Výzkumníci identifikují mechanismus, který je životně důležitý pro progresi hepatitidy související s alkoholem, čímž dláždí cestu pro nové způsoby léčby.
Onemocnění jater související s alkoholem (ARLD), poškození jater způsobené nadměrnou konzumací alkoholu, je jednou z celosvětově nejčastějších příčin nemocnosti a úmrtnosti. ARLD se může pohybovat od mírné akumulace tuku (steatóza) až po ztvdnutí jater (cirhóza) a ARLD představuje nejčastější chronické onemocnění jater. ARLD je obzvláště nebezpečné, protože je typicky asymptomatické, dokud játra neutrpí vážné poškození. O faktorech, které přispívají k rozvoji onemocnění, se však málo rozumí, takže transplantace jater je dosud jediným spolehlivým lékem.
Nedávno se však tým výzkumníků z oddělení laboratorní medicíny MedUni ve Vídni podělil o výsledky výzkumu nového mechanismu, který zhoršuje ARLD. Cílem jejich studie bylo zabývat se funkcí polymerního imunoglobulinového receptoru (pIgR) při onemocnění jater vyvolaném etanolem. PlgR ovlivňuje střevní hladiny imunoglobulinu A (IgA) a transportuje IgA přes epiteliální bariéru do střevního lumenu a jaterních kanálků. To je důležité, protože ARLD je doprovázeno mikrobiální dysbiózou, zvýšenou střevní propustností a expozicí jater translokovaným mikrobiálním produktům, které všechny onemocnění zhoršují. Sekrece IgA ve střevě je nezbytná pro vytvoření imunitní ochrany před invazními patogeny, takže se od něj odvíjí impuls ke studiu plgR a IgA.
„Naše studie odhalila nahromadění pIgR a IgA v játrech pacientů s hepatitidou související s alkoholem, což je známkou poruch transportu a sekrece IgA,“ řekl PhD. Tim Hendrikx, hlavní autor studie.
Výzkumníci použili několik zvířecích modelů ke stanovení nízkých hladin IgA ve střevech myší, aniž by plgR zhoršoval alkoholem vyvolané jaterní komplikace nebo steatohepatitidu. Krev myší bez plgR také vykazovala zvýšenou bakteriální translokaci. Výzkumníci dále objevili molekulární mechanismus, který částečně obnovil hladiny IgA ve střevě, čímž zmírnil alkoholem indukované onemocnění jater u myší bez plgR. Játra pacientů s ARLD vykazovala zvýšenou kolokalizaci plgR a IgA v kanálcích a apikálních pólech hepatocytů. Navíc se u myší s deficitem plgR vyvinulo zvýšené poškození jater, steatóza a zánět ve srovnání s myšmi divokého typu. PlgR-deficientní myši rovněž vykazovaly zvýšené hladiny plazmatických lipopolysacharidů a více jaterních bakterií, což naznačuje zvýšenou bakteriální translokaci. Celkově výsledky naznačují, že dysfunkční jaterní plgR zvyšuje jaterní onemocnění související s alkoholem (alkoholickou hepatitidu) v důsledku oslabené antimikrobiální obrany IgA ve střevě.
„Naše data ukazují, že dysfunkce plgR v játrech zhoršuje jaterní onemocnění související s alkoholem, protože je narušena antimikrobiální odpověď prostřednictvím IgA ve střevě,“ shrnul Hendrikx. „To znamená, že zvýšení plgR v játrech nebo zvýšení hladin IgA ve střevě by mohl být slibným výchozím bodem pro nové možnosti léčby jaterních onemocnění souvisejících s alkoholem.“