Lákadlo koblihy nebo hamburgeru může prověřit odhodlání i těch nejpřísnějších dietářů, nová studie však ukázala na nové nástroje, které nám mohou pomoci odolat pokušení. Výzkum se zabývá tím, jak může cvičení snížit touhu po tučných jídlech, a ukazuje u hlodavců, jak úseky vysoce intenzivní aktivity mohou tyto tendence tlumit a podporovat zdravější stravování.
Studie, kterou provedli vědci z Washington State University, se zaměřuje na to, co se nazývá „inkubace bažení“, což odkazuje na myšlenku, že čím déle je nám něco odepíráno, tím více po tom toužíme. Původně byla vytvořena vědci studujícími závislost na kokainu, v souvislosti s dietou však může znamenat, že čím déle jíme např. kapustu a celer, tím těžší je říci ne zmrzlině a hranolkům. Vědci se rozhodli prozkoumat potenciál cvičení, které nám pomůže ignorovat „vodítka“, která mohou vést k nezdravému stravování. Může to být televizní reklama na sladkosti, která nás donutí běžet do obchodu, nebo billboard, který nás přiměje zabočit do fastfoodu. Za tímto účelem tým vycvičil krysy, aby vyhledávaly granule s vysokým obsahem tuku stisknutím páčky, která rozsvítila světlo a vydala tón, jenž fungoval jako „vodítko“ před vydáním granulí. Krysy dostaly 30denní dietu bez přístupu ke granulím a rozděleny do dvou skupin, z nichž jedna podstupovala pravidelný intenzivní pohyb na běžícím páse a druhá pouze svoji svoji pravidelnou činnost. Po skončení období byl diety krysám opět umožněn přístup k páčce, ale tentokrát po stisknutí nevydávala granule, ale pouze se rozsvítilo světlo a zazněl tón. Poté bylo zjištěno, že skupina krys, která necvičila, tiskla páčky výrazně více než skupina, která cvičila, což naznačuje, že zvýšená fyzická aktivita potlačila jejich touhu po jídle s vysokým obsahem tuku. Výsledky nabízejí některé zajímavé možnosti, ale vědci zdůrazňují, že tento výzkum na hlodavcích je stále v rané fázi. Dalšími kroky je zaměřit se na účinky různých typů cvičení na „inkubaci bažení“ a také na mechanismy, které hrají v lidském mozku.
„Cvičení je přínosné z mnoha hledisek: pomáhá při srdečních chorobách, obezitě a cukrovce; může také pomoci naší schopností vyhnout se některým z těchto nevhodných potravin,“ řekl odpovídající autor studie Travis Brown. „Vždy hledáme nějakým způsobem ´kouzelnou pilulku´, a cvičení je přímo před námi se všemi svými výhodami.“
Výzkum byl publikován v časopise Obesity.