Cestování

Jak kempovat v divočině

Vydat se na pár dní do divočiny pouze s batohem a mapou může být velmi přínosný zážitek. Když se ocitnete mimo stres každodenního života, budete mít dostatek příležitostí zpomalit, spojit se s přírodou a užívat si povznášející krásy svého okolí. Budete-li vědět, jak na to, můžete kempovat prakticky kdekoli budete chtít. Nezní to úžasně? Zde se dozvíte, co budete potřebovat.

 

Plánujte dopředu

Zákony týkající se kempování v přírodě a veřejné přístupnosti krajiny se v jednotlivých zemích liší. Ve Švédsku existuje „Svoboda se toulat (Allemansrätten)“ nebo „Venkovní přístupová práva“, která umožňují volně poznávat krajinu. Tak můžete chodit pěšky, jezdit na kole, lyžovat či tábořit kdekoli s výjimkou soukromých zahrad a vzdálenosti méně než 70 m od obydlí nebo kultivované půdy. Můžete si postavit stan, pádlovat na člunu po jezeře a sbírat houby či bobule pro vlastní potřebu, pokud jste přitom ohleduplní k životnímu prostředí. Kromě Švédska má podobné zákony také Finsko a Norsko, což znamená, že veřejnost může volně poznávat krásy zdejší krajiny, chová-li se odpovědně. Milovníci kempování v přírodě mohou navštívit také 3 pobaltské země (Estonsko, Lotyšsko a Litvu), které mají příznivé zákony týkající se přístupu ke krajině. Obecně tyto země umožňují kempování v přírodě na státních pozemcích. Doporučujeme zkontrolovat si, zda konkrétní oblast, kde se chystáte kempovat, podléhá či nepodléhá nějakému omezení.

V hustě obydlených evropských zemích, jako je Anglie, Německo, Francie a Itálie, je tato svoboda přístupu ke krajině omezená, proto byste měli raději přenocovat v oficiálním kempu. V USA obecně můžete kempovat na pozemcích, které spravuje Lesní služba úřadu pro správu půdy (BLM). Ale kempování v národních parcích podléhá přísně kontrole, což znamená, že musíte zaplatit poplatek a kempovat na vyhrazených místech.

Pěší turistika v norském Helgelandu

Nezanechávejte stopy

Hlavní pravidlo divokého kempování je být ohleduplný k životnímu prostředí, což znamená nezanechávat dopad na okolí. Pokud budete potřebovat přesunout menší kameny, vraťte je na místo, až budete odcházet (nebo ještě lépe jděte kempovat jinam); vaření by mělo probíhat na venkovním vařiči. Pokud lokalita dovoluje rozdělávat oheň, vyjměte čtvercový kus drnu pro ohniště a pak ho zase vraťte na místo. Co se týče lidského odpadu, správně byste ho měli zahrabat a předtím zkontrolovat, že je to více než 50 m od zdroje vody. Nezahrabávejte toaletní papír, ale vezměte ho s sebou. Vlhčené ubrousky nejsou ekologické, a pokud se bez nich neobejdete, neměli byste raději kempovat v přírodě.

 

Buďte připravení

Zásadní je mít správné vybavení, abyste byli připraveni na všechny eventuality, pokud jde o počasí.

Základní věci:
  • lehký stan (nebo pokud chcete být ještě blíže přírodě, bivakovací spací pytel – nepromokavý prodyšný vak, který chrání celé tělo před živly a zabere méně místa)
  • spací pytel
  • venkovní vařič
  • zápalky
  • miska, hrnek a lžička
  • švýcarský armádní nůž
  • láhev na vodu se zabudovaným filtrem
  • čelovka
  • špičatá lopatka

I když je užitečné mít GPS, baterie se může vybít, proto na to jděte „postaru“ a vezměte si raději kompas a mapu. Pokud jde o oblečení, základem je mít nepromokavou bundu a kalhoty, několikery ponožky, čepici a rukavice. Nezapomeňte si přinést dostatečné množství jídla, které Vám bude stačit na Vaši cestu. Specializované obchody dnes prodávají řadu sušených potravin a „pokročilých“ jídel, která zahřejete pouze přidáním studené vody. A pokud budete mít dost místa, proč si nedopřát nějaký luxus navíc? Jistě přijde vhod whiskey, kterou budete popíjet ze stylové placatky u ohně.

 

Čekejte nečekané

Kempování v přírodě neznamená zpěv u táboráku a spaní v houpací síti; bez odpovídající přípravy může být skutečně nebezpečné. Příběhy cestovatelů mluví o stanu utrženém silným poryvem větru v Monument Valley v Arizoně, setkání s medvědem v Oregonu nebo vážném poštípání komáry v estonském lese. Pokud je tohle Vaše první divoké kempování, měli byste zvážit pár věcí:

  1. Před cestou si ověřte, jaké má být počasí – je třeba vědět, jak si poradit s mimořádným horkem, s chladnými nocemi, bouřkami a lijáky, silným větrem a bleskovými záplavami.
  2. Připravte se na setkání s hmyzem – zatímco komáři jsou všude, dávejte také pozor na včely, pavouky a klíšťata.
  3. Sledujte, zda se v oblasti neobjevila nějaká nemoc – každoročně jsou z venkovských oblastí jihozápadu USA hlášeny případy hantavirů (vážné a někdy i smrtelné respirační onemocnění). Proto byste se měli vyhýbat místům vystaveným moči, trusu nebo slinám hlodavců. Nedotýkejte se zdánlivě roztomilého křečka dlouhoocasého, protože je hlavním přenašečem tohoto virusu.
  4. Seznamte se s tím, co se může sbírat a jíst – i když něco může vypadat lákavě, nemusí to být k jídlu, takže sbírejte pouze bobule a houby, o kterých bezpečně víte, že jsou k jídlu.
  5. Vyhýbejte se pití neznámé vody – voda v potoce sice může vypadat čistá, ale mohli byste z ní vážně onemocnět. Vezměte si s sebou tablety oxidu chloričitého nebo filtr, abyste předešli dehydrataci a problémům se zažíváním.

5 nejlepších destinací pro kempování v přírodě

Gotland, Švédsko

„Svoboda se toulat“ ve Švédsku umožňuje kempování v přírodě, a jedním z nejlepších míst je ostrov Gotland (UNESCO) v Baltském moři. Díky pobřeží dlouhému 800 km je výběr místa, kde se uložit na noc, téměř nekonečný. Doporučujeme strávit pár nocí v pěkné přímořské vesnici Ljugarn s dlouhou plochou písčitou pláží. Pak se vydejte na Fårö (sousední ostrůvek, kam se dostanete trajektem) a navštivte pláž Sundersand, široký oblouk ideální k procházkám naboso.

 

Národní park Archipelago, Finsko

„Právo každého“ ve Finsku se podobá „Svobodě se toulat“ ve Švédsku. Umožňuje každému volně poznávat krajinu za předpokladu, že nezanechá žádné stopy, bude se zdržovat mimo soukromé území a mimo omezené oblasti. Pouze 60 km od Turku, nejstaršího města ve Finsku, leží NP Archipelago se skalnatým pobřežím ukrývajícím malé idylické zátoky, kde vedle sebe žijí tuleni a mořští ptáci. Věnujte den průzkumu úžasné podmořské přírodní stezky, kde můžete šnorchlovat, potápět se a pádlovat na člunu vedle ryb a slávek jedlých spočívajících na dně porostlém mořskými travinami.

 

Three Sisters Wilderness, Oregon, USA

Zdolat celých 4270 km Pacifické hřebenovky vyžaduje dobré plánování, ale můžete ujít jen její část, oblast Three Sisters Wilderness v Oregonu. Pojmenována byla podle 3 sopek známých jako Three Sisters („Tři sestry“) a je plná fantastických míst k fotografování, s vysokohorskými loukami a ledovcovými jezery. Sopka South Sister  („Jižní sestra“) je třetí nejvyšší hora (3157 m) Oregonu a výstup na ni je relativně snadný. Na vrcholku naleznete křišťálově čisté jezero Teardrop Pool, což je nejvýše položené jezero ve státě Oregon. Zdejší divočina bývá v květnu porostlá houbami smrži a v červnu a červenci borůvkami. Během podzimu se podívejte po velmi ceněných houbách, jako jsou lišky, hříbky nebo korálovec ježatý. V Oregonu si můžete nasbírat až 5 galonů (téměř 23 l) ovoce, hub nebo dalších lesních plodů na osobu denně, což Vám poskytne dobrou zásobu energie na cestu.

Pěší turistika v Kaliforniiv Itálii, v Anglii.

Knoydart, Skotsko

Zákon o pozemkové reformě z roku 2003 umožňuje ve Skotsku kempovat prakticky kdekoli, pokud budete respektovat jednoduchá pravidla, jako je nekempovat na ohrazené nebo kultivované půdě, v blízkosti domů nebo citlivých historických lokalit. Díky tomuto zákonu si můžete vybírat z mnoha malebných a odlehlých míst. Vesnice Inverie na poloostrově Knodart ve Skotské vysočině je nejzazší místo klidu. Pokud se budete chtít po svých cestách osvěžit, navštivte nejodlehlejší britskou hospodu Old Forge.

Navštivte Great Glen ve Skotsku

Cabo Polonia, Uruguay

Hippie sídlo v Uruguayi, městečko Cabo Polonia, leží na dramatickém pobřeží shlížejícím na jižní Atlantský oceán. Nemá žádnou přístupovou cestu, takže musíte jít pěšky 7 km od nejbližší silnice (dálnice 10) nebo jet vozidlem 4×4 přes velké písečné duny. Maják je jediná stavba ve vesnici napojená na národní elektrickou síť, takže všichni ostatní žijí bez elektřiny nebo spoléhají na pár generátorů. Není zde ani tekoucí voda, takže se buď musí sbírat dešťová voda, nebo tahat zr studní. Pokud tedy hledáte místo, kde budete zcela a skutečně „mimo civilizaci“, rozbijte svůj stan v Cabo Polonia.

 

alice

Share
Published by
alice
Tags: cestování

Recent Posts

Jak na samonivelační hmoty: Kompletní průvodce

Samonivelační hmoty jsou klíčovým materiálem pro přípravu podkladů před pokládkou různých podlahových krytin, jako je…

6 hodinami ago

Vyberte si nejlepší zážitky jednom místě – dárky pro muže i ženy

Zážitkové dárky a poukazy se staly velmi populárním způsobem, jak obdarovat naše blízké. Představte si,…

1 měsíc ago

Kolik stojí metro ve Valencii?

Pokud se zajímáte o to, kolik stojí metro ve Valencii, je důležité si uvědomit, že…

1 měsíc ago

Kolik stojí taxi ve Valencii?

Valencie, rozprostírající se na pobřeží Středozemního moře, je třetím největším městem Španělska a díky své…

1 měsíc ago

Jak se dostat z letiště Valencie do centra?

Po příletu na letiště ve Valencii, které je oficiálně známé jako Letiště Manises, se návštěvníci…

1 měsíc ago

Valencie: Vydejte se na historickou procházku

Valencie, toto nádherné španělské město nacházející se na pobřeží Středozemního moře, je místem, které oplývá…

1 měsíc ago