Jak tapetovat

Když se naučíte tapetovat, budete mít skvělý způsob, jak přidat do interiéru barvu a vzor a vdechnout svému domovu nový život. Ale při (hrozícím) nešikovném ořezávání a nesprávném lepení může být pověšení tapety bez pomoci profesionála obtížné.

Držet se natírání stěn se sice může zdát lákavější, přitom rozhodnout se pro tapetu – nebo dokonce zkombinovat obojí a vytapetovat jen hlavní stěnu – může pozvednout Váš interiér a také zakrýt veškeré nedokonalosti omítky, které barva skrýt nedokáže. Pokud víte, jak správně tapetovat a jste vybaveni vším, co je potřeba, můžete si vytvořit vlastní nápady na tapety, aniž byste si museli najímat profesionály.

„Tapety se dodávají ve všech druzích povrchových úprav, od jednoduchých barevných, digitálně potištěných rolí až po taktilní vláknité role s metalickými a slídovými úpravami, které jim dodávají jiskru,“ říká James Greenwood, specialista na tapety a barvy ve společnosti Graham & Brown. „Nebo pro odolnější povrchovou úpravu můžete dát přednost těžké vinylové tapetě, která je skvělá do míst s velmi silným provozem.“

 

Co budete potřebovat

  • zakrývací fólie/igelity
  • štafle
  • tapetářský stůl (volitelné)
  • tužku (tesařské tužky jsou cenově dostupnou, ale ideální investicí pro jakýkoli kutilský projekt, protože se po odložení neodkutálejí)
  • vodováhu (50 cm nebo delší, aby sahala po celé šířce tapety)
  • svinovací metr
  • nůžky na tapety
  • lepidlo na tapety
  • kbelík na míchání pasty (pokud lepidlo není namíchané)
  • váleček a tácek  
  • štětec na pastu (volitelné)
  • technický nůž nebo řemeslný nůž
  • přítlačný váleček na spoje
  • velkou houbu
  • nástroj/štětec na vyhlazování tapety
  • dekoratérský nástroj na ořezávání

 

Postup 

Změřte stěny, abyste věděli, kolik rolí budete potřebovat

Jakmile si vyberete tapetu, než si ji koupíte, ujistěte se, že jste změřili stěny, které chcete pokrývat, abyste mohli koupit dostatek rolí. Přitom změřte metrem šířku a výšku stěny (stěn), které chcete pokrýt tapetami (od podlahové lišty nahoru). Doporučuje se přidat k celkovým výsledkům 10 %, aby byl při ořezávání dostatečný přebytek. Pokud tapetujete kolem oken a/nebo dveří, můžete je od těchto rozměrů odečíst. Získáte tak správné množství přebytku, takže nezbude příliš mnoho. Většina webových stránek prodejců tapet nabízí kalkulačku, do které zadáte tato měření, a přesně Vám řekne, kolik rolí budete potřebovat u konkrétního výrobku. Nápady na výzdobu stěn pomocí tapet se mírně liší, proto se řiďte pokyny výrobce.

 

Připravte stěny na tapetování

Položte fólie na podlahu kolem stěn, abyste ochránili podlahu před pastou, zejména pokud máte koberec. Ujistěte se, že máte kolem sebe v místnosti dostatek místa. V případě potřeby přesuňte nábytek v místnosti nebo ven z ní, protože budete potřebovat dostatek prostoru. Než pověsíte jakoukoli tapetu, je důležité připravit povrch. Pokud je zeď už tapetována, odstraňte starou tapetu pomocí houby a teplé vody nebo napařovače a škrabky.

Chelsea Clark, vedoucí značky Lust Home, říká: „Před aplikací jakékoli pasty nebo papíru musí být všechny díry vyplněny tmelem a obroušeny a stěna vyčištěna vhodným čisticím prostředkem.“

 

Označte výchozí bod

S tapetováním se doporučuje začít od rohu stěny. Pokud tapetujete celou místnost, vytvořte pomocí svinovacího metru čáru o šířce role tapety + dalších 5 cm od okraje stěny. Zde pomocí vodováhy nakreslete svislou čáru od horní části stěny ke spodní části (tam, kde začíná soklová lišta), a ujistěte se, že je rovná. Zarovnejte vnější stranu délky tapety s čárou, kterou jste právě nakreslili. To bude znamenat, že spojení nezačne od rohu. Když se dostanete k tapetování rohu, je potřeba papír ohnout kolem něj, aby působil co nejplynuleji. Pokud Vás však zajímá pouze, jak tapetovat hlavní stěnu, je nejlepší začít přímo od rohu stěny, aniž byste nechali mezeru.

 

Uřízněte délky tapety

Položte roli tapety na lepicí/tapetářský stůl, pokud jej máte. Pokud ne, můžete to udělat na jakémkoli jiném čistém rovném povrchu, který je dostatečně dlouhý. Naměřenou výšku stěny vyznačte za pomocí metru na tapetě. K tomu přidejte dalších 10 cm a označte je tužkou. To Vám umožní uříznout rovnou čáru, až bude tapeta zavěšena. Vezměte si vodováhu, ujistěte se, že je rovná, a nakreslete čáru přes šířku zadní strany tapety, kde máte vyznačeno 10 cm navíc. Rovnoměrně stříhejte podél čáry nůžkami na tapety.

 

Naneste pastu

Nyní je čas nanést pastu. To, zda ji nanesete na tapetu samotnou nebo přímo zeď, závisí na typu tapety, který máte, a na tom, zda je potřeba tapetu předem nechat nasáknout pastou.

Chelsea Clark říká: „Doporučujeme nanést pastu na zeď, zvláště pro začátečníky. Podle našeho názoru je to nejjednodušší způsob.“

Pokud jde o typ pasty, kterou použijete, závisí na tom, co je pro Vás nejlepší a jakou tapetu používáte. Můžete použít buď hotové lepidlo, nebo lepidlo, které si sami smícháte s vodou. K tomu budete potřebovat kbelík a něco, čím lepidlo zamícháte.

James Greenwood, specialista na tapety a barvy ve společnosti Graham & Brown, říká: „Přestože tuto práci zvládne každý typ lepidla, už hotová lepidla mívají nižší obsah vody, díky čemuž jsou o něco pevnější, což je ideální u tapet s vyšší hmotností.“

Můžete si také zakoupit hotovou růžovou pastu, která je po zaschnutí čirá, takže když lepíte, víte, které části stěny nebo tapety již byly pokryty. Jakmile máte pastu doma připravenou (nepoužíváte již namíchanou pastu), je ideální při pastování stěny použít váleček a tácek. Nalijte část pasty do tácku. Vezměte váleček a čistým válečkem naneste pastu na zeď až k místu, kde je čára označující délku tapety, kterou máte pověsit.

Chelsea Clark, Lust Home, říká: „Ujistěte se, že pastujete o něco širší pás, než je šířka role, abyste zajistili, že budou spoje bezpečně přilepeny ke stěně. K nanášení podél horní a spodní části stěny a kolem všech zásuvek použijte štětec.“

Pokud pastujete tapetu, položte ji na lepicí stůl a pomocí štětce na pastu rovnoměrně potřete tapetu včetně okrajů. Na stůl se Vám nevejde po celé délce, takže je nejjednodušší ji přehnout na sebe, posouvat tapetu na stůl a pokračovat v pastování zbytku. To je také užitečné při přenášení tapety na stěnu, abyste ji netáhli po podlaze. Před zavěšením nechte pastu na tapetě několik minut nasáknout.

 

Pověste tapetu

Může být obtížné umístit tapetu rovně a hladce. Pokud je tapeta napastovaná, rozmotejte jednu stranu a s pomocí žebříku přiložte napastovanou stranu opatrně ke stěně. V tomto okamžiku se budou hodit další ruce, aby mohly rozmotat druhou stranu délky tapety a jemně ji přitisknout ke spodní části stěny. Pokud je zeď napastovaná, stačí na ni tapetu položit. Schůdky a pomocná ruka se však budou hodit i tak, aby jedna osoba mohla upravovat spodní část a druhá horní. V tomto okamžiku, když je pasta ještě mokrá, můžete s tapetou snadno manévrovat po stěně. Ujistěte se, že je dokonale zarovnána s linkou tužkou – v každém případě by měla být rovná. Ujistěte se, že v horní a spodní části stěny je rovnoměrné množství přebytečné tapety.

„Je důležité, abyste si udělali čas na správné nainstalování první délky tapety, protože jinak může vypadat trochu nerovně,“ říká Chelsea Clark.

 

Vyhlaďte tapetu

Jakmile je celá délka tapety na svém místě, pomocí nástroje na vyhlazování a/nebo štětce opatrně, ale pevně, vyhlaďte tapetu ve směru shora dolů. Od středu tapety přetírejte směrem ven na obě strany, abyste odstranili všechny vzduchové bubliny, a ujistěte se, že nikde nejsou záhyby. Tapeta by měla přiléhat ke stěně bez hrbolků.

 

Uřízněte přebytky

Úhledné oříznutí tapety, abyste vytvořili dokonale rovný okraj, je jedním z nejobtížnějších aspektů tapetování, zvláště pokud nejsou stěny a stropy rovné, což je často případ většiny domů.

„Přebytečnou tapetu ustřihněte ostrými nůžkami, pak pomocí ořezávacího nástroje pevně zatlačte papír do záhybu mezi stropem a soklovou lištou a ořízněte řemeslným nožem,“ říká Chelsea Clark. Pouze s tapetovacími nůžkami však může být oříznutí dokonale rovné hrany obtížné.

„Nepoužívejte nůžky,“ říká Alex Glover, DIY expert dekoratér ve společnosti Lick. „Nejúčinnějším způsobem, jak tapetu uříznout, je použít velmi ostrý nůž a pravítko, nejlépe s vodováhou, abyste zajistili, že budou rovné.“

Při použití těch – nebo řemeslného nože – k oříznutí, když je tapeta na místě, tapetu neuříznete příliš krátkou a nebudete muset začínat znovu. Při práci s technickým nožem nespěchejte a buďte pečliví, protože že je mimořádně ostrý, a navíc příliš rychlé řezání může způsobit zubaté okraje tapety.

 

Opakujte postup

Pověsili svou první délku tapety! Před opakováním procesu s druhou délkou tapety je v této fázi důležité zajistit, aby byl vzor zarovnán s tapetou, která je už na zdi. Pokud nemáte vzorovanou tapetu, můžete tento krok přeskočit.

„Až pověsíte první délku, rozviňte další délku tapety a před řezáním přiložte k sobě všechny vzory (s možností přesahu 10 cm na obou koncích),“ říká Chelsea Clark.

Okraj tapety přiložte k tapetě, která je už na stěně, a ujistěte se, že jsou těsně zarovnány, ale nepřekrývají se. Pomocí válečku na spoje vyrovnejte místa, kde se tapeta spojuje. Velkou navlhčenou houbou přejíždějte po spojích, abyste odstranili přebytečnou pastu, než na papíře zaschne.

Tímto způsobem pokračujte, dokud nevytapetujete celou místnost nebo všechny potřebné stěny.

Jak tapetovat 1

Kde s tapetováním začít?

Nejlepší je pracovat dál od přirozeného světla z okna, aby okraje papíru nevrhaly stín, pokud se mírně překrývají. Přesunovat se tímto způsobem je dobré u tapet do obývacího pokoje, protože poslední úsek, který pověsíte, půjde do rohu a pokud je stěna nerovná, můžete papír oříznout a nebude to patrné.

Obvykle lidé začínají tapetovat od rohu stěny a postupují po místnosti, ale pokud máte v místnosti ústřední bod, jako je krb, pak byste měli začít tam a pracovat od středu,“ říká James Greenwood, Graham & Brown. „Tak zajistíte, že vzor bude vycentrován a dobře zarovnán s ústředním bodem.“

Alex Glover, Lick, říká: „Nejdůležitější věcí při objednávání tapety je zjistit, kolik budete potřebovat. Pokud víte, jaká je šířka tapety, můžete zjistit, kolik úseků a kolik panelů budete na stěny potřebovat. Jakmile budete mít papír objednaný, musíte vytvořit šablonu na zeď a zjistit, kde začnete s aplikací.“

 

Jak se na tapetování stěn připravit?

James Greenwood, Graham & Brown, říká: „I když tapeta nakonec zeď pokryje, měli byste vynaložit stejné množství úsilí a pozornosti k detailu, jako byste se připravovali na malování stěny. Vyplňte všechny díry nebo nedokonalosti a obruste je, abyste zajistili, že Vaše tapeta bude ležet rovně, a také umyjte stěny vhodným čisticím prostředkem. Pod tapetou tak nezůstane špína ani prach a lepidlo bude moci správně přilnout.“

Alex Glover, Lick, říká: „Příprava stěny je opravdu důležitá. Pokud nepoužíváte podkladový papír (což není nezbytné), musíte zajistit, že na stěně nebudou žádné hrbolky, praskliny nebo nedokonalosti, aby se tapeta nanášela pěkně a hladce.“

Tapetářský podkladový papír může být užitečný, pokud je stěna v relativně špatném stavu a i po vyplnění děr a obroušení některé nerovnosti zůstávají. Podkladový papír vytvoří další vrstvu, která pomůže zamaskovat texturu stěny, proces to však značně prodlouží. Podkladový papír je třeba nechat přes noc, než na něj pověsíte skutečnou tapetu, abyste zajistili, že bude bezpečně držet.

 

Existuje snadný způsob tapetování stěn?

„Bohužel neexistují žádné zkratky, pokud jde o tapetování,“ říká James Greenwood, Graham & Brown. „Takže se ujistěte, že máte všechny nástroje a čas, které potřebujete, abyste to udělali správně. Uspěchaná práce bude podle toho vypadat – uspěchaně. Udělejte si čas, a proces bude nejen hladší a jednodušší, ale konečný výsledek také mnohem lepší.“

Modernější způsob tapetování se nazývá vkládání na zeď (paste-the-wall). Stále více značek nabízí tento druh papíru, který lze zavěsit na sucho na napastovanou stěnu.

„Technologie paste-the-wall dělá tapetování mnohem jednodušší než dříve,“ říká James.

„Je to snadné, jakmile vychytáte techniku,“ říká Alex Glover, Lick. „Nejlepší rada, kterou mohu dát, je nepřemýšlet příliš a soustředit se pouze na sladění vzoru. U většiny vliesových moderních tapet často bývá prostor pro úpravy, pokud k sobě panely neladí.“