Bohémský (Boho) styl interiérového designu
Podobně jako u stylu poloviny 20. století získávají na oblibě také bohémské interiéry. Mnoho maloobchodníků se orientuje tímto směrem, takže je ideální čas dát průchod Vaší bohémské stránce. Stručně řečeno, bohémský design je svobodomyslná estetika, která mísí různé kultury a umělecké výrazy do eklektického stylu, který uvažuje nekonvenčně. Uvolněná boho atmosféra klade důraz na přírodu. Běžně přitom najdete výrazné vzory a jasné barvy nábytku a akcentů. Když vejdete do domu s bohémským designem, okamžitě se cítíte ponořeni do jiné kultury. Vystavují se suvenýry z cest a celá atmosféra působí velmi nomádsky či “světoběžnicky”. Když porovnáme různé designové styly, bohémský je jedním z mála, kde řad není nutný: míchání vzorů a barev se doporučuje. Stejně tak vidíme trend moderního boho stylu. Přidání zvířecích kůží, kovových akcentů a bohatých druhů dřeva pomáhá tento „sběratelský“ styl modernizovat. Interiéry v bohémském stylu využívají věci nekonvenčním způsobem. Vyzkoušejte například svěží nápad do obývacího pokoje: na zeď pověste vintage koberec, abyste získali nový jedinečný pohled na umělecké dílo.
Moderní farmářský styl
Náš seznam stylů výzdoby domu by nebyl úplný bez moderního farmářského designu. Americká moderátorka Joanna Gainesová si vysloužila titul farmářské královny, ale i ona kombinuje styl farmy a vytváří modernější, seskupený prostor. Interiéry moderních farem mají mnoho charakteristik toho, co známe jako tradiční farmářský design. Na druhou stranu se věci zjednodušují a jsou čistší, aniž by ztratily svůj charakter. Venkovní dřevěné obkladové desky neztrácejí na oblibě, stejně tak jako zasouvací „stodolové“ dveře. Moderní aktualizace, jako jsou podlahy z širokých desek, otevřený koncept bydlení a elegantní osvětlení, patří k častým identifikátorům moderního farmářského stylu. Interiéry farmy jsou také známy kombinováním různých kovů. Od zlaté přes černou až po nikl, kontrast je Váš přítel. Kromě toho jedinečný designový styl bere spojení s přírodou vážně. Nezbytností jsou prvky ze surového dřeva a zeleň, která se nachází v každé místnosti. V důsledku toho jsou barevné palety v moderních farmářských interiérech vždy neutrální. Když chcete přidat barevný prvek navíc, je důležité vycházet z přírody. Zkuste přidat například tmavě modrou, šalvějově zelenou nebo spálenou oranžovou.
Styl Shabby Chic
Styl shabby chic (lze přeložit jako„ošuntělá elegance“) vznikl v 18. století a transformoval se do stylu milujícího vintage, kterým je dnes. Vintage nábytek byl vždy jádrem interiérového designu shabby chic. Dříve bylo běžné, že si lidé předávali nábytek z generace na generaci, a pak by mu každá generace dala vlastní jedinečný dotek. Podobně jako jeho designová sestra, francouzský venkovský styl, působí design shabby chic velmi měkkým a ženským dojmem. V tomto ženském designovém stylu je „ošuntělý elegantní“ nábytek často zdobený malováním nebo uměle zestařený. Světlé barevné palety s květinovými vzory se dokonale hodí k vyběleným podlahám a stěnám. Návrháři milují „ošuntělou“ rustikální atmosféru a to, jak je často v kontrastu s okouzlujícími luxusními akcenty, jako jsou křišťálové lustry. Interiéry ve stylu shabby chic zachycují elegantní a útulnou atmosféru domova.
Styl Hollywood Glam
Další na seznamu dekoračních stylů pro rok 2022 je Hollywood Glam. Elegantní styl je oblíbený v Kalifornii už od poloviny 20. století, ale odvíjí se od doby zlatého věku Hollywoodu ve 30. letech. Interiéry ve stylu Hollywood Glam jsou tvořeny mixem stylů art deco a moderny poloviny století. Jedná se o styl interiérového designu, který je určen k tomu, aby byl viděn. Pro barevná schémata jsou oblíbenou volbou vysoce kontrastní barevné kombinace. K oblíbeným patří nejen sytě růžová a zelená, ale také černá a bílá. Kromě toho jsou běžné nadměrné lustry spolu nábytkem s vysokým leskem nebo zrcadlovým nábytkem. Kontrast vyzařuje vysoce atraktivní, luxusní atmosféru a tento designový styl je sexy a sofistikovaný zároveň.
Styl amerického Jihozápadu
Styl amerického Jihozápadu (především státy Nové Mexiko, Arizona), není stejný jako v době, kdy se ve světě designu objevil poprvé, a s přibývajícími roky se bude dále vyvíjet. Interiéry čerpají inspiraci z měkkých linií nepálených domů, španělských textilií, kovových prvků a přírody. Barevné palety mají různé barvy, které se nacházejí v americké poušti: patří k nim rezavá, terakota a kaktusově zelená, které jsou mezi návrháři oblíbené. Nábytek je spíše těžší, často mívá tlusté nohy a objemné povrchové úpravy. Kromě toho je nejdůležitějším prvkem stylu textura, zatímco kůže a semiš jsou nejčastějším potahovým materiálem.
Pobřežní styl
Nemusíte bydlet u pláže, abyste ocenili pobřežní styl interiéru. Nezaměňujte ho však s námořním dekorem: pobřežní styl je v jiné lize. Pobřežní prostor si všímá svého přirozeného prostředí. To lze vidět přes paletu barev až po materiály použité na nábytek a doplňky. Neutrální odstíny, jako je bílá, jsou spárovány s béžovou, aby napodobovaly písek. Kromě toho se objevují odstíny modré, které připomínají příboj a slunečnou letní oblohu. Domy v pobřežním stylu mají vždy působit světlé a svěží. Záměrem je mít pocit, že mezi interiérem a exteriérem není nic. Proto je úprava oken omezena na minimum: lehká průsvitná tkanina vanoucí ve větru dodá pobřežní atmosféru. U tohoto stylu ale nenajdete všude kotvy a mušle, zato modré skleněné vázy, pruhované tapety nebo abstraktní obrazy, které dodávají atmosféru. Pokud jde o nábytek v pobřežních interiérech, ten působí velmi pohodlně. Malovaný a zestařený nábytek spolu s proutím nebo jutou vytvářejí ideální kombinaci. Vzhledem k tomu, že spojení s přírodou je u pobřežního stylu tak důležité, nutností jsou pokojové rostliny.
Rustikální styl
Při pohledu na rustikální interiérový design jej lze definovat pomocí několika základních znaků. Všude jsou vždy přírodní materiály, industriální prvky a půvab farmářského stylu. Rustikální designový styl se původně zrodil z inspirace hnutím romantismu a zaměřuje se na jednoduchost a krásu přírody bez námahy. U rustikálních interiérů je běžné vidět nápady na design obývacího pokoje soustředěného kolem centrálního krbu. Použití dřeva je změkčeno přidáním hovězích a ovčích kůží pro vytvoření útulného pocitu. Tkaniny nemají výrazné vzory a textura hraje zásadní roli. Neočekávané doplňky, jako je industriální závěsné svítidlo, zvyšují sofistikovanost toho, co známe jako rustikální design.
Industriální styl
I když někdo může namítnout, že industriální (průmyslový) interiérový design je trendy, má také svoji historii. Když se západoevropské továrny na konci II. průmyslové revoluce zavřely, zanechaly za sebou mnoho prázdných velkých budov. Nárůst populace způsobil, že lidé začali proměňovat průmyslové oblasti na obytné čtvrti. Industriální styl interiérového designu miluje vzhled odhalených trubek a trámů. Materiály jako cihla a beton jsou skvělým způsobem, jak dát prostoru výrazný charakter. Při popisu jedinečného stylu interiérového designu neuslyšíte slova „měkký“ nebo „intimní“. Jeho mužské sklony jsou však zkroceny použitím bohaté textury. Nadměrně velká umělecká díla a útulné textilie jsou perfektními doplňky. Nábytek je často povrchově nedokončený a zkombinovaný se starožitnostmi.
Styl francouzského venkova
Podobně jako u mnoha jiných stylů interiérového designu je francouzský venkovský styl sofistikovanou směsicí několika různých oblíbených stylů. V tomto designovém stylu hraje roli shabby chic („výše), farmářský a tradiční styl. Začíná to nadčasovými kusy starožitného nábytku, jako je židle ve stylu Ludvíka XVI. doplněná moderním potiskem. Podobně jsou v tomto smíšeném ženském neutrálním stylu designu k vidění protiklady vedle sebe.
Skandinávský styl
Skandinávský design je jedním z nejčistších typů interiérového designu. Znamená myslet lehce, vzdušně a organicky. Dřevo má ve skandinávských interiérech téměř vždy popelavou barvu. Severské prostory vyzařují relaxační a přívětivou atmosféru. Mezi klíčové prvky patří bílé stěny, velká zrcadla a útulné textilie. Navíc žádný skandinávský prostor není úplný bez použití dánského konceptu hygge. Vrstvené látky, skleněný nábytek, čisté linie a textury vytvářejí dokonalý útulný vzhled.
Středomořský styl interiérového designu
Dále je tu středomořský design, další kulturně bohatý styl interiérového designu, který vznikl v zemích severně od Středozemního moře. I dnes je hlavním zdrojem inspirace Španělsko, Řecko a Itálie. Podobně jako u typické architektury těchto zemí také v interiérech běžně najdete oblouky, sloupy a vnitřní balkony. Nábytek vykazuje bohaté tóny dřeva a zdobené prvky. Středomořské barevné palety napodobují barvy moře a oblohy a zároveň zahrnují teplé odstíny, jako je terakota a žlutá. Velká okna s minimálními průsvitnými závěsy rámují venkovní prostředí, aby dovnitř pronikalo co nejvíce světla.
Styl Art Deco
Existuje jen málo lidí, kteří nikdy neslyšeli o stylu art deco. Ikonický design z počátku 20. století pochází z Francie, odkud v době od 10. do 40. let pronikl do USA. Designový styl art deco silně inspirovala průmyslová revoluce, proto byl kov oblíbeným materiálem. Kusy ze stylu art deco můžete snadno identifikovat, protože obvykle mají špičaté hrany a nerovné rohy. Běžný byl nadrozměrný nábytek, od zbrojnic po pohovky. Dnes byste za inspirací ve stylu art deco měli nejlépe vyrazit Floridu: Miami Beach je skvělým místem, kde uvidíte použití interiérového designu ve stylu art deco.
Asijský zenový styl
Slyšeli jste někdy o feng shui? Asijské zenové interiéry vycházejí ze současného designu. Zaměřují se na elegantní linie, zajímavé tvary a relaxační atmosféru. V důsledku toho jsou odkazy na přírodu zásadní pro vytváření konečného zenového prostoru. Asijské interiéry jsou často asymetrické a používají častěji kruhy než čtverce. Běžné jsou závěsové stěny nebo dveřní panely, aby rozdělily větší prostor a dodaly pocit soukromí. Barevná paleta vychází přísně z přírody, aby byla zachována klidná atmosféra.
***
Nejlepší typy interiérového designu pro jednotlivé místnosti
Do obývacího pokoje:
- přechodný interiérový design – pokud hledáte sofistikovanou směs starého a nového, přechodný interiérový design je skvělou volbou pro Vás
- moderní farmářský design – interiéry farmy s moderním nádechem jsou perfektní volbou, zejména pokud máte otevřený koncept velkého pokoje
- eklektický interiérový design – je ideální volbou, pokud hledáte kulturně bohatý obývací pokoj s prvky z různých různých typů interiérového designu
Do ložnice:
- asijský zenový styl – vytvořte oázu a spojte se s přírodou s tímto relaxačním stylem ložnice
- současný styl – nekomplikované formy a čisté linie jsou skvělé pro to, aby ložnice zůstala jednoduchým, a přitom sofistikovaným prostorem
- skandinávský styl – dánský koncept hygge potřebuje každá ložnice, aby se z ní stal maximálně útulný prostor