Jak krmit akvarijní ryby?

Jak krmit akvarijní ryby? 1

Jaké krmivo rybám podávat? Hotové nebo živé? Co jim nejvíce prospívá a na co si dávat pozor? V článku jsme pro vás sepsali vše důležité.

Ryby v přírodě mají omezenou nabídku potravy na to, co si samy uloví, co jim spadne do vody nebo co jim přinese proud řeky. Výraznou složkou potravy mnoha ryb je hmyz, který buď spadne do vody nebo ho splaví silný déšť z okolních keřů. Mimo jiné může být potravou i vodní hmyz, malí obojživelníci a korýši. Ale zpět k rybkám akvarijním.

Každý chovatel, který si založil akvárium s rybkami, jim musí zajistit potravu. Na současném trhu je však tak velká nabídka, že chovatel začátečník neví, kde začít a které krmivo je zrovna pro jeho rybky nejvhodnější. Moderní akvaristika nabízí celou paletu vhodných krmiv. Ta se nám dělí na dvě základní krmiva, a to hotové a živé.

Hotové krmivo

Technologie ve zpracování hotových krmiv pro akvarijní rybky pokročily mílovým krokem vpřed a na trhu jsou v nabídce různé formy krmiv, ať už jsou to granule, vločky, tablety (na sklo a na dno akvária), lupínky, prášek a v neposlední řadě i gel.

Dříve obsahovalo hotové krmení hlavně obiloviny, ale brzy se ukázalo, že je v mnoha aspektech nedostatečné. Postupně byly přidávány vitamíny, libové maso, oleje, ale i zelenina. Velkým objevem byla nová technologie zpracování, a to lyofilizace, kdy dojde k sušení krmiv pomocí hlubokého zmrazení. Výhodou je zachování výživové hodnoty.

Jak krmit akvarijní ryby? 2

Živé krmivo

Jestliže chováte tropické ryby, určitě jim jako pochoutku můžete nabídnout vodní hmyz, červy a korýše. Ani jim nebude vadit, že pocházejí z našich vod. Zanícení chovatelé si je mohou nachytat sami, ale před podáním je nezbytná prohlídka úlovku, aby neobsahoval např. nebezpečné larvy hmyzu apod..

Dnes je již v nabídce prodejců akvarijního živého krmiva, krmivo formou sáčků s živým roztokem, kde jsou živé larvy a červi uchování (5 týdnů v lednici).

Ostatní kategorie podle druhu nebo velikosti ryby

Kdybychom chtěli zajít více do podrobností, tak se nám dále krmivo dělí např. na krmivo pro drobné rybky, pro rybky u dna akvária, pro krevetky, pro cichlidy, terčovce, ale i  například pro vybarvení rybek nebo krmivo vitamínové nebo víkendové. A tak bychom mohli pokračovat dál.

Důležité je také množství podávané či spíše spotřebované potravy. Toto se chovatel učí postupně odhadnout. Pro akvárium jako takové, je určitě lepší, když rybky po krmivu pátrají, než aby se přejídaly. Nespotřebované krmivo nám totiž znečišťuje akvárium. A to je jedno z mnoha důležitých chovatelských pravidel.