Cihly jsou neuvěřitelně odolný stavební materiál v interiéru i v exteriéru a vyžadují jen minimální údržbu. Ale nakonec se mohou „unavit“ a bude potřebovat je osvěžit. Dokud jsou cihly konstrukčně zdravé a povrch není natřený, jedním z nejlepších způsobů je nabarvit je lazurou. Naučte se, jak dát svému krbu, venkovní stěně nebo jinému cihlovému povrchu nový život pomocí lazury na cihly.
Co je barvení cihel lazurou
Cihlová lazura nabízí trvalou povrchovou úpravu, která změní vzhled cihly. Na rozdíl od barvy, která zůstává na povrchu, je cihlová lazura minerální produkt, který se vsákne do cihly a stane se její součástí. Nikdy se nemůže odloupnout, vytvořit bublinky nebo odpadnout. Lazura funguje nejlépe při aplikaci na povrchově neošetřené, čisté, plně porézní cihly. Nelze ji aplikovat na už natřené cihly. Cihlová lazura sama o sobě cihlu nechrání, i když je možné zakoupit lazuru na cihly s ochrannými přísadami.
Barvení lazurou vs. natírání barvou
Barvení cihel lazurou a natírání cihel barvou spolu souvisí, protože obojí jsou způsoby, jak cihly osvěžit a dát jim nový vzhled. Jinak ale metody fungují odlišně a používají se za různým účelem.
Barvení cihel lazurou znamená pokrytí povrchu cihel řídkým barevným nátěrem. Ten může být buď pevný a neprůhledný, podobně jako barva (níže), nebo světlý a řídký, aby se zachovalo základní barevné schéma cihly. Cihlová lazura se vsákne do pórů cihly a umožní jí dýchat. Na rozdíl od natřených cihel cihly barvené lazurou nedovolí, aby se voda držela pod povrchem. Nevýhodou lazury na cihly je to, že neopraví silně poškozené cihly a skvrny na zdivu mohou ostře prosvítat.
Nátěr cihel pokryje celý povrch cihel včetně malty poměrně silnou vrstvou. Metoda dává cihlám jednotný, neprůhledný vzhled. Ačkoli u natřených cihel nejsou žádné barevné přechody, může se zvýraznit textura povrchu cihel. Natření barvou přitom může cihle dát čistý, moderní dojem. Jednou z výhod natírání cihel barvou je to, že barva zakryje všechny povrchové vady, a také opravovaná místa. Nevýhodou je, že barva porézní cihlu utěsní a nedovolí jí dýchat.
Co budete potřebovat
Vybavení/nástroje:
- čisté kbelíky
- štětec
- dřevěná tyčinka na míchání
- kartáč na drhnutí s nylonovými štětinami
- voděodolné rukavice
- látka na zakrytí
- ochrana očí
Materiál:
- barva na cihly
- jemný čisticí prostředek nebo TSP (přípravek obsahující fosforečnan sodný)

Postup
- Otestujte lazuru – najděte část cihly, která je méně nápadná, a otestujte lazuru. V některých případech můžete dokonce najít další cihlu v kůlně nebo sklepě, a pak ji použít pro testování.
- Otestujte cihly – namočte prsty do čisté vody a kápněte několik kapek na cihlu. Pokud se voda okamžitě vsákne, znamená to, že tam není žádný tmel (povrchové ošetření). Po vyčištění cihly můžete začít barvit, jak je popsáno v dalším kroku. Pokud ale voda zůstává na povrchu cihly, je cihla pravděpodobně pokryta průhledným tmelem. Jakýkoli přítomný tmel nedovolí, aby lazura pronikla do cihly. Chcete-li odstranit tmel z povrchu cihel, omyjte cihlu silným proudem vody ze široké trysky (abyste zabránili poškození cihel). Problémová místa lze jemně vydrhnout kovovým kartáčem. Znovu otestujte těsnicí prostředek, abyste se ujistili, že byl odstraněn (obecně platí, že cihly v interiéru nebývají utěsněny.)
- Očistěte cihly – smíchejte jemný čisticí prostředek nebo TSP v kbelíku s teplou vodou. Začněte shora a postupujte směrem dolů, čistěte cihly drhnutím kartáčem s nylonovými štětinami. Dokončete opláchnutím cihel čistou vodou. Na cihly v interiéru používejte pouze malé množství vody a nezapomeňte pokrýt podlahu fólií. U cihel venku nejprve zakryjte rostliny a zahradní záhony fólií. Před barvením nechejte cihly celý den vyschnout. Pokud budete cihly čistit ráno a počasí bude teplé a suché, mohou být do konce dne dostatečně suché, aby je bylo možné barvit lazurou.
- Chraňte svůj domov i sebe – vyměňte předchozí hadry za nové a suché. Kolem okrajů cihel přilepte malířskou pásku. Používejte nepromokavé rukavice, pracovní oděv a obuv, a také ochranu očí. Tip: vyzkoušejte si nejprve natírání cihel pomocí štětce a čisté vody, protože voda a lazura mají stejnou konzistenci. To Vám pomůže odhadnout rychlost nanášení lazury a navíc můžete získat představu o tom, jak rychle cihly lazuru nasáknou.
- Smíchejte barvu s vodou podle pokynů v návodu produktu. Důkladně promíchejte, dokud se veškerý pigment nerozpustí.
- Ponořte štětec do směsi a přejeďte štětcem po cihlách v hladkých, překrývajících se vrstvách; přitom se ujistěte, že nikde nebude více lazury než jinde.
- Doba schnutí závisí na teplotě, úrovni vlhkosti a proudění vzduchu. Cihly barvené lazurou v teplých, suchých a lehce větrných podmínkách budou suché na dotek téměř okamžitě po aplikaci. U míst, kde se lazura shromáždila, místo aby se vsákla do cihel, může trvat den nebo dva, než budou na dotek suchá. Zvlášť silně pokrytá místa otřete čistým bavlněným hadrem a odstraňte přebytečnou lazuru. Cihla barvená lazurou se už nemusí nijak dál povrchově ošetřovat.
Tipy pro natírání cihel lazurou
- Přidáním více vody do směsi vytvoříte světlejší a řidší nátěr.
- Začněte se světlejším nátěrem, protože odstín lze vždy ztmavit. Mnohem obtížnější je zesvětlit tmavý nátěr cihel.
- Pigment se může rychle usazovat, proto často směs promíchávejte.
- Malta absorbuje více lazury a rychleji než cihla.
- Pokud se při nanášení lazury vytvářejí řádky, přejděte na rozptýlený vzor, abyste dosáhli konzistence.