Jak najít interiérového designéra, který odpovídá Vašemu rozpočtu a stylu

Jak najít interiérového designéra, který odpovídá Vašemu rozpočtu a stylu 1

Ať už chcete modernizovat jednu místnost nebo začínáte od začátku v novém domově, navrhnout stylový a funkční prostor může vypadat jako velký úkol. Možná máte vizi, ale nejste si jisti, kde začít nebo jak všechno skloubit v rámci Vašeho rozpočtu. Nebo nemáte představu o tom, co chcete. V každém případě může být dobrý nápad si najmout profesionálního interiérového designéra, který Vám pomůže určit, co hledáte, stanovit plán, nebo Vám pomůže s výběrem a instalací látek, nábytku a doplňků.

Návrh interiéru je individuální proces, takže je důležité vybrat si zkušeného profesionála, kterému můžete důvěřovat. Ale také další faktory, zejména Váš rozpočet a styl, budou hrát roli ve Vašem rozhodování. Zde se dozvíte, jak najít spolehlivého a kvalifikovaného interiérového designéra a jak zajistit hladký proces od začátku do konce.

 

Kde hledat

Stejně jako u jiných profesionálů je dobré začít ústně/osobně. Kathleen Anderson, interiérová designérka se sídlem v Texasu a Tennessee, navrhuje, abychom se ptali v místě bydliště přátel, realitních makléřů nebo zaměstnanců v obchodech se spotřebiči, dlaždicemi či barvami. Další možností jsou sociální sítě. Kathleen Anderson doporučuje zadat „interiérový design“ a Vaše město nebo čtvrť do vyhledávacího pole na Instagramu, abyste získali představu o svých možnostech. Užitečné mohou být i online adresáře, říká interiérová designérka Rozit Arditi z New Yorku.

Možná se Vám opravdu líbí práce někoho, kdo žije dál od Vás, nebo se můžete rozhodnout pro spolupráci s virtuálním návrhářem. Ale Rozit Arditi doporučuje raději zvolit místního designéra/ku, protože tento člověk bude mít pravděpodobně více kontaktů na prodejce a obchodníky než někdo, kdo ve Vaší oblasti nikdy nepracoval.

Před kontaktováním byste si měli kandidáty prověřit. Většina zkušených designérů sdílí fotografie své práce na svých webových stránkách. Na jejich webových stránkách mohou být také uvedena ocenění, která získali, publikace, ve kterých se objevili, nebo jejich přidružení k profesionálním společnostem. Také titul v oboru interiérového designu je aspektem, který je třeba hledat. Většina interiérových designérů může pracovat s širokou škálou stylů a rozpočtů, říká Mark Cutler, interiérový designér z Los Angeles. Přitom můžete zjistit, zda jsou návrháři v souladu s Vaším stylem a vyznají se v něm, procházením jejich portfolia. Například pokud dáváte přednost tradičnímu vzhledu, ale návrhář pracoval především na eklektických projektech, možná budete lepší oslovit někoho s podobnou estetikou, jako máte Vy.

Jak najít interiérového designéra, který odpovídá Vašemu rozpočtu a stylu 2

Co je třeba zvážit

Je jen na vás, kolik designérů oslovíte. Pokud máte omezený rozpočet, může být dobrý nápad si s pár z nich promluvit. Většina profesionálů si před naplánováním oficiální konzultace zdarma popovídá po telefonu. Tyto hovory nabízejí skvělou příležitost k dalšímu prověření designéra, dotazování se na typické cenové rozpětí pro projekt podobného rozsahu a vyžádání klientských referencí. Ujistěte se, že má designér zkušenosti s eventuálními speciálními potřebami, např. pokud potřebujete přístupnost nebo vysokou odolnost kvůli dětem a domácím mazlíčkům.

„Neměli byste si najmout interiérového designéra, který se specializuje na vybavení bytů pro svobodné mladé profesionály, pokud máte dům s prarodiči, dětmi a psem. Také není dobré, aby designér, který obvykle pracuje na předměstích, vybavoval malý byt v centru města, protože si nemusí být vědom souvisejících problémů, jako je vytahování nábytku nahoru pomocí výtahů.“

Zkuste si udělat představu o tom, jak konkrétní designér řídí projekty. Někteří designéři nabízejí služby na klíč, čímž přebírají břemeno z rukou klientů. Jiní poskytují služby e-designu, přičemž poskytnou klientům základní obrysy projektu a umožňují jim implementovat prvky v jejich volném čase.

„Vše závisí na Vašem rozpočtu a na tom, zda Vás baví být součástí procesu,“ říká interiérová designérka Liz Walton z Filadelfie. Také bude potřeba porozumět postupu designérovy práce: to zahrnuje plán schůzek, způsob schvalování návrhů a produktů a očekávaná časová osa. Designéři by měli mít postup pro dokumentování rozhodnutí a zaznamenávání Vašich schválení, stejně jako snadný způsob, jak na tyto informace odkazovat (např. portál nebo sdílený dokument).

„To je dobrý indikátor, že se jedná o zkušeného designera, který má ´zajeté´ své procesy a efektivně je používá,“ říká Kristin Bartone, interiérová designérka z Chapel Hill, Severní Karolína, USA.

Při rozhovorech s designéry věnujte pozornost tomu, jak komunikují. Neexistuje žádný správný nebo špatný způsob; cílem je najít někoho, s kým chcete pracovat po dobu trvání Vašeho projektu.

„Najít interiérového designéra, se kterým chcete pracovat, je jako randění,“ říká Kathleen Anderson. „Chcete důvěřovat a mít rádi osobu, se kterou pracujete.“

Během oficiální konzultace můžete také říci více o svých designových cílech a umožnit designérovi vidět Váš prostor osobně. Za schůzky se obvykle platí poplatek, ale stále se ještě můžete rozhodnout, že s designérem nebudete spolupracovat.

„Většina designérů nechává lidem pro takový případ věci, jako jsou návrhy na konkrétní místnost,“ říká Kathleen Anderson.

 

Co hledat ve smlouvě

Až budete připraveni se posunout dál, podepíšete smlouvu, která připraví půdu pro vše, na čem jste se dohodli. Podle Kristin Bartone jsou nejdůležitějšími částmi smlouvy služby, které interiérový designér poskytne, a očekávaný časový harmonogram.

„Ve smlouvě by měl být jasně uveden rozsah prací jako celek, včetně toho, na kolik sad výkresů máte nárok, fakturace, pokud jsou zahrnuty služby projektového managementu a jakékoli úkony, které od svého návrháře budete chtít.“

Ujistěte se, že smlouva také uvádí „all-in“ poplatek, který zahrnuje poplatky za design, daň z prodeje a doručení/dopravu, takže Vás žádné další náklady nepřekvapí. Vždy si před podpisem přečtěte drobné písmo. Kathleen Anderson říká, že někteří designéři mohou chtít, abyste si přes ně koupili nábytek, nebo mohou mít pravidla o tom, kolik revizí je zahrnuto v poplatku. Každý designér má také různá procento přirážek a rozvrh účtování, takže si uvědomte své povinnosti. Také je důležité znát zásady zrušení a vrácení pro případ, že se Vám nějaký kus nebude líbit nebo nezapadne do Vašeho prostoru dle Vašich představ.

 

Komunikace s designérem

Také očekávání ohledně komunikace by mělo být stanovena ve smlouvě. Liz Walton říká, že mnoho designérů pořádá u větších projektů schůzky jednou týdně. Zároveň můžete očekávat pravidelný kontakt, ať už prostřednictvím emailu nebo telefonu, co dále, jaký je pokrok a eventuální zpoždění. Zeptejte se na nejlepší způsob, jak designéra kontaktovat s dotazy mezi pravidelně plánovanými setkáními. Kristin Bartone říká, že používá online klientský portál s centrem pro zasílání zpráv, což usnadňuje vyhledávání informací, aniž by se musela prohrabávat e-maily.

“Pokud od klientů obdržíme sms nebo email, sledujeme a dokumentujeme konverzaci prostřednictvím webového portálu.“

Během celého procesu buďte upřímní v tom, co funguje a co ne. Rekonstrukce Vašeho prostoru je investice a efektivní komunikace může tuto investici ochránit.

„Interiérový designér chce, abyste byli svým prostorem nadšeni,“ říká Kristin Bartone. „Nemlčte proto, pokud se Vám nezamlouvají např. ozdoby na pohovce nebo třásně na polštářích.“