Manažeři letiště Cochin International Airport v jižní Indii už měli dost velkých poplatků za elektřinu. Proto se rozhodli vzít věci do vlastních rukou. Před třemi lety se rozhodli, že na střechy letištních budov umístí solární panely, jenže netušili, že dobrý úmysl překoná i jejich nejodvážnější očekávání.
„Chtěli jsme být v rámci odběru elektrické energie nezávislí“ – prozradil Jose Thomas, generální manažer letiště. Loni si letiště objednalo služby německé firmy Bosch na vybudování 45-akrů solární elektrárny. V srpnu bylo vše hotové a Cochin se stalo prvním solárním letištěm na světě.
Tisíce panelů produkují v průměru o trochu víc než je 48,000-50,000 kWh, které v pořadí sedmé nejvytíženější letiště v zemi využívá na denní bázi. Projekt stál zhruba 9,3 milionu amerických dolarů a představitelé letiště tvrdí, že by se tato částka mohla ušetřit už do šesti let. Komplex totiž dále nebude platit za elektřinu.
Projekt vzbudil ohlasy pochopitelně i v zahraničí. Právě odtud se ozývají hlasy, že jde o revoluční projekt, jehož model budou v budoucnu přebírat i jiná letiště.