Hodinky pro potápěče tvoří jeden ze základních směrů výroby hodinářského průmyslu a to i dnes, v době potápěčských počítačů. Zatímco ale dosahují stále lepších hodnot odolnosti vůči tlaku vody, čitelnosti za stižených světelných podmínek, přesnosti a spolehlivosti, většina z nich se ponoří do moře pouze při dovolených či náhodných akcích a některých z nich dokonce vůbec.
To ovšem neplatilo v minulosti, kdy na jejich spolehlivosti záležel potápěčův život. Nejvíc žádostí o výrobu vodotěsných hodinek bylo samozřejmě v období světových válečných konfliktů vzešlých z požadavků armád, ale díky lidem jako byl Jacques-Yves Cousteau se potápěčské hodinky nepřestaly vyvíjet i po nich.
Jacques-Yves Cousteau a jeho tým se v padesátých a šedesátých letech minulého století podílel na vývoji hodinek určených k potápění v rámci spolupráce s radou světoznámého výrobce hodinek, jehož cílem bylo zdokonalování jejich vlastností.
Po skončení 2. světové války se francouzští příslušníci vojenské potápěčské jednotky kapitán Robert ‚Bob‘ Maloubier a poručík Claude Riffaud spojili se společností Blancpain. Z tohoto spojení vzešel legendární model Fifty Fathoms vodotěsný do hloubky 50 Sahu, Což odpovídá 91,45 metrů.
V roce 1954 je na veletrhu Baselworld představen konkurenční model značky Rolex, kultovní Submariner. Oba modely hodinek určených k profesionálnímu potápění v té době představují technologický vrchol.
Stejné modely z jejich rané fáze vývoje můžeme spatřit ve filmu Silent World z roku 1956 na zápěstích Andre Lábana (jeden z hlavních inženýrů a potápěčů týmu J. Cousteau), který měl Fifty Fathoms a Cousteaua s modelem Submariner značky Rolex.
Jeden z prvních měl referenční číslo 6204 a jde o velkou sběratelskou raritu, vyrábí se pouhý jeden rok. Všiml si, že na žádném z modelů ještě není dnes již nepostradatelná ochrana korunky. Ref. 6200 byl vodotěsný do 200 metrů, ref. 62004 do 100 metrů a ref. 6205 doposud byl vybaven mechanickým strojkem s automatickým nátahem A.260 a odolností proti vodě do 100 metrů.
Hodinky Blancpain Fifty Fathoms i Rolex Submariner stanovily pro budoucnost potápěčských hodinek určité konstrukční standardy, mezi než patří jednosměrně otočná luneta, světélkující čísla a indexy, specifické tvary a konstrukci pouzdra a mnohé další.
V roce 1963 během potápění a filmování v Rudém moři používal Jacques Cousteau hodinky Omega model Seamaster 300 ref.165.024, který byl později mimo jiné používán i v britské armádě.
Omega Seamaster 300
Přibližně v roce 1963 vyměnil tím Jacquese Cousteaua model Seamaster 300 za Plongeur Professionnel (PloProf) SM600 zkonstruován výhradně pro potřeby profesionálního potápění. Testování hodinek trvalo plné 4 roky.
Zvláštní pozornost byla věnována konstrukci pouzdra hodinek, jeho robustnosti i dokonalé utěsnění, zároveň i uložení sklíček, které při dekompresi nesměli prasknout, ani vyskočit ze svého uložení. Tím potápěčů zároveň testoval i schopnost vyrovnat se s fyzicky i psychicky náročnými úkoly v hloubce 500 metrů
Vývoj takových hodinek byl pro Omegu velmi nákladným a to se odrazilo i v jejich ceně, která byla přibližně dvakrát vyšší než u modelu Rolex Submariner. Jen pro představu, v roce 1973 se cena hodinek PloProf pohybovala mezi 690, – a 720, – CHF. Tato cena by byla dnes více než úsměvná. Postupně se s modelem PloProf 600 začíná testovat i model Seamaster 1000 m. Jejich nejznámějším testem bylo připevnění hodinek na vnější rameno ponorky Beaver Mark IV, která pracovala v hloubce 1000 metrů.
Další hodinky, které sehrály v této historii Důležitou roli, byly od značky Lip a šlo o Potápěčský model Nautic-Ski, oficiálně představen v roce 1967. Jednalo se o jednu z nejmodernějších technologií této doby, konstrukci tzv. Supercompressoru s dvěma korunkami a vnitřní otáčecí lunetou.
Hodinky Lip model Nautic-Ski
Vodotěsnost byla 200 metrů. Zvláštností byl strojek použitý v těchto hodinkách. Byl jím elektro-mechanický kalibr R184, který měl představovat budoucnost strojku používaného v hodinkách. Značka Lip začala s elektřinou experimentovat doposud v roce 1928 a do produkce se dostalo několik zajímavých elektrických hodin doposud v předválečném období, ale až v roce 1948 se tento výrobce začal vážně věnovat vývoji hodinek s elektrickým pohonem. Jedním z úspěšnějších strojku byl i R148 se 14 kameny a frekvencí 18.000 VPH.
Proč byla Sagrada Família zničena? To je otázka, která může vyvolat mnoho dalších niterných otázek…
Sagrada Familia, ikonická bazilika ve španělské Barceloně, jejíž stavba započala koncem 19. století, je jedním…
Sagrada Família, slavná stavba v Barceloně a jedna z nejsymboličtějších ikon nejen tohoto španělského města,…
Luxus a pohodlí na cestách s Wi-Fi připojením a lahví vody na palubě. Rezervujte si…
Vydejte se s námi za poznáním kouzelné Katalánie. Zajišťujeme pohodlné a spolehlivé transfery nejen po…
Začněte svou cestu po Španělsku s námi – nabízíme pohodlné, rychlé a spolehlivé transfery z…