Jacques-Yves Cousteau a jeho tím nám v druhé části této trilogie předvedli několik věhlasných značek výrobců hodinek, u kterého se podílí na vývoji či testování, ale tím jejich výčet nekončí. Když se totiž řekne jméno Cousteau ve spojení s hodinkami, většího z nás se v hlavě rozezvučí jméno Doxa.
Koncem šedesátých let minulého století se produktový manažer značky Doxa Urs Eschle a jeho vývojový tým rozhodli vytvořit robustní sportovní potápěčské hodinky jak pro profesionální, tak i pro amatérské potápěče, které budou nejen kvalitní, ale takové cenově dostupné.
V roce 1967 je veřejnosti představen model Doxa Sub 300 se skvělým technickými i designovými parametry, na jehož vývoji a testech spolupracoval nejen J.Y. Cousteau se svým týmem, ale také profesionálové z řad U.S. Divers.
Hodinky měly jednosměrně otočnou potápěčskou lunetu s klasickou stupnicí doplněnou o dekompresní tabulku. Číselník byl v oranžové barvě, která se při testech ve ztíženému podmínkách kalných a hlubokých vod ukázal jako nejlépe čitelný. Dnes je tato barva neodmyslitelně spjata právě s potápěčskými hodinkami značky Doxa.
Hodinky Doxa Sub 300 byly vodotěsné do 300 metrů, ale tato hodnota se postupem jejich zdokonalování zvyšovala. Největší zajímavostí bylo použití heliové ventilu. Toto speciální zařízení umožňující vyrovnání tlaku v hodinkách při hloubkových ponorech značka Doxa použila jako první právě u modelu Doxa Sub 300.
Prvenství je historicky spjato s otázkou, která značka s tímto zařízením v hodinkách přišla. Ve stejnou dobu na něm totiž pracovala i firma Rolex. Pravdou zůstává, že v roce 1969 uvádí Doxa svůj model na trh dostupný široké veřejnosti, zatímco značka Rolex v tom samém roce představuje hodinky, jejichž určení bylo pouze pro profesionály a následně o tři roky později představila modely hodinek s heliovým ventilem určené široké veřejnosti pod názvem Sea Dweller.
Hodinky Rolex Sea Dweller byly v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století na palubě výzkumné lodi Calypso často k vidění. Zřejmě nejznámější je model s referenčním číslem 1665, jehož majitelem byl Philippe Cousteau, syn Jacquese. Nedávno se na aukci vydražil za 183.750, – dolarů.
Jacques-Yves Cousteau se svým týmem nepoužíval jen hodinky značek známých široké veřejnosti, ale o to více známých odborníkům a sběratelům. Mezi jedny Takové značky patří i francouzská Zuccolo Rochet France – ZRC a její model Grands Fonds 300 považován za úplně první potápěčské hodinky s vodotěsností do 300 metrů. Jejich historie sahá až do roku 1950 a v Několik sériích pokračuje až do roku 1975.