Když pod těžký předmět zasunete klínek, předmět zvednete nebo nakloníte směrem nahoru. Klínek změní vloženou horizontální sílu na vertikální sílu a zároveň ji znásobí. Šroub funguje podobně jako spirálový klínek, který vkládá sílu v pravém úhlu ke směru rotace. Vrták u elektrické vrtačky je zařízení podobné šroubu s ostrou špičkou.
Motor
Kroutivou sílu (zátah) vrtačce dodává elektrický motor, který se skládá z drátu ovinutého kolem rotoru, jenž volně rotuje. Rotor je zavěšen v magnetickém poli vytvářeném cívkami z drátů na pevném statoru. Jak proud prochází drátem na rotoru, na drát působí síla magnetického pole, která roztáčí rotor a s ním i připojenou hřídel.
Převody
Hřídel z motoru je připojená k převodům, tj. soukolí, jehož zuby do sebe zapadají a roztáčejí další soukolí. Stejně jako u převodovky v autě můžete také u vrtačky zvolit jednu z rychlostí, a tím změnit rychlost i zátah zařízení. Převodovka je připojená k hlavní hřídeli vrtačky, která má zuby, jež zapadnou do zvoleného vrtáku a zamknou ho na místě, takže rotuje stejnou rychlostí jako hlavní hřídel.
Vrták
K dostání je celá řada různých vrtáků, z nichž každý je vhodný pro jiný typ použití. Všechny mají na špičce ostrý hrot, který obstarává vlastní vrtání, zatímco šroubovitá část vrtáku rychle odvádí odpad ven z vrtaného otvoru. Některé vrtačky s větším průměrem mají tvar, který se velmi podobá vývrtce, díky čemuž si lépe poradí s větším množstvím odpadu.
Další prvky
Vrtačka při chodu vytváří velké horko, proto vrtačky mívají v krytu větrací otvory (mřížky), které umožňují přístup vzduchu, a ventilátor, který dovnitř přivádí chladný vzduch. Spoušť vrtačky je spínač, který po stisknutí pustí proud do motoru, a ten začne roztáčet vrták. Některé elektrické vrtačky nemají kabel a jsou akumulátorové, takže používají dobíjecí baterii, ostatní vyžadují proud ze zásuvky.