálně smrtící. Tento stav se totiž projevuje záchvaty, kómatem, zástavou dechu a v konečném důsledku i smrtí. Dávejte si proto pozor, kolik vody pijete. I mnoho dobrého totiž škodí.