Nálepky s čárovým kódem mohou poskytovat cenné informace o produktech, ale bývají nevzhledné a časem se odlepují. Experimentální nová alternativa však používá 3D tisk přímo do předmětu a je pouhým okem neviditelná.
Technologie, známá jako InfraredTags, je vyvíjena týmem z Massachusettského technologického institutu (MIT) pod vedením doktoranda Mustafy Dogy Doganema. Ten dostal nápad, když se dozvěděl o novém smartphonu, který obsahuje infračervenou kameru. Doganův systém obsahuje stávající komerční plastové vlákno pro 3D tisk, které je neprůhledné pro viditelné světlo, ale propouští infračervené světlo. Umožňuje vkládání dat jedním ze dvou způsobů. Jeden přístup zahrnuje vyřezávání vzoru z malých vzduchových mezer do vrstvy plastu, která je pokryta hladkou ochrannou vnější vrstvou. Mezery představují jedničky a nuly, takže je lze číst infračervenou kamerou jako binární kód. Další přístup zahrnuje použití druhého plastu – takového, který je neprůhledný pro infračervené světlo – k vytvoření tradičnějších čárových kódů nebo QR kódů. Opět jsou pokryty vnější vrstvou hlavního plastu, takže nejsou viditelné, pokud nejsou vystaveny infračervenému světlu a nejsou snímány kamerou citlivou na infračervené záření.
Dogan a jeho tým zatím vytvořili položky, jako jsou hrnky se zabudovanými čárovými kódy, Wi-Fi router s vloženými štítky, které odhalují název sítě nebo heslo (v závislosti na úhlu zobrazení), a také levný ovladač videoher. Poslední z nich obsahuje levnou infračervenou kameru namontovanou na ovládacím kolečku – při otáčení kolečka doleva nebo doprava je kamera schopna zjistit jeho polohu a zobrazit čárový kód zabudovaný uvnitř ovladače.
V budoucnu by mohly být InfraredTags zabudovány také do věcí, jako jsou zařízení ovládaná chytrým telefonem nebo brýle s rozšířenou realitou (AR), které by nositeli poskytovaly informace o produktech v obchodech. Výzkum je popsán v článku, který bude představen letos na jaře v New Orleans na ACM CHI Konferenci o lidských faktorech v počítačových systémech.